شنبه ۳۰ام تیر ۱۳۹۷ , Saturday 21st July 2018

خرداد ۲۹ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 169789

حمله یک قلاده خرس قهوه‌ای به جوان مشگین‌شهری

به گزارش همنوا به نقل از خبرنگاران جوان؛ یوسف محمدی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشگین شهر گفت: پیرو گزارش مردمی مبنی بر حمله یک قلاده خرس قهوه ای به یک جوان ۲۳ ساله در ارتفاعات روستای لنج آباد از توابع بخش مشگین شرقی در دامنه ساوالان ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان به محل اعزام شدند.

وی افزود: این حادثه در محدوده دره ای مشرف به ارتفاعات ضلع جنوبی روستای لنج آباد رخ داده و فرد مصدوم هنگام مواجهه ناگهانی با یک قلاده خرس قهوه ای، در یک لحظه در اثر ضربه چنگال خرس، از بالای تخته سنگی به پایین سقوط کرده و از ناحیه کمر و صورت زخمی می گردد که بلافاصله با اعزام به بیمارستان و انجام اقدامات فوریتی خوشبختانه در حال حاضر وضع عمومی جوان آسیب دیده مساعد می باشد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشگین شهر ضمن اظهار تاسف از این پیشامد، اظهار داشت: با عنایت به مجاورت روستاهایی از این دست با زیستگاه خرس قهوه ای، لزوم رعایت حریم زیستی و عدم حضور در محل زیستگاه و تحریک نکردن این پستانداران بزرگ جثه نقش بزرگی در تعامل بین انسان و حیات وحش داشته و باعث کم شدن مواجهه انسانی با این گونه ارزشمند می گردد.

محمدی همچنین از تشکیل پرونده تعیین خسارت به فرد مصدوم جهت جبران خسارات ناشی از این حادثه خبر داد.

وی گفت: وجود خرس‌ها در هر اکوسیستمی بسیار حیاتی است و آنها نه تنها با تغذیه از جانورانی همچون موش ها و سایر جوندگان، ملخ ها و مورچه‌ها جمعیت آنها را کنترل می کنند، بلکه بسیاری از دانه‌های جنگلی تا زمانی که از معده آنها عبور نکنند، قدرت رشد نمی یابند.

وی افزود: اثر طبیعی ملی ساوالان و دامنه های آن یکی از بزرگترین زیستگاه‌های خرس قهوه‌ای است و جمعیت این گونه ارزشمند در سال های اخیر رشد قابل توجهی در این منطقه داشته است.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار