پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

خرداد ۳۱ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 169865

در حال و هوای زیبایی

اختصاصی همنوا/پریا دادوند

اشاره- این روزها اگر در تبریز باشید و مسیرتان از سمت دانشگاه هنر تبریز افتاده باشد، شاهد درِ بازی خواهید بود که شما را به دنیای پر نقش و رنگی از آثار هنری و صنایع دستی ساخته هنرمندان شهر راهنمایی می کند. نمایشگاه دائمی صنایع دستی دانشگاه هنر بهانه خوبی است برای خرید آثاری هنری که علاوه بر جلا دادن روح و زینت بخشیدن به خانه، باعث رونق کسب و کار هنرمندان تبریزی می شود. به بهانه تهیه گزارش ساعاتی را در حال و هوای زیبایی و هنر این نمایشگاه گذراندیم.

حبیب دیدار، مدیر نمایشگاه گفت: «این نمایشگاه از اواخر مرداد ماه سال ۹۶با عنوان نمایشگاه دائمی هنر آفرینان تبریز در محل نگارخانه دانشگاه هنر اسلامی تبریز و با حمایت کامل دانشگاه هنر اسلامی و دانشجویان کار آفرین دانشگاه هنر اسلامی تبریز در انتهای شریعتی به طرف چهارراه طالقانی (چرم خسروی سابق ) شروع به کار نموده است.»

وی افزود: «این نمایشگاه حاصل اعتماد و حمایت مجموعه دانشگاه هنر اسلامی تبریز و ریاست دانشگاه هنر اسلامی است. اگر راهنمایی ها و تشویق ها و بازدیدهای مکرر رئیس دانشگاه هنر و نیز دلجویی هایی که همواره از قشر جوان و هنرمند داشته اند نبود، اداره و شروع این جریان دشوار بود.»

وی یاد آورشد: «در خصوص نمایشگاه و ارتباط با هنرمندان بحث فراوان است. ما در این نمایشگاه به کسی «نه» نگفته ایم. هر کس کار هنری داشته باشد با دل و جان پذیرفته ایم. چرا که معتقدیم همه ی هنرمندان باید از جایی شروع کنند. این امر باعث شده است حرکت ما با موفقیت پیش برود و روز به روز به تعداد این هنرمندان اضافه می شد.»

وی در خصوص اینکه در حال حاضر حدود  ۱۴۰نفر در رشته های مختلف در نمایشگاه دائمی مشغول به کار هستند گفت: «از همه هنرمندان کمک فکری میگیریم و تک روی نداریم. همه ی پیشنهادات و نظرات و میپذیریم.»

وی خاطر نشان کرد: «فضای ما یک فضای کاملا خانوادگی شده است. هنرمندان کم کم به کار تیمی که یکی از اولویت های ماست عادت می کنند. اهداف خوبی هم داریم. البته اهداف ما فقط در صحبت و جلسه نیست. ما همیشه در محل نمایشگاه حضور داریم و زمان مفهومی ندارد. چرا که میخواهیم جلو برویم تا در خصوص حمایت از کالای ایرانی عملا و با جدیت عمل کنیم.»

دیدار در خصوص حمایت دولت و ملت نیز افزود: «ما جوانان بسیار خوب و کار بلدی داریم. این ها کمی نیاز به فکر جدید ،سلیقه ،دلگرمی از سوی مسئولین ،حمایت مردم و حمایت مسئولین دارند.»

مدیر نمایشگاه دانشگاه هنر، حمایت مردم را از مهم ترین خواسته های این هنرمندان دانست و گفت :«من معتقدم اگر مردم رفت و آمدشان به این گونه فضاها بیشتر باشد، هنرمندان بسیار تشویق خواهند شد و مطمئنا کارهای بسیاربزرگی در زمینه تولیدات صنایع دستی و آثار هنری و مشاغل خانگی انجام خواهند داد.»

دیدار تصریح کرد: «من از مسئولین و صدا و سیما قدردانی فراوان دارم چراکه در عرصه ی تبلیغات و کمک در دیده شدن نمایشگاه به ما کمک کردند ولی باز هم نیاز داریم در جهت معرفی این فضا دستمان را بگیرند.»

وی در پایان از حمایت شهرداری تبریز در خصوص کمک به تبلیغات و نصب بنرهای تبلیغی در سطح شهر افزود : «از شهرداری تبریز تقاضا دارم در امر معرفی نمایشگاه دائمی دانشگاه هنر اسلامی با ما همکاری های لازم را داشته باشند چرا که همچین فضایی کم نظیر است.»

 

در داخل این فضای بی نظیر به سراغ چند تن از هنرمندان رفتم، توحید ابراهیمی هنرمند ۲۵ ساله ای که در کار چرم بود، از آثار هنری خود گفت: «حدود ۴سال است که در کار چرم هستم و با علاقه به این کارمشغول شده ام. طی دوره آموزشی با کار در کارگاه کیف دوزی آشنا شدم و به این کار ادامه دادم.»

وی درباره حضورش در نمایشگاه گفت: «هنگام بازدید از این نمایشگاه شرایط غرفه دار شدن را پرس و جو کردم و صاحب غرفه ای در این نمایشگاه شدم.»

ابراهیمی در خصوص این که عده ای از مردم مشتاق به هنر و چرم هستند گفت: «متاسفانه چون تبلیغات و بنر ها در سطح شهر کم است، مردم از وجود چنین نمایشگاهی در سطح شهر تبریز بی خبرند و بازدید از این مجموعه کم است.»

افشین نجفی استاد خوشنویسی که حدود۲۰سال است در این حرفه مشغول به کار است ، باتوجه به علاقه ی خود به این هنر ارزشمند و پیشینه آن در ایران و اصالت ایرانی گفت: «در تبریز کمبود فضایی برای ارائه آثار هنری داریم برآن شدیم با همکاری دانشگاه هنر بستر مناسبی برای ارائه این آثار فراهم کنیم.»

وی  در خصوص اینکه اغلب مردم تبریز با آثار هنری آشنا هستند و به این جوزه علاقه دارند گفت: «باتوجه به دائمی بودن نمایشگاه هرروز افراد جدید و محدودی از نمایشگاه بازدید می کنند که این رقم به طور نسبی خوب و قابل قبول است.»

محسن قاسمی که ۷سال است شغل اصلیش پیکر تراشی و حجیم سازی است گفت: «یکی از دوستانم که زیاد به نمایشگاه سر می زد به من پیشنهاد دادند که در این جا نیز غرفه ای داشته باشم. من هم قبول کردم هرچند بازدید از نمایشگاه متوسط است و نیاز به تبلیغات وجود دارد.»

گفتنی است در بخشی از این نمایشگاه نحوه تولید آثار هنری توسط هنرمندان نیز آموزش داده می شود.

 

 

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار