شنبه ۳۰ام تیر ۱۳۹۷ , Saturday 21st July 2018

تیر ۵ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 170261

دریاچه ارومیه یک دریاچه تکتونیکی است

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا،جعفر شریفی قاضی جهانی درپاسخ به افرادی که پیرو مصاحبه قبلی وی اظهار کرده بودند که ” در دریاچه ارومیه گسلی وجود ندارد”، افزود: حوضه دریاچه ارومیه به صورت یک بلوک عظیم در بین دو گسل اصلی تبریز و ارومیه تحت تأثیر نیروهای مزدوج و یا نیروهای فشاری و کششی این دو گسل قرار دارد و تمام آثار نیروهای مزدوج در حوضه دریاچه ارومیه مشهود است.

وی با تأکید بر اینکه تشکیل گودال دریاچه، جزایر موجود در داخل دریاچه، آتشفشان جزیره اسلامی و زنبیل داغی، و آرتزین­ های موجود در اطراف حوضه دریاچه آثار همین نیروهای مزدوج هستند، ادامه داد: موقعیت زمین شناسی دریاچه ارومیه برای زمین شناسان ایران و حتی دنیا شناخته شده است که دریاچه ارومیه یک دریاچه تکتونیکی بوده و بطور مداوم میلیون­ ها سال است که از طرف گسل های تبریز و ارومیه و گسل­ های فرعی وابسته به آن­ها کنترل می شود.
استاد دانشگاه با اشاره به اینکه افت سطح آب در آرتزین شرق حوضه دریاچه تا۱۸۰ متر، در جنوب تا ۴۰ متر، و در غرب تا ۹۰ متر تثبیت شده است، اظهار کرد: زمانی که سطح آب آرتزین ­ها بالای سطح آب دریاچه بود، آب از زون گسل ­های موجود در داخل دریاچه فوران می­ کرد و این آب­ ها هم زمان با آب رودخانه­ ها، آب دریاچه را تقویت می­ کردند؛ همچنین بلندی­ های حاشیه دریاچه که بطور مستقیم با دریاچه در تماس هستند در طول سال آب ­ های زیرزمینی این بلندی ها، به دریاچه وارد می­ شود.
عضو هیات علمی دانشگاه همچنین با تأکید بر اینکه بعد از احداث سدها، شاهرگ آب دریاچه قطع شده و با مصرف آب در کشاورزی، سطح آب آرتزین­ ها پایین رفته است، ادامه داد: این بار آب دریاچه به سمت چاه ­های آرتزین شروع به حرکت کرده و سبب آلودگی آب آرتزین­ ها شده است که این مسئله سال­ هاست برای همگان آشکار می باشد.
وی اضافه کرد: اساسی ­ترین راه حل مشکل دریاچه، احداث پل میان­گذر جدید در روی ستون و برداشت میانگذر شهید کلانتری است چرا که، پل میانگذر علاوه بر اینکه باعث شده بخش اعظم دریاچه از سنگ پر شود، بلکه مانع چرخش آب دریاچه نیز شده و هم­زمان سبب تبخیر شدید آب دریاچه می شود؛ راه حل دیگر، اصلاح و ترمیم خاک کشاورزی، استفاده از چشمه های زیرزمینی و آب فاضلاب است.
شریفی با تأکید بر اینکه غیر از مشکلات کنونی دریاچه، اظهار نظر، بیانات و اطلاعات بی پایه و بی اساس از طرف افراد غیر متخصص موقعیت دریاچه و منطقه را به خطر می اندازد، اظهار کرد: با وجود این مشکلات در اطراف دریاچه، نصب کنتور برای کنترل حجمی آب چاه­ های عمیق، جلوگیری و یا منع انجام کشت در مزارع کشاورزی و همچنین دام داری قابل قبول نیست؛ جای سؤال است که آیا منشاء این مشکلات، کشاورزان و مردم منطقه هستند؟ افکار بعضی از مسئولان در مورد دریاچه، مخرب و مضر است؛ بدون حل مشکلات اساسی در حوضه دریاچه، دریاچه زنده نمی­ شود.
وی همچنین با بیان اینکه طرح و پروژه های جالبی برای حل مشکلات حوضه دریاچه در دست داریم، یادآور شد: تا به حال برای مصاحبات تلویزیونی، جلسات و همکاری با متخصصان خارجی، میلیاردها هزینه شده اما نتیجه ای نداده است.
استاد رسوب شناسی دانشگاه خاطر نشان کرد: مشکلات را با همکاری کشاورزان و مردم منطقه به طور اساسی حل و دریاچه را احیا می­ کنیم؛ بعد از حل مشکلات در اطراف حوضه دریاچه، آموزش کشاورزان و مردم منطقه از لحاظ الگوی مصرف آب، اصول کشت و محیط زیست ضروری است اما بدون حل مشکلات، آموزش هیچ نتیجه ­ای نخواهد داد.
بر اساس این گزارش؛ در پی مصاحبه قبلی دکتر شریفی یکی از مسئولان آذربایجان غربی اعلام کرده بود که در دریاچه ارومیه گسلی وجود ندارد!

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار