پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۸, ۱۳۹۷ / November 19, 2018

کشورمتعلق به همه جناح ها است نه فقط یک جناح

همه ما عرفا و شرعا وظیفه داریم با حمایت از کالای ایرانی هم اشتغال را حفظ کنیم و افزایش دهیم و هم هر کس به نوبت خود مدیریت بر فشار های اقتصادی داخلی و خارجی را انجام دهد. همه جا می گوییم ملت باید کالای ایرانی بخرند و استقبال کنند تا وابستگی به کالا های خارجی کاهش پیدا کند و از طرفی جلوی خروج ارز را از مملکت بگیریم اما کدام کالا ایرانی را حمایت کنیم ؟

اختصاصی همنوا /دکتر محمد فاریابی *

مقام معظم رهبری همه ساله یک عنوان را برای سال جدید انتخاب و اعلام می کنند و همه بسیج می شوند تا در تحقق آن سهم داشته و تلاش کنند.
امسال بنام حمایت از کالای ایرانی مزین شده و انصافا یکی از بهترین و بروزترین موضوعاتی بود که می
توانستیم در این برهه به آن پرداخت کنیم چرا که در سال ۹۶ و در سال های قبل شدت تحریم ها افزایش پیدا کرد و در سال ۹۷ هم می بینیم که پیش بینی ها درست بود و تحریم ها در حداکثر مقدارخودشان قرار گرفت.
نرخ ارز بالا رفت ، تحریم ها زیاد شدند ، فشار های اقتصادی خارجی افزایش پیدا کرد و امروز می بینیم یکی از بهترین راه حل هایی که می توانستیم برای مدیریت بر این فشار ها داشته باشیم موضوع تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی بود که همه باهم وظیفه داریم در تولید ، توزیع ، ارتقای کیفیت و در رفع نیاز های مردم با استفاده از کالا ها و خدمات ایرانی تلاش کنیم ، این یک وظیفه ملی و یک وظیفه شرعی محسوب می شود.
همه ما عرفا و شرعا وظیفه داریم با حمایت از کالای ایرانی هم اشتغال را حفظ کنیم و افزایش دهیم و هم هر کس به نوبت خود مدیریت بر فشار های اقتصادی داخلی و خارجی را انجام دهد.
همه جا می گوییم ملت باید کالای ایرانی بخرند و استقبال کنند تا وابستگی به کالا های خارجی کاهش پیدا کند و از طرفی جلوی خروج ارز را از مملکت بگیریم اما کدام کالا ایرانی را حمایت کنیم ؟
این موضوع معمولا در صحبت های کارشناسان و مردم مغفول واقع می شود ، کالای با کیفیت ایرانی مورد نظر مقام معظم رهبری است و قطعا مردم حق دارند کالای با کیفیت ایرانی را انتخاب ، خرید و حمایت کنند.
این سو برداشت برای تولید کنندگان ایجاد نشود که ما وظیفه داریم هر کالای ایرانی با هر کیفیتی را بخریم و مصرف کنیم ، ما وظیفه داریم کالای با کیفیت را بخریم و با خرید خودمان این تولید کننده را تشویق کنیم که بتواند بر کیفیت و سطح تکنولوژی محصول خود بیافزاید. این یک نکته ای است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.
تولید کنندگان چه وظایفی دارند ؟
از مهترین وظایف تولیدکنندگان این است که از بهترین تکنولوژی ها ، بهترین مواد اولیه ، بهترین دانش فنی و نیروی انسانی استفاده کنند تا محصول خروجی جز بهترین محصولات باشد.
در این میان وظیفه دولت چیست ؟
دولت وظیفه دارد از تولید کنندگان حمایت کند ، این یکی از وظایف ذاتی دولت هاست ، در هر کشوری باشد ، مخصوصا در حالت کنونی که ما در بحران اقتصادی به سر می بریم. منظور از حمایت دولت این است که باید ارز مورد نیاز تولید کنندگان را به اندازه نیاز با قیمت مناسب فراهم کند ، باید تسهیلات بانکی مناسب با نرخ مناسب در اختیار تولید کنندگان قرار دهد. باید با قاچاق کالا مبارزه کند و البته این وظیفه مهم تنها به عهده دولت نیست و باید سایر ارگان هانیز بطور جدی با قاچاق کالا به داخل کشور مبارزه کنند.
متاسفانه شاهد هستیم میلیارد ها دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود وخیلی وقت ها متاسفانه کالای بی کیفیت خارجی وارد کشور می شود و از آنجائیکه برای این کالا های خارجی عوارض گمرکی و ورودی پرداخت نمی شود با حداقل قیمت و کیفیت وارد بازار شده و متاسفانه کمر تولید کنندگان داخلی را می شکند.
از سایر وظایف دولت این است که به لحاظ مالیاتی ، تامین اجتماعی و تضمین سرمایه گذاری از تولید کنندگان حمایت کند. دولت باید شرایط لازم رقابت را برای تولیدکنندگان فراهم سازد ، یعنی نظارت خوب در بازار داشته باشد ، جلوی کسانی که مانع تولید داخلی هستند بایستد و مبارزه کند.
قوه قضائیه چه وظایفی دارد ؟
قوه قضائیه با حکمرانی و اعمال قانون و مجازات مجرمین اقتصادی و اخلاگران بازار می تواند از تولید کنندگان داخلی حمایت کند.یعنی شعار سال ، فقط مربوط به دولت نیست ؛ قوه قضائیه نقش به سزایی در مبارزه با کسانی که شرایط اقتصادی را مختل می کنند دارد و اگر قوه قضائیه نتواند بخوبی اعمال قانون کند طبیعتا فضا برای این افراد که در حق مردم و آینده این کشور ظلم می کنند باز خواهد شد ، در غیر اینصورت واقعا خود قوه قضائیه مقصر محسوب خواهد شد.

قوه مقننه چه وظایفی دارد ؟
قوه مقننه در قانون گذاری و نظارت ایفای نقش می کند یعنی نهاد قانون گذاری کشور قوه مقننه است و در کنار آن نهاد نظارتی محسوب می شود. قوه مقننه می تواند با بروز رسانی قوانین مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مبارزه با مفسدین و مجرمین پیش قدم و مثمر ثمر باشد. قوه مقننه می تواند در راستای حمایت از تولید کنندگان داخلی قانون های بروز و مناسبی وضع نماید. قوه مقننه می تواند نظارت کند بر قوانین تصوب شده و اجرا شده که بداند خلا ها کجاست و آنها را پر کند. اگر به مطالب فوق نگاه کنید در ۴ وجه شعار حمایت از کالای ایرانی با عنوان “حمایت از کالای با کیفیت ایرانی” توضیح داده شد.
نقش مردم ، نقش قوه مجریه ، نقش قوه قضائیه و نقش قوه مقننه
مقام معظم رهبری بار ها بطور مستقیم و غیر مستقیم اشاره فرموده اند که اگر قوای سه گانه بنشینند و برای مسائل اقتصادی و حل آن مصوبه ای داشته باشند من حمایت می کنم. این بالاترین حمایتی است که می تواند توسط رهبر یک کشور صورت گیرد. بعضی ها می گویند مقام معظم رهبری چه کار می کنند ؟ رهبری وظیفه اش اجرا نیست ، رهبری وظیفه اش نفوذ اجتماعی است ، رفع موانع کلان کشوری و حکومتی است.
اگر واقعا اعتقاد عملی و علمی به حمایت از کالای ایرانی داشته باشیم و با هماهنگی قوای سه گانه می توانیم اهداف این شعار را نه تنها برای سال ۹۷ بلکه برای سال های بعد و دهه های بعد محقق کنیم.
شعار “حمایت از کالای با کیفیت ایرانی” مخصوص همه سالهاست نه فقط سال ۹۷
ما وظیفه داریم همیشه و همه جا از کالای با کیفیت ایرانی حمایت کنیم چون اشتغال کشور در گرو حمایت از تولید داخلی است ، کاهش بزهکاری های اجتماعی در گرو افزایش اشتغال و تولید داخلی است ، کاهش وابستگی ها بین المللی و کاهش اثرات تحریم های خصمانه خارجی با حمایت از تولید داخلی میسر می شود.
“مغز بیکار کارخانه شیطان است” این فرمایش امام خمینی (ره) است ، یک نفر که از کار بیکار می شود مغز او عمدتا در اختیار شیطان است ، ما باید تلاش کنیم بیکاری را ریشه کن کنیم ، هر وقت بیکاری را بتوانیم ریشه کن کنیم آن وقت توانسته ایم بزهکاری را کاهش دهیم البته این موضوع مربوط به همه بیکاران نیست.
متاسفانه الان تولید کنندگان ما با مشکلات بزرگ و عدیده ای روبرو هستند ؛ تامین ارز ، پرداخت هزینه های جاری ، تسهیلات بانکی بانرخ بالا و غیره که همه اینها کمر یک تولید کننده را می شکند و امروزه شاهد هستیم که هر روز تعداد تعطیلی های تولید کنندگان داخلی افزایش پیدا می کند ، جوابگوی این تعطیلی ها کیست ؟
ما به غیر از این قوای سه گانه قوه دیگری داریم که به آنها پناه ببریم ؟
وظیفه کیست به این تعطیلی ها رسیدگی کند؟
کارگری که بیکار می شود مسئولیت او با کیست و چه کسی پاسخگوی او باید باشد؟
مجلس شورای اسلامی کی می خواهد اقدام عملی و علمی انجام دهد ؟
الان ماه ها هست که از بحران ارزی می گذرد ، دولت کی می خواهد با این همه توصیه و با این همه فشار اقداماتی انجام دهد.
همه کارشناسان داخلی می گویند کابینه اقتصادی دولت ضعیف است ، کو گوش شنوا ؟ کی می خواهیم کابینه اقتصادی دولت را اصلاح و تقویت کنیم ؟
با یک تغییر در یکی از ارگان های مالی یا اعتباری مشکلات بزرگ و عدیده ای روبرو هستند ؛ تامین ارز ، پرداخت هزینه های جاری ، تسهیلات بانکی بانرخ بالا و غیره که همه اینها کمر یک تولید کننده را می شکند و امروزه شاهد هستیم که هر روز تعداد تعطیلی های تولید کنندگان داخلی افزایش پیدا می کند ، جوابگوی این تعطیلی ها کیست ؟
ما به غیر از این قوای سه گانه قوه دیگری داریم که به آنها پناه ببریم ؟
وظیفه کیست به این تعطیلی ها رسیدگی کند؟
کارگری که بیکار می شود مسئولیت او با کیست و چه کسی پاسخگوی او باید باشد؟
مجلس شورای اسلامی کی می خواهد اقدام عملی و علمی انجام دهد ؟
الان ماه ها هست که از بحران ارزی می گذرد ، دولت کی می خواهد با این همه توصیه و با این همه فشار اقداماتی انجام دهد.
همه کارشناسان داخلی می گویند کابینه اقتصادی دولت ضعیف است ، کو گوش شنوا ؟ کی می خواهیم کابینه اقتصادی دولت را اصلاح و تقویت کنیم ؟
با یک تغییر در یکی از ارگان های مالی یا اعتباری مشکلات اقتصادی حل نمی شود.
نمی گویم افراد را عوض کنیم ، بلکه بیاییم نگرش ها را عوض کنیم . بیاییم کارگروه های متعدد تشکیل دهیم واز جناح های مختلف سیاسی استفاده کنیم.
متاسفانه ما فکر می کنیم ما باید از جناح های خاص خود استفاده کنیم نه ، کشور مال همه جناح های سیاسی است نه فقط یک جناح !
اینها مواردی است که ما دلسوزانه بیان می کنیم و امیدواریم که گوش شنوا باشد و عکس العمل مناسبی نشان داده شود ، دود ناشی از مشکلات به چشم همه جناح ها خواهد رفت نه یک جناح
پس لازم است قوای سه گانه و دولت بیش از پیش اتاق فکر های متخصص و قوی ایجاد کند و نیازی نیست که ما برای اینکه از یک متخصص استفاده کنیم باید برای او نقش دولتی بدهیم ، همه در نقش مشاور استقبال می کنند.
ما فکر می کنیم که جناح مقابل حمایت نمی کند . شما دعوت کنید و کمک بخواهید قطعا همه به دعوت دولت در راستای حمایت از تولید داخلی که امروز یک جهاد به شمار می آید لبیک خواهند گفت.
امروز هر کسی به حل مشکلات اقتصادی کمک کند یک ایثار گر است.

* عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز

One thought on “کشورمتعلق به همه جناح ها است نه فقط یک جناح

 1. خیلی مطالب زیبا و سنجیده
  واقعا اگر کالای ایرانی با کیفیت باشه ملت استقبال می‌کنند.
  بلبرینگ سازی تبریز
  لاستیک یزد
  یخچال ارج
  و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *