پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

خرداد ۲۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 169598

اعضای شورا، تخلفات را گزارش کنند

به گزارش همنوا به نفل از تبریزمن: شصت و یکمین جلسه شورای پنجم کلان شهر تبریز در ساعت ۸:۳۱ صبح امروز (یکشنبه) با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید به ریاست شکور اکبرنژاد و با حضور شهردار منتخب در تالار شورا واقع در عمارت شهرداری تبریز آغاز گردید.

✅ توسعه فضای کسب و کار جوانان مورد توجه قرار گیرد

رئیس شورای شهر تبریز در آغاز این جلسه با تبریک عید سعید فطر اظهار امیدواری کرد که اراده انسان ها توانمندتر از سابق باشد تا حرکت های تعالی صورت گیرد.
شکور اکبرنژاد موفقیت تیم ملی فوتبال کشور را تبریک گفت و افزود: امیدواریم تیم اقتصادی کشور نیز تقویت شده و در ایجاد فضای کسب و کار جوانان نیز موفق شویم.
وی سپس به بیان گلایه برخی از شهروندان اشاره کرد و ادامه داد: ظاهرا در تعرفه عوارض محلی سرمان کلاه رفته است به طوری که وقتی یک کارگاه قصد نصب تابلوی صنفی خود را دارد تعرفه آن چندین برابر افزایش یافته و شخصی که قبلا برای آن ۲ میلیون تومان پرداخت می کرد اکنون باید ۲۰ میلیون تومان بپردازد و لذا مردم آشفته شده اند.
اکبرنژاد تاکید کرد: درست است که شهرداری به درآمدزایی نیاز دارد اما نباید این امر به هر طریق ممکن صورت گیرد!

✅ ارائه گزارش اداره کل سلامت به بعد موکول شد

در ابتدای جلسه وقتی علی آجودان زاده – دبیر شورا – به قرائت بند نخست دستور جلسه امروز می پرداخت، ارایه گزارش عملکرد اداره کل سلامت و امور اجتماعی از سوی شهردار و تشریح برنامه های این مجموعه توسط سرپرست جدید مطرح گردید که توسط رئیس شورا رد شد!
شکور اکبرنژاد در توضیح این بند از دستور جلسه گفت: به نظر می رسد حسن زاده که جدیدا به سرپرستی این مجموعه منصوب شده است شاید نتواند اشرافیت مطلوبی به مسائل جاری اداره کل سلامت داشته باشد و لذا خوب است در جلسات آتی به این موضوع پرداخته شود.

شهردار تبریز نیز گفت: بحث تعرفه تابلوهای سطح شهر باید هر چه سریع تر به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شود تا پس از جمع بندی های لازم و حضور نماینده شهرداری، در صحن شورا مطرح گردد.

در ادامه جلسه، لایحه شهرداری در خصوص متمم بودجه سال ۹۶ شهرداری در دستور کار اعضای شورا قرار گرفت که پس از بررسی های لازم مقرر گردید که در جلسات آتی مورد واکاوی افزون تر قرار گیرد.

✅ شورای شهر بر مصوبات خود اصرار کرد

در بخش دیگری از جلسه امروز، بررسی نامه های فرمانداری تبریز در خصوص مصوبات جلسات ۵۸ و ۵۹ شورا در مورد تعرفه عوارض محلی پرونده دو نفر از شهروندان و افزایش تعرفه تاکسی های درون شهری تبریز مطرح گردید.
پس از بحث و تبادل نظرهای اعضای شورا در مورد نامه اول مقرر شد تا موضوع تعرفه عوارض برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شود، همچنین در خصوص نامه دوم که به نرخ های جدید تاکسی ها مربوط می شد در نهایت شورای شهر مصر به تایید مصوبه قبلی خود شد.

✅ بهتر است به فهم مردم توهین نکنیم

غلامحسین مسعودی ریحان در این حین با اشاره به اینکه ما نباید به فهم مردم توهین کنیم گفت: ما در ۴ مرحله نرخ تاکسی ها را افزایش می دهیم مثلا از دی ۹۶ تا به امروز قیمت یک مسیر مانند راسته کوچه-۴۲ متری از ۶۰۰ تومان به ۱۲۰۰ تومان افزایش داده شده است، البته با این افزایش، تردد در مسیر برای رانندگان تاکسی هم مقرون به صرفه نیست…
وی افزود: پس با این روال چند تن از رانندگان تاکسی باید در صحن شورا حضور پیدا نموده و از حق و حقوق خود دفاع می کردند.

شهردار تبریز هم در این خصوص گفت: قیمت واقعی مسیرهای شهری از طریق استفاده از تاکسی اینگونه نیست، اما طبق بخشنامه ها افزایش سالانه نرخ تاکسی ها باید ۱۵ درصد افزایش یابد در حالی که امروزه نرخ بیشتر مسیرها دو برابر شده است، لذا شورای شهر باید از پارادوکس خارج شده و به واقعیت ها نزدیک شوند تا اصل بینابینی دو سویه مسافر و راننده لحاظ گردد.

✅ استفاده از پتانسیل های گردشگری تبریز مورد تاکید است

برگزاری سمینارهای تخصصی در خصوص معرفی تبریز در سال ۲۰۱۸ که مربوط به ارائه سریال تاریخی، توریستی در شهر تبریز و برنامه های رادیویی برون مرزی می باشد مورد بحث اعضای شورا قرار گرفت.
همچنین افزایش برنامه های فرهنگی و معرفی ظرفیت های تبریز در شهرهای باکو، قونیه، هامبورگ و استانبول از جمله اهدافی است که مورد نظر اعضا قرار گرفت تا در مدت زمان باقی مانده سال ۲۰۱۸ به برنامه ریزی های مربوطه اقدام نمایند.
مشاور شهردار تبریز در امور بین الملل هم در جلسه امروز گفت: ما باید تعاملات خوبی با کشورهای همسایه داشته باشیم زیرا می توانیم در این راستا گام های فرهنگی و گردشگری مناسبی برداریم.
میرعلی اصغر الموسوی افزود: خوشبختانه معاون شهردار هامبورگ آلمان یک شخص ایرانی است که قصد سرمایه گذاری های فیمابین دو شهر را دارد و باید به این موضوع دقت نماییم.
وی اضافه کرد: شرکت های هواپیمایی ماهان، قشم ایر و ایران ایر در حال حاضر عهده دار تردد هوایی گردشگران هستند و باید همکاری های لازم با این شرکت ها به عمل آید.

✅ سیل لوایح، شورای شهر را به حاشیه برده است

عبدالله تقی پور در سخنرانی میان دستور خود گفت: احساس می کنم شورای شهر در داخل عمارت شهرداری به تله افتاده است.
وی ادامه داد: آن انتظاری که نیاز شهر تبریز است در شورا برداشته نمی شود زیرا فعلا دچار روزمرگی شده ایم، به طوری که در جلسات شورا تصمیمات بزرگی می گیریم اما کمتر به جایگاه این شهر و مردم باشعور آن فکر می کنیم که در نتیجه باعث اصطکاک های زیاد بین اعضا، شهروندان و شهرداری می شود.
تقی پور افزود: حقیقت این است که برای حل مشکلات تبریز گام قابل قبولی برنداشته ایم یعنی سیل طرح لوایح، ما را به حاشیه کشانده است در حالی که مباحث جاری هیچ دردی از این شهر را دوا نمی کند، کمااینکه با بارش یک ساعته بارش باران، راهبندان و جاری شدن سیل کل شهر را تحت الشعاع خود قرار می دهد.
این عضو شورا اضافه کرد: شورای شهرهای دیگر کشور مانند مشهد، توانسته اند مصوبات قابل توجهی را مدنظر قرار دهند که مثمرثمر بوده است اما ما در تبریز همچنان به اتلاف وقت در جلسات شورا می پردازیم.
تقی پور گفت: ما برای کارهای ساده نمی توانیم راه حلی پیدا کنیم زیرا شورای شهر برشی برای این امر ندارد مثلا عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران و کارکنان شهرداری به یک مشکل تبدیل شده است، شخص شهردار هم در این بین تقصیری ندارد، در حالی که با یک حساب متمرکز می توان به پرداخت به موقع اقدام نمود.
وی در پایان نطق خود اظهار کرد: یک سال از عمر شورای پنجم گذشت و من تقی پور از عملکرد این مدتم بسیار متاسفم!

✅ بهتر است از کلی گویی پرهیز نماییم

شهردار تبریز در این لحظه گفت: در بحث آبهای سطحی، ۶ کانال در نقاط مختلف شهر احداث شده است و اگر هم نقصانی وجود دارد مربوط به کمبود اقدامات مدیریت گذشته می باشد زیرا در حاضر بیشترین فکر و ذکر شهرداری مربوط به احداث زیرساخت هاست.
ایرج شهین باهر افزود: شهرداری تبریز تاکنون تمام مصوبات شورای شهر را رعایت نموده و به آنها عمل کرده است لذا باید در مواقع انتقاد، مصادیق آن از سوی اعضای محترم ذکر شده و از کلی گویی ها پرهیز گردد.
وی اضافه کرد: شهرداران مناطق باید هر روز با مردم دیدار نموده و مشکلات آنها را حل و فصل کنند و اگر از این امر سرپیچی نمایند نمایندگان مردم باید گزارش دهند تا برخورد جدی با مدیر متخلف صورت گیرد.
شهردار تبریز تاکید کرد: پس عملا هیچ عمل ناخوشایندی در روند مدیریت شهری رخ نداده است، زیرا ارائه آمار و ارقام مسائل شهری در هیچ یک از ادوار گذشته شهرداری، چنین بازتابی در رسانه ها نداشته است و این، ملایمت و انعطاف مجموعه شهرداری را نشان می دهد.

 

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۱)  • شهروند تبریزی

    آقای شهردار واقعا ممنون و متشکریم از شما. اگر راستشو بخوایین با اون همه شعاری که شورای شهر برای پاکدستی میداد و با اون سکوتی که شما در پیش گرفته بودید هیچ کس انتظار این همه شفافیت در این مدت زمان کوتاه رو نداشت. در واقع شمایی که شعار شفافیت ندادید شفاف عمل میکنید و شورایی که فریاد شفافیتش گوش فلک رو کر کرده بود روال شوراهای سابق رو در پیش گرفت. بقول این مثل ترکی که میگه( کچل اوزونه دئیه‌ر زولفعلی).
    خلاصه اینکه آقای شهردار اکثریت مردم تبریز از شما و عملکردتون رضایت کامل دارند. اگر چه در اوایل با آنهمه تخلفات و شعبده بازیهای که از آقای شهردار نجفی دیده بودیم بر اساس تجربه ای که داشتیم نسبت به شما بدبین بودیم اما این عملکرد یکساله شما و ارایه ریز قراردادها در وبسایت شهرداری و عزل و نصبهایی که کردید و محدودیتهایی که برای برخی معاونان بدنام سابق ایجاد کردید و مشاورانی که برای خودتون انتخاب کردید نشان از عزم جدی شما برای شفاف سازی روزافزون در مجموعه های شهرداری هست و بس.
    از طرف خودم و برو بچه ها میگم آقای شهردار خدا قوت

داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار