پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۵, ۱۳۹۷ / November 16, 2018

کارآفرینی، نیاز امروز اشتغالزایی

در شرایط امروز جامعه که بیکاری جوانان و تحصیل کردگان دغدغه اصلی خانواده ها و مشکل عمده مسئولان است، کارآفرینی، ایجاد کسب و کار و خلق ارزش افزوده یکی از راهکارهای مناسب برای ایجاد اشتغال پایدار است.

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، امروزه موضوع کارآفرینی و اشتغالزایی یکی از مهم ترین مشکلاتی است که اکثر کشورهای جهان حتی کشورهای توسعه یافته از آن رنج می‌برند.
مسئله اشتغال جوانان، یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها و دولت هاست؛ تصور رایج در میان مردم این است که این موضوع از وظایف دولت است، ولی در واقع کارآفرینی و اشتغالزایی الزاما بر عهده دولت ها نیست، بلکه دولت ها موظف به توسعه زیرساخت ها و بسترسازی مناسب و باثبات در اقتصاد و دنیای کسب و کار هستند و وظیفه اصلی در این مورد بر دوش بخش خصوصی است.

**نرخ بالای بیکاری و پایین بهره وری پایین در کشور
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه کشور با نرخ بالای بیکاری جوانان از جمله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی روبه‌روست، گفت: مطابق پیش‌بینی برنامه و بودجه، باید سالیانه ۹۵۵ هزار شغل جدید در کشور ایجاد شود.
جمشید تقی زاده اظهار داشت: ایجاد فرصت های شغلی زیاد تنها از طریق جذب سرمایه گذاری و ایجاد محدودیت در واردات میسر نخواهد بود بلکه باید در کنار آن ایجاد سریع شغل توسط واحدهای تولیدی در سطوح بالا نیز باید انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه هدف کارآفرینی اشتعال‌آفرینی صرف نیست، بلکه کارآفرین دنبال یک حرکت جدید است، خاطرنشان کرد: کارآفرینی به دنبال ایجاد ارزش‌افزوده است و نقش ویژه ای در کسب و کار دارد.
تقی زاده با بیان اینکه هیچ تولیدی بدون شغل ایجاد نمی‌شود، اظهار داشت: در اصل ایجاد اشتغال وظیفه دولت است ولی کارآفرینی وظیفه بخش خصوصی است.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به موفقیت استارت‌آپ‌ها و ایجاد ارزش افزوده توسط آنها، گفت: باید حمایت‌های جدیدی از این حوزه نوپا انجام گیرد.
وی با بیان اینکه کارآفرینی نقش ویژه‌ای می‌تواند ایفا کند و مشکلات دولت در فضای کسب و کار را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: دولت باید بستری فراهم کند تا کارآفرینی به دولت متکی نشود بلکه دولت متکی به کارآفرینی شود.
تقی زاده افزود: آقایان سه قوه بدانند که اگر بخواهیم مشکلات را حل کنیم، باید اختیارات به استان‌ها داده شود تا مشکلات به نحو احسن رفع شود.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری سیاستگذاری برای رشد اقتصادی را وظیفه دولتمردان دانست و گفت: باید ابلاغیه رهبری در مورد ایجاد اشتغال اجرا شود.

**دولت نمی تواند بنگاهداری کند
استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه هر جا دولت ها در سرمایه گذاری مداخله کردند، موفق نشدند، گفت: تجربه نشان داده که دولت نمی تواند بنگاهداری کند.
مجید خدابخش اظهار داشت: کارآفرینی، اشتغال‌زایی و تولید صنعتی، بطور قطع باید توسط بخش خصوصی انجام گیرد، زیرا در غیر این‌ صورت دچار اشتباهات متعددی خواهیم شد.
استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: هر جا دولت در سرمایه‌گذاری مداخله کرده است به انحرافات عجیب رسیدیم و مشکلاتی روی دست مان مانده که نمی‌توان حل کرد.
وی با بیان اینکه ۷۰ سال پیش کارخانه‌هایی از قبیل کبریت‌سازی و چرم‌سازی توسط بخش خصوصی در تبریز راه اندازی شد، افزود: برای خلق ثروت، تولید و اشتغال باید به سمت بخش خصوصی رفت.
خدابخش با تاکید بر اینکه دولت به معنای بروکراسی و ساختار و ضابطه در مقابل اقتصاد مترادف با تکنوکراسی است، خاطرنشان کرد: این دو با یکدیگر موفق نمی شوند و هیچ‌ وقت در موازات یکدیگر پیش نمی‌روند.
استاندار آذربایجان شرقی افزود: دولت نمی‌تواند واحدهای اقتصادی را مدیریت کند و بنده صدها نمونه از امشکلاتی که دولت در واحدهای اقتصادی ایجاد کرده است را می‌توانم مثال بزنم.
خدابخش با انتقاد از عدم تفویض اختیارات به استان ها گفت: نمی‌توان در مرکز نشست و برای کارآفرینان و واحدهای تولیدی شهرستان‌ها تکلیف و میزان ارز تعیین کرد.
وی افزود: ما در تبریز مراکز پیوند کلیه، کبد و قلب داریم و همه اعتماد کرده و جهت درمان به تبریز می‌آیند؛ پس چرا اعتماد تخصیص بودجه از مرکز به استان‌ها انجام نمی‌گیرد، آیا به این معناست که مرکزنشینان هوش برتری نسبت به شهرستانی‌ها دارند.
خدابخش با بیان اینکه بروکراسی فوق‌العاده بی‌رحم بوده و کتاب‌های زیادی در رابطه با بیماری بروکراسی نوشته شده است، خاطرنشان کرد: بروکراسی روح انسان را خرد و خمیر کرده و حتی بشر را از بشریت خارج می‌کند، از این‌رو باید دست کارآفرینان را بوسید که سرمایه و حیثیت خود را صرف جامعه کرده‌اند.

**۴ هزار کارآفرین در آذربایجان شرقی وجود دارد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه آذربایجان‌شرقی نیز با بیان اینکه ۴ هزار کارآفرین محلی در این استان وجود دارد، گفت: همچنین ۱۵۰ کارآفرین ملی نیز در این خطه مشغول فعالیت هستند.
میراحد حسینی با بیان اینکه کارآفرینان در همه بخش‌ها حضوری فعال داشته و در لحظات سخت به داد کشور رسیده‌اند، اظهار داشت: امیدواریم بیشترین رشد کشور و استان در امر تقویت کارآفرینی باشد.
وی با اشاره به تعداد کارآفرینان انتخاب شده استان گفت: ۳۶ نفر در بخش کشاورزی، ۳۶ نفر خدمات، ۳۶ نفر نیز در بخش صنعت تعیین شده بودند که از بین آنها ۵ کارآفرین ملی انتخاب شد.
بطور کلی کارآفرینی، فرآیند توسعه کسب و کاری است که با یک ایده نوپا و از صفر شروع می کند و این ایده را به مرحله اجرا می رساند تا به یک کسب و کار سودده تبدیل شود.
این روند همواره توام با پذیرش ریسک هایی در زمینه های مختلف است و در نهایت به معرفی یک محصول و یا نوعی خدمت جدید به جامعه منتهی می شود؛ تعریف این مفهوم بسیار ساده است ولی در عین حال، پیاده سازی آن به همان اندازه می تواند مشکل باشد.
یک کارآفرین کسی است که برای هر ایده ای که به دستش می رسد، چه به یک محصول منجر شود و یا نوعی خدمات، با داشتن مجموعه ای از مهارت ها تمام سعی خود را در جهت به نتیجه رساندن آن ایده انجام دهد و حاضر به پذیرش هر نوع ریسکی نیز باشد.
آنچه که در مبحث کارآفرینی مد نظر قرار داد، این است که کارآفرینی بیشتر مربوط به بخش خصوصی است، در حالی که اشتغالزایی وظیفه ای دولتی است، بدین معنی که دولت ها موظف اند که فرآیندها و فعالیت هایی را که منجر به اشتغالزایی می شوند را تسهیل کرده و از آن ها حمایت کنند.
یکی از این اقدامات به جای ورود مستقیم دولت به اشتغالزایی یا بزرگ تر کردن دولت، حمایت از فعالیت های کارآفرینانه، گسترش فرهنگ کارآفرینی، بالا بردن ارزش کارآفرینی و کارآفرینان در جامعه و تشویق آن ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *