سه شنبه ۲۴ام مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16th October 2018

مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 173786

همه پاسخ‌ها به نامه‌ای سرگشاده

این روزها فضای اجتماعی و سیاسی شهر تبریز تحت تاثیر نامه سرگشاده فرج محمدقلیزاده، عضور شورای شهر تبریز و رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی است. نامه‌ای که در آن قلیزاده با مخاطب قرار دادن مقامات مسئول استانی؛ از آنچه که فساد سازمان یافته در شهرداری تبریز می‌خواند پرده برداشت. مفاد نامه قلیزاده طی یک جلسه مطبوعاتی در اختیار اصحاب رسانه و نیز افکار عمومی قرار گرفت. بعد از این اتفاق چهره‌های فرهنگی و هنری شهر، در قالب یادداشت، پست اینستاگرامی و کامنت نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

در هفته ای که گذشت فضای اجتماعی و سیاسی شهر تبریز تحت تاثیر نامه سرگشاده فرج محمدقلیزاده، عضور شورای شهر تبریز و رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی بود. نامه‌ای که در آن قلیزاده با مخاطب قرار دادن مقامات مسئول استانی؛ از آنچه که فساد سازمان یافته در شهرداری تبریز می‌خواند پرده برداشت. مفاد نامه قلیزاده طی یک جلسه مطبوعاتی در اختیار اصحاب رسانه و نیز افکار عمومی قرار گرفت.

بعد از این اتفاق چهره‌های فرهنگی و هنری شهر، در قالب یادداشت، پست اینستاگرامی و کامنت نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

گام اول با اهل قلم

چراغ اول حمایت از فرج قلیزاده را عبدالمجید نجفی چهره برجسته ادبیات داستانی روشن کرد. نجفی طی یادداشتی در حمایت از اقدام قلیزاده نوشت : « فساد و قانون شکنی دو مشکل اساسی است که در وضعیت حساس کنونی نیاز به چاره اندیشی فوری دارد وگرنه فردا روز برای جبران مافات بسیار دیر خواهد بود. بر مسئولان شهر تبریز واجب است از جنابعالی درخواست مستندات موجه و محکمه پسند کرده و درجهت استیفای حقوق شهروندان اغلب بی اطلاع اقدامات لازم به عمل بیاورند. تصور میکنم وظیفه اخلاقی و انسانی نخبگان این دیار تاریخی در بازنشر مکتوب شما در راستای الزام مسئولان به توجه و اقدام جدی واضح و مبرهن است.»

همچنین موسی غیور نویسنده شاخص ادبیات دفاع مقدس با انتشار یادداشتی از مواضع قلیزاده حمایت کرد: «١- فساد نهادینه شده در کشور، دلایل پیدا و پنهان، گفته و ناگفته متعددی دارد که بدون توجه به این دلایل، مبارزه با آن به بیراهه می رود و می شود مصداق ضرب المثل معروف خودمان یعنی کوفتن پالان.

٢- سرو صداهای رسانه ای ایجادشده با موضوع فساد ستیزی، اغلب سیاسی هستند و مصرف آن بیشترکوبیدن رقیب است تا خود فساد و از نشانه های آن حمله به بعضی از مصادیق فساد و نادیده انگاشتن بعضی دیگر است، یعنی به کارگیری قاعده خودی و غیر خودی در مبارزه با فساد.

٣- اگر تسویه حسابهای سیاسی را کنار بگذاریم، در مبارزه با فساد تک صداهای انگشت شمار و تنهایی به جای خواهد ماند که آقای دکتر فرج قلی زاده نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تبریز یکی از این تک صداهاست.

٤- در بسیاری از ممالک دنیا همین یک مصاحبه رسانه ای دکتر قلی زاده میتواند اتفاقات قابل اعتنائى را رقم بزند.خوشحال میشدیم در کشور ما نیز چنان می شد و امید داریم چنان بشود.

٥- به نظر می رسد تنها کار ممکن و موثری که می شود در همراهی و کمک به دکتر فرج قلیزاده و دیگر دغدغه داران مبارزه با بی قانونی و فساد انجام داد، هم افزایی رسانه ای و تداوم آن است.این روزها همه ما تریبون و رسانه در اختیار داریم.»

محمدپورحسن دیگر فعال فرهنگی تبریز در گفت‌و گویی ابعاد مختلف نامه سرگشاده قلیزاده را چنین تشریح کرد: « نامه فرج محمد قلی زاده هم از حیث “من قال” و هم از حیث “ماقال “مهم است. چرا که این نامه از ناحیه یک وکیل دادگستری وحقوقدانی که عضو شورای شهر است  منتشر شده و هم این که محتویات نامه از حیث رعایت قانون و صرفه و صلاح شهر اهمیت دارد. این که یک عضو شورای شهر تبریز متوسل به نامه سرگشاده شده از واقعیت های نگران کننده ی دیگر نیز حکایت دارد. ظاهر امر نشان می دهد در مجموعه شورای شهر تبریز در خصوص موارد این چنینی اتفاق نظر وجود ندارد و این باعث شده پیگیری امر از طریق مجاری غیر شورایی انجام شود. » او در ادامه تاکید کرد : « در قانون شورا های اسلامی کلمه “نظارت” از پرکاربرد ترین کلمات است و این می طلبد که بحث نظارت به طور سیستمی و از مجرای شورای شهر به صورت نهاد مند پیگیری شود.»

اما در این میان روح الله رشیدی نکته دیگری را مد نظر قرار داده بود. بعد از مصاحبه مطبوعاتی قلیزاده، برخی از رسانه‌ها اقدام به ایجاد حاشیه‌هایی کردند تا مگر نامه سرگشاده قلیزاده در هیاهو به فراموشی سپرده شود، رشیدی با اشاره به این نکته نوشت: « درد بزرگ همین است که بسیاری از بزرگان این شهر، در قبال چندرغاز «حمایتِ» زرسالاران از فعالیت های فرهنگی و مذهبی، زبان در کام می گیرند و ناسازگارها را هم دعوت به سکوت و مماشات و مصلحت!اندیشی می کنند! سالهاست که این رسم بر تبریزِ ما حاکم است.

یکی را با چند پُرس غذا برای اردوی فرهنگی اش، دیگری را با چند متر بَنر برای عزاداری اش، آن یکی را با یک خودرو برای ارائه خدمت بهتر! و آن دیگری را با استخدام خویش و اقربایش مدیون کرده اند! مضحک است، اما واقعیت دارد؛ حالا دیگر، پرخاش به این مناسبات ویرانگر و فسادانگیز، اتفاقاً در جمع انقلابیون است که مطرود است! معلوم است که مصاحبت با زرسالارانِ ژیگول، لذتبخش است و این همنشینی زیر زبان خیلی ها مزه کرده. تا می خواهی به گاوِ یکی از این ژیگول ها بگویی یابو، از هزار نقطه، تیر و سنان رها می کنند به سویت! انحطاطِ واقعی این است و نه حتی تاخت و تازِ ژیگول های به عقدِ شهرت درآمده.»

اصحاب رسانه جا نماندند

اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران تبریزی نیز با انتشار یادداشت‌هایی به حمایت از قلیزاده پرداختند.

فرهاد باغشمال روزنامه‌نگار و طنزپرداز در کانال خود بخشی از فیلم سینمایی هزاردستان را- که در آن زنده یاد فروهر بعد از بازجویی از عده زیادی از شاهدان ترور از جماعت خواب‌زده می‌گوید- بازنشر داده بود؛ خطاب به لیست امید نوشت: « نیتم از این چند سطر نوشته، نقد و مدح و یا ذم فرج قلیزاده برای هیاهوی یک ساله اش نیست، بلکه سخنم با اعضای لیست امید شورای شهر تبریز است که دقیقا کجا هستید؟

اگر ادعاهای فرج قلیزاده حقیقت است، که چرا به پیروی از خط و ربط حزبی و جناحی پشتش نمی ایستید و ساکت هستید؟حداقل با آن همه افاده و ژست روشنفکری و افاضات اصلاح طلبی که شب انتخابات از لزوم وجود “احزاب مستقل و مقتدر” و “نظرات مشعشع پوپر” والخ صحبت می کنید یک بیانیه خشک و خالی بدهید و حمایت کنید از هم لیستی تان.

و اگر هم که فرج قلیزاده دروغ می گوید که باز سکوت تان غیرحرفه ای و ناشیانه و دور از سلوک تشکیلاتی است و ادله آورده و بیانیه صادر کنید و بگویید که: فرج قلیزاده متوهم شده و شهر در امن و امان است.

گویا امیدِ لیست امید، در حد ۴۸ ساعت دوره انتخابات بود و بعد از آن، بیراه نیست اگر نام اسامی مزبور را لیست انفعال و یاس و تشتت بگذاریم.»

از دیگر اصحاب رسانه که نسبت به نامه قلیزاده واکنش نشان داد، شفیعی مدیر مسئول هفته‌نامه صریر و مدیر خانه مطبوعات استان بود. او در حساب اینستاگرامی خود با انتشار بخش‌هایی از سخنان قلیزاده نوشت: « آقایان حق گویی و حق طلبی هزینه دارد. یا باید قیمتی داشته باشی تا وا دهی یا نظاره گر تیر و ترکش وابستگان زر و زور و تزویر باشی.»

سعید ایرلو عضو خانه مطبوعات استان نیز در در پست اینستاگرامی خود خطاب به قلیزاده عنوان کرد: « با  وجود اینکه تنهایی ولی جسارت می‌کنی و عدالت را فریاد می‌زنی افتخار می‌کنم به رایی که داده‌ام.»

 

هنرمندان تئاتر به صحنه آمدند

موج دیگر حمایت‌ها و عکس العمل‌ها با هنرمندان تئاتر تبریزی بود. نخست نادر ساعی‌ور با انتشار پستی در حمایت از حرکت فرج قلیزاده نوشت: « من از همان اوایل پیگیر تلاش هایش بوده ام. تا مطمئن نشوم حمایت نمی کنم. امروز با اطمینان کامل میگویم او تنها مرد ایستاده در برابر سیل بی قانونی و رانت خواری در شهرداری تبریز است. او مرا نمی شناسد. اما من با تمام توان از او حمایت میکنم. در یک مملکت سالم تنها یکی از افشاگری‌های او میتوانست زلزله بر برج متخلفان بیندازد. اما صد افسوس که جامعه را خواب برده است. خسته نباشی مرد.»

ادامه حمایت‌های اصحاب فرهنگ و هنر از نامه سرگشاده رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در قالب پست‌های اینستاگرامی و کامنت‌ها اتفاق افتاد. در این میان دکتر یوسف اللهوردی زاده با انتشار عکسی از فرج قلیزاده در صفحه خود نوشت: « آقا فرج عزیز را تنها نگذاریم» در ذیل این پست، استاد مهدی لزیری چهره سرشناس حوزه تئاتر چنین نوشت: « آقا فرج تنها نیست،او وکیل المله است. و صدای گره خورده در گلوی موکلینش است. او حرفی از خود نمی گوید، او چیزی برای خود نمی خواهد. لذا می تواند فریاد بزند ،که می زند.» این در حالی است که لزیری در کامنتی دیگر با اشاره به جملاتی از حضرت امیرالمونین(ع) درباره جاودان نبودن مسندها، خطاب به قلیزاده او را به استقامت دعوت کرده‌بود:« این نام نیک است که جاودان می ماند پس استقامت تا زمانی که بروی»

واکنش‌های عمومی به نامه سرگشاده

از دیگر سو بهمن وزیری از مدیران سابق شهرداری هم با انتشار پستی در حساب اینستاگرامی خود، اعتراض قلیزاده را به جا دانست و نوشت: « هر شهروندی برای زندگی در شهر عوارضی می‌دهد که قانون محل هزینه‌کرد آن را تعریف کرده‌است و هیچ مقامی حق ندارد به سلیقه خود تعریفی دیگر برای هزینه‌کرد آن بکند. حتی شورا یا شهردار یا هر مقام دیگر.»

در کنار حمایت‌های چهره‌های برجسته و مطرح فرهنگ و هنر از اقدام رئیس کمیسیون فرهنگی و هنری شورای شهر تبریز، اساتید دانشگاه و نیز عموم شهروندان با نوشته‌هایی اقدام قلیزاده را ستایش کردند. نمونه‌هایی از این بازخوردها را می‌خوانیم:

یکی از اساتید دانشگاه : «با سلام. یقینا شما با انتشار این نامه جان، مال و آبروی خویش را به خطر انداخته اید. بنده هم از فساد گسترده در شهرداری اطلاع دارم. میدانم که دراین نهاد مردمی، افرادی هستند که با زور و پارتی بازی دهها نفر از بستگان خود را استخدام کرده اند! در صورتیکه نیاز به همکاری هست، اینجانب مایل به همکاری با شما هستم تا بهتر بتوان به ممانعت از فساد کمک کرد. موفق باشید. واقعا اگر تبریزی هایی که پیاده تا کربلا رفته اند، فقط یک بار برای مبارزه با فساد، پیاده از نصف راه تا شهرداری راه بروند، خیلی از مشکلات شهر تبریز حل خواهد شد!»

یک شهروند : « با درود فراوان.بنده به عنوان یک شهروند و یک دانشجو که در این جامعه زندگی میکنم و هر روز شاهد هزاران نوع از فساد در این جامعه هستم و با هزاران افسوس شاهد زجر کشیدن طبقات محروم هستم، اولاٌ،از شما بینهایت سپاسگزارم که انسانیت شما بر هر چیزی ارجحیت دارد ثانیاً من به عنوان یک شهروند همه این مسایل را در گروههای مختلف نشر میدهم تا شاید یک راه حلی پیدا شود،قطعا با ارایه مستندات به فرهیختگان این جامعه میشود راه هایی برای مبارزه با اینگونه فساد ها پیدا کرد.»

یکی از اساتید دانشگاه : « نامه فاخر و دردمند تان را خواندم. به شما افتخار می‌کنم. متاسفانه این خیانت‌ها عادی و فراگیر شده و از کسی صدایی هم در نمیاد. به احتمال قوی نامه فاخر حضرتعالی نیز بی پاسخ خواهد ماند. ولی تاریخ و مردم از شما به بزرگی یاد خواهند نمود.»

موج حمایت‌ها از نامه سرگشاده فرج قلیزاده نشان می‌دهد شهروندان تبریزی مدت‌ها منتظر چنین صدایی بوده‌اند اما سکوت دائمی نمایندگان، مردم را ناامید کرده‌بود. اکنون باید منتظر بمانیم که دیگر چهره‌‌های شورای شهر آیا با قلیزاده هم‌صدا خواهند شد یا در دیگر سو در رد ادعاهای او سخنی خواهند گفت یا همچنان به روال مماشات تن خواهند داد؟

 

 

 

برچسب‌ها, , ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار