پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

تیر ۲ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 169980

پرونده ثبت ارسباران در یونسکو به کجا رسید؟

اختصاصی همنوا

در اوایل سال ۹۶ بود که محمد حسین طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد پرونده ثبت ملی ارسباران به یونسکو ارسال شده و این نهاد در بررسی های اولیه، پرونده را مورد تایید قرار داده است. اما اکنون و حدود یک سال بعد از پذیرش اولیه، طالبیان در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت: «متاسفانه علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، پرونده میراث طبیعی ارسباران در این مرحله از سوی Iucn رد و پرونده محور ساسانی فارس از سوی ایکوموس دارای اشکالات اعلام شده است.»

این در حالی است که در کمتر از ده ساعت بعد از انتشار این خبر، بار دیگر طالبیان در گفت و گویی با ایسنا اعلام کرد که هنوز این پرونده رد نشده است. او تصریح کرد: « نتیجه نهائی وضعیت دو پرونده‌ی‌ کاندیدِ ایران در نشست کمیته یونسکو معلوم می‌شود. این یک فرآیند پیچیده است. هنوز نمی‌توانیم این تصور را داشته باشیم که ارسباران یا پرونده ساسانی فیروزآباد به صورت نهایی در فهرست میراث جهانی به ثبت برسند یا نه.»

قلی الله قلیزاده نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس نیز در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه کلیبر تصریح کرد که هنوز قطعیتی در رد این پرونده وجود ندارد و افزود : «روزهای ۳ تا ۱۳ تیرماه سال جاری اجلاس سالانه سازمان یونسکو در کشور بحرین تشکیل جلسه خواهد کرد و تا اعلام رسمی این سازمان به منظور بررسی ثبت جهانی جنگل های ارسباران منتظر خواهیم بود. امیدواریم سران این سازمان در این باره اقدامات اساسی انجام دهند.»

به هر حال برای مشخص شدن رای قطعی یونسکو درباره منطقه ارسباران باید حداقل تا اواسط تیر ماه صبر کرد. اما به نظر می رسد که مسئولان گردشگری کشور باید تلاش بیشتری در حل مشکلات مربوط به ثبت این پرونده انجام می دادند. چرا که از یک سال گذشته تا به امروز زمان مناسبی برای رفع معضلات پرونده وجود داشته است. اگر موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق جنگلی  یا کمبود امکانات گردشگری یا هر دلیل دیگر، از موانع ثبت این پرونده به شمار می رفت؛ بهتر نبود در طول یک سال گذشته این موانع برطرف می شد؟!

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار