پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

خرداد ۳۱ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 169880

تابستان فرصتی مناسب برای مهارت آموزی دانش آموزان

به گزارش همنوا ، مجید خدابخش عصر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: با رسیدن فصل تابستان مسئله حائز اهمیت بحث اوقات فراغت دانش آموزان است که باید برنامه ریزی های مناسبی برای آن صورت گیرد البته باید توجه کرد که جهان درحال تحول است و باید همپا با این تحول در برنامه های خود تغییرات لازم را اعمال کرد.

استاندار آذربایجان شرقی بر اهمیت بهره گیری از فضاهای مجازی تاکید کرده و افزود: اقدامات و برنامه ریزی های آموزش و پرورش باید به فضاهای مجازی هم منتقل شود که  دراین زمینه انجام مطالعات و پیگیری ها می تواند بسیار موثر واقع شودکه این مسئله درخصوص سایر موارد از جمله اشتغال نیز صدق می کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه همه معلمان  و دانش اموزان در فضای مجازی حضور دارند این فضا بسیار تعیین کننده است. به این دلیل استفاده از این فضا ها امروزه بسیار ماندگار تر و قدرت انتقال پیام رسانی در آن بیشتر است.

وی تمرکز برنامه های تابستانی را در حوزه مهارتی و پرورشی الزامی دانست و گفت:آموزش های نظری در این ۳ماه باید کمتر شود چراکه در ۹ماه تحصیلی این آموزش ها انجام شده است و برنامه ریزی و اجرای مهارت های مختلف باید در برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان قرار گیرد که استفاده از نیروهای جدید و نظرخواهی در خصوص این مباحث جدید نیز اهمیت دارد.

خدابخش خاطرنشان کرد:تمایل خانواده ها و همچنین افزایش اموزش خدمات و مهارت ها بسیار پررنگ شده است و پرداخت به توانمندی های مختلف مانند حوزه خبرنگاری بسیار مهم است برای دانش آموزان ازجمله مهارت های مناسب و محبوب است.

استاندار یادآور شد: آموزش مهارت های سنتی در جای خود و متناسب با وضعیت استان انتخاب رشته های آن باید انجام شود و استفاده از واحد های تولیدی و مهارت آموزی نیز باید در دستور کار قرار گرفته شود چراکه اگر دانش اموز در عین حال که مشغول به تحصیل است مهارت آموزی نیز داشته و مشغول به کار باشد بسیار ارزشمند است.

وی تاکید کرد:عدم پرداخت حق الزحمه ۵ ساله برای فعالیت مدرسان در زمان های اوقات فراغت سالیان قبل باید پیگیری شود.

مجید خدابخش بر اهمیت سرمایه گذاری در آموزش و پرورش تاکید کرده وگفت: اصلی ترین سرمایه گذاری برای داشتن جامعه سالم و ایمن سرمایه گذاری در دستگاه آموزش و پرورش است چراکه تربیت نسل جوان با استفاده از روش ها  برخلاف سنت و نسل کنونی از سفارشات دین ماهم است.

جعفرپاشایی، مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز در این شورا گزارشاتی از عملکرد این اداره را مطرح کرده و گفت: امتحانات دانش آموزان با شرایط مطلوب در استان برگزار شد و نتایج آنها با صرف زمان کوتاهی در اختیار اولیا قرار خواهد گرفت.همچنین ستاد ثبت نام دانش آموزان نیز در سایت اداره کل اموزش و پرورش استان تشکیل شده است که مدیران مدارس برای ثبت نام دانش اموزان اقدام خواهند کرد.

وی خبر داد:امروز آزمون انتخابی۱۱۳مدیر مدرسه آغاز شد و بعد از فراخوان رسمی ۴۹۷نفردر استان از نواحی۵گانه برای این آزمون اسم نویسی کردند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان عنوان کرد: سنجش سلامت دانش آموزان پایه اول دبستان ونو آموزان نیز در ۲تیرماه سال جاری در۴۶ پایگاه آموزش و پرورش انجام خواهد شد.

پاشایی اذعان کرد: هدایت تحصیلی نیز بحث مهم دیگری است که برای پایه نهم به دهم یکی از چالش برانگیزترین موضوعات بود و در برخی استان ها با نارسایی هایی روبه رو شد اما خوشبختانه  در استان ما با تلاش فعالان آموزش و پرورش استان  این امر با کمترین نارسایی درحال انجام است.

وی خاطرنشان کرد:ازجمله مسائل مهم امسال استقرار پایه دوازدهم است که امسال برای اولین بار دانش آموزان در این پایه تحصیل خواهند کرد و اهمیت مراقبت از آن در حوزه های تجهیزات و آموزش بسیار بالا بوده چراکه در غیر این صورت با نارسایی مواجه خواهیم شد.

جعفر پاشایی در خصوص خروج وبازنشستگی نیروهای آموزش و پرورش عنوان کرد: در سال جاری۳۴۰۰نفر از سیستم آموزش وپرورش استان خارج می شوند که این وضعیت به دلیل افزایش تعداد دانش آموزان مسدله ای مهم است و با ورود۱۷۰۰نفر نیروی جدید امید است که در زمینه نیروی انسانی با چالشی در استان روبه رو نشویم.

مدیرکل آموزش و پرورش تبریز۲۰۱۸ را فرصتی مناسب برای حضور مسافران در تبریز دانسته وگفت: اسکان تابستانی فرهنگیان به دلیل مصادف بودن تابستان با رویداد تبریز۲۰۱۸ دیگر مبحث مهمی است که برنامه ریزی های لازم درخصوص آن انجام شده است.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار