دوشنبه ۳۰ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 22nd October 2018

خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 169198

شعر سعدی، صدای سایه

در آلبوم «صدای شاعر» اشعار مولوی، رودکی،حافظ و سعدی، شعرخوانی شاعرانی چون شاملو و ابتهاج و موسیقی فریدون شهبازیان همنشین شده اند. قطعه امشب غزل «شب عاشقان بیدل» از سعدی با صدای هوشنگ ابتهاج است.

قدرت شعرخوانی و توانایی در دکلمه یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که می‌تواند به افزایش شهرت شاعر کمک کند. اگر اهل حضور در انجمن‌های ادبی باشید در بسیاری موارد خواهید دید شاعری که خوب شعر نمی‌خواند حتی اگر شاعر توانایی هم باشد باز هم مورد اقبال چندانی قرار نمی‌گیرد. آنطور که مشهور است درگذشته درخشان فرهنگ و ادب ایران زمین که شعر جز جدایی‌ناپذیر زندگی مردم بود؛ شاعرانی که توانایی شعر خواندن نداشتن برای خود شعرخوان اجیر می‌کردند تا به جای آنها شعرشان را به خوبی عرضه کند.

از میان شاعران هم‌روزگار ما که پیشرفت فناوری به آنان این شانس را داده‌است که صدایشان را در یادها و خاطره‌ها نگاه‌دارند، هوشنگ ابتهاج یکی از خوش‌الحان‌ترین‌ها است.

ابتهاج همان قدر که شاعر توانایی است شعرخوان توانایی نیز است. از او دکلمه‌ها و شعرخوانی‌های زیادی به جا مانده است. یکی از این آثار به یادماندنی و مهم، مجموعه آلبوم «صدای شاعر» است. این آلبوم با آهنگسازی فریدون شهبازیان ساخته شده‌است و در آن از صدای احمد شاملو، پری زنگنه و نیز هوشنگ ابتهاج برای خواندن اشعاری از مولوی، حافظ و رودکی استفاده شده‌است. ضبط این قطعات با صدای هوشنگ ابتهاج، به پیش از انقلاب برمی‌گردد.

سایه در این آلبوم دو غزل « شب عاشقان بیدل» و «بگذار تا بگرییم» را از استاد سخن سعدی شیرازی، دکلمه کرده‌است. نوع شعرخوانی سایه، تلفظ کلمات، انتخاب لحن مناسب برای هر بیت از شعر می‌تواند مدرسه شعرخوانی شاعران جوان باشد. آن هم در روزگاری که در عرصه شعر و ادبیات تشخیص سره از ناسره بسیار دشوار است و اغلب آنچه از ادبیات همنشین دل و جان مخاطب می‌شود در زمره ناسره‌ها جا می‌گیرد.

 

 

برچسب‌ها,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار