شنبه ۳۱ام شهریور ۱۳۹۷ , Saturday 22nd September 2018

تیر ۱۹ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 171273

جزئیات و مبالغ وام‌های دانشجویی در سال جاری اعلام شد

مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از افزایش چند برابری تمام وام‌های دانشجویی در سال جاری خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال علاوه بر افزایش مبلغ وام دانشجویی، به تمام متقاضیان انواع وام پاسخ مثبت خواهیم داد.

مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، ضمن اعلام این مطلب به جزئیات افزایش وام‌های دانشجویی در سال جاری اشاره کرد و گفت: صندوق رفاه وزارت علوم در مجموع ۲۱ نوع وام دارد که به دانشجویان مستعد و کم بضاعت پرداخت می‌شود و خوشبختانه مبلغ وام‌های شهریه، ازدواج، ودیعه مسکن، ویژه دکتری، ضروری، عتبات دانشجویی و تغذیه در سال جاری افزایش یافته است.

پرداخت بیش از ۴۱۷ میلیارد انواع وام دانشجویی در سال ۹۶

وی در ادامه تصریح کرد: ما در صندوق رفاه دانشجویان سعی کرده‌ایم در سال‌های اخیر یک ارتقاء خدمات رسانی توأم با کرامت انسانی با دانشجویان داشته باشیم، در واقع سال گذشته حدود ۴۱۷ میلیارد تومان وام به دانشجویان پرداخت کرده‌ایم که با هم‌افزایی و حمایت دولت و افزایش درآمد اختصاصی صندوق رفاه دانشجویان این رقم به ۶۷۳ میلیارد تومان در سال جاری افزایش می‌یابد که البته با هم‌افزایی بانک‌ها تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان قابل افزایش است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: این صندوق از سال ۹۳ یک وام ویژه دانشجویان دکتری تعریف کرده است که ماهانه به دانشجویان تسهیلات ارائه می‌دهد و این دانشجویان دو سال بعد از فارغ‌التحصیلی در اقساط ۶۰ ماهه این وام را برمی گردانند.

مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان وام ویژه دکتری

مهندس یزدان‌مهر تاکید کرد: سال ۹۵ حدود ۵۸ میلیارد تومان و سال ۹۶ حدود ۱۶۶ میلیارد تومان وام ویژه دکتری پرداخت شد که امسال این وام به ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است و می‌توانیم تعداد بیشتری از دانشجویان دکتری را پوشش دهیم و این امر با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته محقق خواهد شد.

 وام ضروری دانشجویان دکتری در سال ۹۷

مشاور وزیر علوم همچنین با اشاره به افزایش وام ضروری دکتری خاطرنشان کرد: به هر دانشجوی دکتری ۳ میلیون تومان وام ضروری پرداخت می‌شود، البته در گذشته مبلغ این وام یک میلیون تومان بود و اکنون این رقم با افزایش سه برابری مواجه شده است به طوری که سال گذشته ۴۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان وام ضروری دکتری پرداخت شد و امسال این میزان به ۶۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است و این یعنی ۴۷ درصد افزایش فقط در وام ضروری دکتری اتفاق افتاده است.

۸۵ درصد دانشجویان شهریه‌پرداز هستند

به گفته مهندس یزدان‌مهر، وام شهریه نیز یکی از وام‌های پرطرفدار صندوق رفاه وزارت علوم است چرا که حدود ۸۵ درصد دانشجویان ما شهریه‌پرداز هستند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: ما امسال با یکی از بانک‌های دولتی هم‌افزایی داشته‌ایم تا وام قرض‌الحسنه بیشتری به دانشجویان ارائه دهیم. سال گذشته وام شهریه‌ای که پرداخت شد، ۷۳ میلیارد تومان بود، امسال اعتبار وام شهریه به بیش از ۱۵۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و می‌توانیم دانشجویان بیشتری را پوشش دهیم.

تغییرات وام ازدواج دانشجویی

مهندس یزدان‌مهر به وام ازدواج دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان عملکرد وام ازدواج پرداخت کردیم که امسال این رقم ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است.

یزدان‌مهر در ادامه ضمن تاکید بر در اختیار گذاشتن بودجه مناسب برای وام عتبات دانشجویی نیز گفت: این وام در گذشته ۲۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شد که سال گذشته تا سقف ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای دانشجویان متاهل و یک میلیون تومان نیز برای دانشجویان مجرد پرداخت شد، در مجموع مبلغ وام عتبات دانشجویی امسال به ۶ میلیارد تومان افزایش یافته و دانشجویان بیشتری تحت پوشش این وام قرار می‌گیرند.

افزایش سه برابری وام تغذیه دانشجویان

به گفته مشاور وزیر علوم، سال گذشته ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان وام تغذیه به دانشجویان پرداخت شد که امسال این میزان حدود ۱۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شده است. در واقع یارانه غذا که کمکی است به ارتقاء سلف سرویس‌ها و یارانه غذایی، امسال ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون افزایش یافته است که این میزان سال گذشته حدود ۳۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود.

جزییات وام دانشجویانی که مستاجر هستند

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در خصوص وام ودیعه مسکن دانشجویی نیز گفت: در بخش وام ودیعه مسکن متاهلین و کمک‌رهنی که به دانشگاه‌ها پرداخت می‌کنیم، سال گذشته ۴۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان عملکرد داشته‌ایم، امسال این آمار به ۵۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

مهندس یزدان‌مهر در پایان تاکید کرد:پیش از این در شهر تهران به دانشجویان متاهل ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام ودیعه مسکن پرداخت می‌شد که سال گذشته این رقم به ۱۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرد، در کلان‌شهرها نیز ۶ میلیون وام مسکن ارائه می‌شد که به ۱۲ میلیون تومان افزایش یافته است اما در سایر شهرها ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن ارائه می‌شد که به ۹ میلیون تومان افزایش یافته است و صندوق رفاه دانشجویان این آمادگی را دارد پوشش مناسبی را در این زمینه ارائه دهد.

برچسب‌ها,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار