شنبه ۲۸ام مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20th October 2018

خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 168625

روحانی با انتخاب کلانتری فاتحه محیط زیست را خواند

به مناسبت روز جهانی محیط زیست با دو کارشناس در این عرصه در مورد چالش های مختلف محیط زیست صحبت کردیم .

به گزارش همنوا / پریا دادوند:

گرچه محيط زيست مهم‌ترين مولفه زيست انسان‌ها محسوب مي‌شود؛ اما تاكنون ارزش واقعي و مساعدت‌هاي آن به درستي مشخص نشده، به نحوي که يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي فراروي دولت‌ها در قرن بيست و يکم، بحران‌هاي زيست محيطي است. به همين دليل دولت‌ها تلاش مي‌کنند تا با اتخاذ سياست‌ها و برنامه‌هاي مختلف مبتني بر نتايج حاصل از پيمايش‌هاي ميداني، بر مشکلات زيست محيطي فائق آيند و يا اين که آثار منفي کارکردهاي انسان بر محيط زيست را کاهش دهند. در ايران نيز در سال‌هاي اخير در قالب قوانين و مقررات و برنامه‌هاي پنج ساله تلاش‌هايي در جهت حفاظت از محيط‌زيست و کاهش آلودگي‌هاي زيست محيطي صورت گرفته است. اما در این میان وضعیت مخیط زیستی تبریز چندان خوب به نظر نمی‌رسد. شهری که در گذشته‌های نه چندان دور لقب باغ شهر را داشته امروز جز درختانی تنک را بر خود نمی‌بیند.

وضعیت قرمز محیط زیستی در آینده ای نه چندان دور

رضا کهولی ، رئیس انجمن نخبگان آذربایجان شرقی با بیان اینکه وضعیت محیط زیست تبریز بسیار اسفناک است گفت :

«وضعیت محیط زیست تبریز و اطراف آن هم مثل سایر نقاط کشور به دلیل بی‌توجهی هایی که در چندین سال گذشته از طرف مردم و دولت به توسعه پایدار شده، با بحران جدی مواجه است و به صراحت می توان گفت که ما در تبریز از لحاظ محیط زیستی در وضعیت قرمز و هشدار قرار گرفته ایم و اگر اقدام جدی صورت نگیرد، در آینده نه چندان دور این شهر به شهری غیر قابل تحمل برای زندگی تبدیل خواهد شد».

وی افزود :

«به طور مثال در حال حاظر یکی از نقاطی که در اطرف تبریز وضعیت اورژانسی محیط زیستی دارد، منطقه غرب تبریز است که به دلیل صنعتی بودن و شدت آلاینده ها، زندگی مردم در این منطقه مختل شده است و سازمان های دولتی هم نمی توانند کاری بکنند»

 

نابودی باغ شهر تبریز با احداث پاساژهای تجاری و واحد های صنعتی

رییس انجمن نخبگان با اشاره به پیشینه سبز تبریز گفت : «متاسفانه ما در نگه داری چیزهایی که از گذشتگان ما رسیده عملکرد مطلوبی نداشته ایم. ما باغ شهر تبریز را از گذشتگان تحویل گرفته ایم و با اقدامات غلط نابودش کرده ایم! سال ها طرح های توسعه فضای سبز در این شهر بر روی کاغد مانده و اقدامی صورت نگرفته است.»

او یادآور شد: «به جای توسعه متوازن و پایدار به گسترش پاساژهای تجاری و واحدهای صنعتی افتخار کرده ایم و خروجی این تفکر غلط، نابودی باغ شهر تبریز شده‌است.

کهولی تصریح کرد: «در حال حاضر هم با انجام اقدامات نمادین و نمایشی نمی توان باعث گسترش فضای سبز شد. ما نیازمند برنامه های جدی هستیم که با همکاری مردم و حضور آنها عملیاتی شود».

این پژوهشگر و فعال زیست محیطی با اشاره به نقش اساسی مردم در فعالیت‌های زیست محیطی، خاطرنشان کرد: «ما بدون همراه کردن مردم و تشکل های محیط زیستی نمی توانیم از محیط زیست و فضای سبز دفاع کنیم. متاسفانه در این روزها ما شاهد عدم حمایت از تشکل های محیط زیستی از سوی شهرداری و دولت هستیم که این رویه باید اصلاح شود».

نبود فضای سبز در شهر جدید سهند، نیازمند همت شورای شهر و شهرداری سهند می باشد

کهولی در خصوص این که سرپناه فقط مسکن نیست گفت : «متاسفانه در یک دوره ای در این کشور تلقی از مسکن فقط یک سرپناه بود که ساخته شود و بگوییم مردم خانه‌دار شده اند! در آن دوره متوجه نبودند که باید در کنار ساخت مسکن، به فکر توسعه فضای سبز آن، به فکر توسعه راه های دسترسی و ساخت بیمارستان و مراکز فرهنگی و … هم بود».

کهولی با اشاره به وضعیت محیط زیستی شهر جدید سهند توضیح داد: «شهر جدید سهند هم متاسفانه دچار این عارضه شده. ساکنان این منطقه باید با همراهی شورای شهر و شهرداری سهند همت کنند و با توسعه فضای سبز و کاشت نهال وضعیت فعلی را اصلاح کنند».

 

شعار امسال سازمان ملل «نه به کیسه های پلاستیکی»

کهولی در خصوص شعار امسال روز جهانی محیط زیست افزود :

«هر سال شعاری برای روز جهانی زمین پاک از سوی سازمان ملل انتخاب می شود که شعار امسال ” نه به کیسه های پلاستیکی” است».

وی تاکید کرد: «در هر ثانیه نزدیک به ۱۶۰ هزار کیسه پلاستیکی در دنیا تولید و مصرف می شود. از طرفی متاسفانه کشور ما یکی از ده کشور است که بیشترین تولید و مصرف پلاستیک را در دنیا دارد».

او از معظلات دیگر زباله گفت: «به جز معضلاتی که این زباله ها و پلاستیک ها برای سلامتی دارد، به دلیل تجزیه ناپذیر بودن موجب تخریب و آلودگی محیط زیست هم می‌شود».

کهولی نسبت به آینده فضای سبز و محیط زیست کشور و تلاش‌های فعالان محیط ریستی ابراز امیدواری کرد و گفت : «امید دارم امسال با تلاش های تشکل ها و فعالین محیط زیستی شاهد کاهش مصرف پلاستیک و کیسه های پلاستیکی باشیم».

سرنوشت نهال ها به نوع نهال و کاشت نهال بستگی دارد

کهولی در باره ی این که هر سال در روز درختکاری به مقدار زیاد نهال کاشته می‌شود و وضعیت محیط زیست همچنان تغییری نکرده است، گفت: «ما در انتخاب نوع نهال و مکان کاشت و نگه داری مشکلات عدیده ای داریم که سبب می شود نتوانیم از اقدامات خوبمان هم نتیجه بگیریم. یکی از اقدامات خوبی که توسط اساتید دانشگاه تبریز در حال انجام است بررسی کارشناسانه نوع نهال کاشت شده است».

وی افزود: «در کنار این موضوع بحث کاشت نهال در مکان هایی با امکان نگه داری راحت، در میان است. مثلا در پادگان ها، دانشگاه ها و مدارس و کارخانجات که به کمک خود این گروه ها از درخت ها محافظت شود».

تغییر سبک زندگی به سبک محیط زیستی

کهولی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان آسیب کمتری به محیط زیست زد؛گفت: «اگر علاقه مند به محیط زیست و توسعه پایدار و آینده کشور هستیم؛ راهی جز تغییر سبک زندگی مان به سبک محیط زیستی نداریم. باید به دنبال سبکی باشیم که در آن کمترین آسیب را به محیط زیست بزنیم».

وی در ادامه درباره ی عدم تبلیغ سبک زندگی محیط زیستی و عدم اطلاع مردم در این زمینه گفت:

« تشکل ها در زمینه حذف کیسه های پلاستیکی کار خوبی انجام داده اند. کیسه های پارچه ای و کاغذی به جای کیسه های پلاستیکی تولید کرده و در اختیار مردم میگذارند تا بتوانیم به دهه زنبیل ها برگردیم و از محیط زیست مراقبت کنیم.»

او درباره چگونگی این فعالیت ها در شهر تبریز گفت: «من در خیلی از فروشگاه های تبریز این کیسه های سازگار با محیط زیست را دیده ام و کار خوبی است. البته این کار نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانه ای است که رسانه ها باید پیغام این کمپین ها را به مردم برسانند. صدا و سیما هم امیدوارم حمایت کند و ما روزی شاهد مصرف کمتر پلاستیک در ایران باشیم.»

عدم توانایی دولت یازدهم و دوازدهم درانتخاب مسئولین محیط زیستی

کهولی درباره نقش دولت دکتر روحانی در وضعیت محیط زیست افزود: «متاسفانه در دولت دوازدهم آقای روحانی با انتخاب کلانتری برای سازمان محیط زیست هم فاتحه این سازمان را خواند و هم فاتحه محیط زیست کشور را ! آقای کلانتری اعتقادی به فعالیت تشکل ها ندارد و بارها هم این موضوع را بیان کرده. متاسفانه در دولت یازدهم و دوازدهم با انتخاب نفرات مسئله دار دولت نتوانست نقش خود را در این بخش به خوبی انجام دهد».

وی ادامه داد: «با افکار دهه ۶۰ نمی توان دنبال راهکار برای بحران های محیط زیستی گشت. من امیدوارم تا دیر نشده جناب روحانی در این بخش دست به تغییر بزند و دل طرفداران محیط زیست و تشکل ها را شاد کند».

همراهی رسانه ها با شعار امسال « نه به کیسه های پلاستیکی»

کهولی رییس انجمن نخبگان آذربایجان شرقی درباره شعار محط زیستی امسال گفت: «در زمینه این شعار کمپین های مختلفی در کشور توسط فعالان محیط زیست و تشکل ها ایجاد شده و تلاش دارند مردم را به این سمت ترغیب کنند اما کافی نیست. لازم است آموزش و پرورش، صدا و سیما و نهادهای دیگر همراهی بیشتری برای رساندن پیغام شعار امسال به مردم انجام دهند».

مرز بندی در محیط زیست بی معناست

عاطفه مجتهد از فعالان برجسته محیط‌زیست و مسئول آموزشی خانه محیط زیست و توسعه پایدار استان آذربایجان شرقی در خصوص تاثیر مشترک مشکلات زیست محیطی به همه مردم گفت: «مشکلات محیط زیست را نمی‌شود منطقه ای ارزیابی کرد. چون در محیط زیست مرز بندی معنا ندارد. در علم اکولوژی و محیط زیست نظریه ای داریم بنام اثر پروانه ای. این نظریه بیان می کند که اگر در آن سوی دنیا در قاره ای پروانه ای بال نی زند و  در این سوی کره زمین تاثیر گذار خواهد بود».

مجتهد درباره مشکلات زیست محیطی حومه شهر تبریز توضیح داد: «اگر منظور از اطراف تبریز حومه شهر تبریز باشد ما مشکلات محیط زیستی متعددی داریم که در کل محیط زیست شهری تبریز و استان تاثیر گذار است از جمله تبعات ناشی از خشکی دریاچه ارومیه، فرو نشست های زمین در دشت شبستر، کارگاه های غیر مجاز ضایعات سوزی منطقه مایان، وضعیت پساب با آلودگی فلزات سنگین چرم شهر و نیز وجود نخاله های ساختمانی که تقریبا در تمام مناطق حومه شهر تبریز به شکل ناهنجاری به چشم میخورد».

 

 

عمده ترین مشکلات فضای سبز نگهداری درختان است

مجتهد در خصوص وضعیت درختان شهر تبریز گفت: «به طور کلی امار دقیقی از درختان شهر تبریز در دست نیست و منابع مختلف آمار مختلفی را منتشر می کنند. اما با جمع بندی همین آمار پراکنده و برنامه های همگانی درختکاری انتظار می رود که باید شاهد افزایش چشم گیر فضای سبز باشیم».

مجتهد تصریح کرد: «یکی از عمده ترین مشکلات فضای سبز شهری تبریز بحث نگهداری از درختان است. نگهداری فضای سبز مبتنی بر تخصص در سیستم مدیریتی آنچنان که باید پر رنگ نشده و گواه آن کاهش درختان قدیمی و مسن در شهر است. با یک بازدید شهری کوتاه میتوان متوجه شد که میزان عمر درختان شهری ما کم است. مناسب نبودن کیفیت خاک و نیاز به مکمل های نگهداری در تامین مواد غذایی، رفع آلودگی ها و هرس نامناسب، قرار گرفتن اکثر درختان شهری در مسیر روان ابها و عدم نگهداری و نصب قیوم برای رشد صحیح و نهایتا انتخاب گونه های نامناسب جغرافیایی و اکولوژیکی از دلایل عمده نگهداری نامناسب فضای سبز شهر تبریز محسوب می شود».

 

کم بودن فضای سبز تبریز نسبت به جمعیت

این فعال محیط‌ زیست خاطر نشان کرد: «توسعه فضای سبز هر شهری با ساختار اکولوژیکی خودش تعریف میشود. این مقایسه از نظر طراحی منظر و فضای سبز شهری مقایسه درستی نمیتواند باشد .اما در ارزیابی فضای شهر تبریز نسبت به توسعه و موقعیت جغرافیایی خودش میشود گفت که میزان فضای سبز شهری نسبت به توسعه شهر و جمعیت کم است..

او در خصوص توسعه شهری تبریز گفت: «توسعه شهری تبریز بیرحمانه و سازه محور بوده. بسیاری از فعالیت های عمرانی باغهای شهری تبریز را هدف قرارداده است. ما متاسفانه همچنان در حال از دست دادن باغهای باقیمانده تبریز هستیم.

مجتهد در خصوص اهمیت پارک‌های محله‌ای افزود: «فضاهای سبز ایجاد شده هم اغلب در حومه شهر و درشکل کمربند سبز گسترش پیدا کرده .در حالیکه توسعه و ایجاد پارکهای محله ای و فضاهای داخل شهری علاوه بر تاثیرات اکولوژیکی در هوای منطقه به عنوان پایگاه های تبادلات فرهنگی و مناسبات اجتماعی بسیار مهم و ضروری هستند.

او در خصوص مشکلات فضای سبز گفت: «مشکلات ما در حوزه فضای سبز تقریبا مشابه است و در بیشتر مکانها تکرار میشود. توسعه فضای سبز شهری از همین مشکلات است که تقریبا گریبان گیر شهرهای زیادی شده‌است.

وی در خصوص نظر شخصی خود در مورد محیط زیست گفت: «من شخصا فکر می کنم محیط زیست و فضای سبز در اولویت های مدیران و مسئولین و سیاست گذاران شهری قرار نگرفته و همچنان ارزش گذاری توسعه شهری سازه محور هست. عدم اطلاعات کافی و ضرورت تغییر نگرش محیط زیستی در سطوح بالا دستی حاکمیت به شدت احساس میشود و تا زمانی که این مشکل حل نشده ما همچنان گرفتار مسائل توسعه ناپایدار خواهیم بود.

زنگ خطر استفاده بی رویه از پلاستیک برای حیات انسان ها

مسئول آموزشی خانه محیط زیست در خصوص وضعیت استفاده از پلاستیک‌ گفت: «شعارهای محیط زیستی عموما برپایه مشکل خاصی از محیط زیست که گریبان گیر کل دنیا است انتخاب میشود . تحقیقات جهانی و اخبار منتشر شده از کره زمین حاکی از این است که زنگهای خطر استفاده بی رویه از پلاستیک و تاثیرات این زباله ماندگار برای حیات تمام موجودات زمین به صدا در آمده و کل جوامع انسانی و کشورهای جهان باید اقدام عاجلی برای مقابله با پلاستیک و کاهش مصرف آن انجام بدهند.

او در خصوص مشکلات پلاستیک گفت: «مشکل پلاستیک باید چند سویه بررسی و حل شود ، از جمله بررسی های این مشکل می توان به بررسی حاکمیتی و مردمی پرداخت ».

مجتهدی یاداور شد: «در کشور ما به خاطر حضور نفت تولید و دسترسی به محصولات پتروشیمی بویژه پلاستیک بسیار آسان و تقریبا ارزان است و متاسفانه محدودیت و نظارتی بر تولید این محصولات هم وجود ندارد. تدوین و اجرای الزامات قانونی در حوزه تولید و مصرف پلاستیک در کشور ما ضروری است. از طرف دیگر باید برنامه ریزی کلانی در راستای افزایش آگاهی عمومی و مشارکت اجتماعی برای کاهش مصرف پلاستیک صورت گیرد.

وی افزود:« وقت آن رسیده که برای صنایع تولیدی کشور نیز در خصوص بسته بندی محصولات و کاهش تولید زباله و بازیافت آن ساز و کار و قوانین مشخصی تدوین و اجرا شود. کاهش تولید زباله و مصرف بی رویه پلاستیک اقدام پیشگیرانه ای است که قطعا موثرتر از درمان است»

 

مجتهدی در پایان ابراز کرد  : یادمان نرود که در گذشته ای نه چندان دور زندگی بدون کیسه پلاستیک هم جریان داشته و اکنون نیز در بسیاری از کشورهای پیشرفته جریان دارد .استفاده از تکنولوژی پلاستیک های زیست تخریب پذیر نیز می تواند پاسخگوی موارد اجتناب ناپذیر مصرف پلاستیک باشد.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار