دوشنبه ۲ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 24th September 2018

تیر ۴ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 170128

دست آقای شهردار بند است

فعلا مارکوپولو تبریز را اداره کند

هیچ فراموش نمی کنم روزی را که ایرج شهین باهر به عنوان به شهردار تبریز انتخاب شد. بسیار خوشحال بودم از انتخاب یک مدیر جوان که اتفاقا تخصصش هم شهر است. اما هرروز که پیشتر رفت از خوشحالیم چیزی جز اندوه باقی نماند. شاید انتخاب شهین باهر خط بطلانی کشید بر آرزوهای جوان ما. چون فکر می کردیم اگر مدیران جوان عنان کارهای شهر را به دست بگیرند اوضاع بهتر خواهد شد. اما هیهات...

اختصاصی همنوا/ خانم شهروند

 

ا. ماری آنتوانت همسر سرخوش لویی شانزدهم که خود دختر ملکه اتریش و پادشاه ایتالیا بود در کوران انقلاب فرانسه وقتی شنیده بود که مردم نان برای خوردن ندارند؛ گفته بود چرا شیرینی نمی خورند؟! هرچند که هیچ سند تاریخی برای این جمله نیست اما شاید سازندگان این روایت می خواستند بی خبری ملکه فرانسه را از اوضاع مملکتش نشان دهند. حالا که آقای شهین باهر در مرخصی چند روزه به سر می برند و اکثریت مسئولان و اعضای شورای شهر این سفر را یک مساله شخصی قلمداد کرده اند؛ یاد جریان ماری آنتوانت افتادم. شاید این سفر یک اتفاق شخصی باشد اما وقتی کلید یک شهر پر بحران را به دست کسی بسپاری نباید به او اجازه دهی که هر روز به هر دلیل به مسافرت های شخصی با پول جیب خودش برود!

اصولا از خصلت های بد ما ایرانیان این است که سرمان در کار همدیگر است! اما نمی دانم چرا وقتی کار به سفرهای آقای شهردار می‌رسد یکهو همه با هم داد میزنیم نه این یک امر شخصی است! شاید با این منطق  می شد در دوران حکومت پهلوی هم گفت همه بریز و بپاش های حکومت امر شخصی است!!

  1. روزگاری بود که هرکس کارمند شهرداری می شد، در هر درجه و پست و مقامی که بود این جملات را از اطرافیان می شنید: « خدا را شکر نانتان در روغن است، خوب کاری پیدا کردی، شهرداری خوب حقوق می دهد و…» اما چند سالی است که کارکنان شهرداری خصوصا کارگران از مزیت حقوق به موقع و کامل بی بهره اند. یک سوال و جواب کوتاه از کارکنان شهرداری نشان خواهد داد که اغلب مناطق و سازمان ها در پرداخت دستمزدها با مشکل مواجه شده اند. خصوصا کارکنانی که قرارداد رسمی ندارند بیشتر تحت فشار مالی ناشی از عدم دریافت به موقع حقوق خود هستند. در این میان وقتی خبر سفر شهردر تبریز به ژاپن منتشر می شود باید به کارمندان حقوق نگرفته حق داد که دست و دلش سرد شود و از کار و حوصله و اخلاق خود در محل کار بزند. چون در یک حساب دودوتا چهارتای ساده، از مدیر ارشدی که از بوسنی برنگشته به ژاپن می رود دلگیر خواهد شد. صاحب کار اگر بالای سر کار خود نباشد، کارگر به چه امیدی کار کند؟
  2. حقیقت این است که ما هرقدر هم از دنیا بی خبر باشیم می دانیم که ژاپن یکی از گران قیمت ترین مقاصد گردشگری دنیا است. حتی میدانیم که سفارت ژاپن به هیچ وجه مدارک ویزا را با پست و فاکس و وکیل نمی پذیرد. هرکس که طالب سفر به کشور چشم بادامی ها است باید زمان زیادی را به اخذ ویزا اختصاص دهد. یک حساب و کتاب سرانگشتی می خواهد برای دانستن این نکته که آقای شهردار در کوران مشکلات شهری چرا برای سفر شخص یا غیر شخصی ۱۰ روز مرخصی می گیرد و اگر مقصد این سفر ژاپن بوده، چند روز از کار و بار شهر زده است تا ویزایش را هماهنگ کند؟!
  3. نکته دیگر سکوت و سکون پروژه های عمرانی شهرداری در فصل مناسب ساخت و ساز است نه پروژه ای به پایان می رسد و نه پروژه ای شروع به کار می کند. شهر در رکود مطلق است. شهری که قرار بود در سال ۲۰۱۸ هر روز با اتفاق جدیدی همراه شود؛ به رکود و ورشکستگی دچار شده است. در این میان حتی غیبت یک‌روزه مدیر ارشد شهری می تواند به زیان مردم و شهر تمام شود. حالا چه برسد به غیبت ده روز و سفر به سزمین آفتاب تابان! فکر می کنم جای همه چیز عوض شده است. شهردار تبریز به سفرهای دور دنیا می رود، یک نفر مارکوپولو را پیدا کند تا حقوق کارکنان شهرداری را بپردازد، هزینه های جاری اداره شهر را تقبل کند، برای این شهر بی صاحب یقه پار کند.
  4. هیچ فراموش نمی کنم روزی را که ایرج شهین باهر به عنوان به شهردار تبریز انتخاب شد. بسیار خوشحال بودم از انتخاب یک مدیر جوان که اتفاقا تخصصش هم شهر است. اما هرروز که پیشتر رفت از خوشحالیم چیزی جز اندوه باقی نماند. شاید انتخاب شهین باهر خط بطلانی کشید بر آرزوهای جوان ما. چون فکر می کردیم اگر مدیران جوان عنان کارهای شهر را به دست بگیرند اوضاع بهتر خواهد شد. اما هیهات…
  5. خطبه های نماز عید فطر اگر به دست تمام مسئولان این مملکت نرسیده، یک بار دیگر هم اینجا منتشر می شود، بله سفرهای شخصی و غیرشخصی در روزگاری که کارها روی زمین است کمتر شود: «کسانی که عادت کرده‌اند به سفرهای خارج بروند، این عادت را رها کنند، ترک کنند. رفتن به سفرهای خارجی تفریحی، به کشورهای گوناگون سفرهای تفریحی، سفرهای زائد با بهانه‌های گوناگون را کنار بگذارند.»(۱۳۹۷/۰۳/۲۵)

 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار