شنبه ۲۸ام مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20th October 2018

خرداد ۸ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 168123

با سلبریتی های جوگیر چه کنیم؟

دعوت نامه افطاری رئیس جمهور در صفحات مجازی سلبریتی ها با بازخوردهای متفاوتی روبرو شده است. سلبریتی ها می خواهند این بار هم تصمیم جدیدی را به جامعه تزریق کنند.

اختصاصی همنوا / لیلا حسین نیا

روزهای انتخابات را به یاد داریم. وقتی هنرمندان سینما و تلویزیون ریسه می شدند برای تبلیغ کاندیداها. حالا فرقی ندارد کاندیدای این طرف یا آن طرف. بلاخره دور و بر هرکدام از نامزدها چندین و چند چهره سینمایی یا به قول مجازی ها «سلبریتی» می دیدی. چهره هایی که حضورشان، نامشان و خاطره هایی که برای مردم ساخته بودند باعث ترغیب مردم به سمت نامزد مورد نظر و رای و صندوق رای می شد. در طول سالی که گذشت عده ای از هنرمندان حامی روحانی رای شان را پس گرفتند و ابراز ندامت کردند. حالا بعد از یک سال از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، تعداد زیادی از هنرمندان در پاسخ به دعوت دفتر رئیس جمهور به مراسم افطاری، کمپینی به راه انداخته اند با نام «ما به افطاری نخواهیم رفت» و در ذیل این هشتگ دلیل عدم حضور خود را دشواری معیشت و تنگدستی مردم عنوان کردند.

این که هنرمندان این قدر مردمی‌اند و نگران وضعیت معیشت هم وطنان خود هستند جای تقدیر دارد و ارزشمند است. اما سوال اینجاست که آیا این هم یک موج مانند موج های قبلی است یا بر اساس یک باور ایجاد شده است؟ آیا چند روز آینده شاهد موج دیگری از سلبریتی ها نخواهیم بود؟

حقیقت این است که رفتار سیاسی و اجتماعی هنرمندان ما بیشتر از این که بر پایه برداشت های عمیق و مطالعه شده اجتماعی باشد، بازخورد جهت لایک و فالوور است. سلبریتی های ما یکهو تصمیم می گیرند که به فلان نماینده رای بدهیم، بعد از مدتی تصمیم می گیرند که از رای دادن پشیمان شوند و به مهمانی نروند و هیچ متوجه نیستند که در هر تصمیم خود چه تعداد از مخاطبان را سرگشته می کنند.

شاید بگوییم این افراد بسیار شجاع هستند که توانسته اند اشتباه خود را به زبان بیاورند و درباره آن صحبت کنند. اما در حقیقت جایگاه هنرمند یا همان سلبریتی بالاتر از آن است که به سادگی تصمیمی بگیرند و در عرض کمتر از یکسال به این نتیجه برسند که انتخاب درستی نداشته‌اند. هنرمندی که طرفداران بسیاری دارد و هر حرفش می تواند میل و نظر تعداد زیادی از مخاطبانش را عوض کند باید بداند که درست تصمیم بگیرد و پای تصمیمش – که با آن تصمیم عده زیادی را ساخته- بایستد.

هنرمند رگ حساس جامعه است. زودتر از همه خطر را احساس می کند و زودتر از همه برای رفع این خطر بر می خیزد. امروز که هنرمندان سینما و تلویزیون در حمایت از وضعیت معیشتی مردم به افطاری رئیس جمهور نخواهند رفت، نشان می‌دهد که درک درستی از جامعه دارند. اما آیا می شود باز هم به حرف و تصمیم سلبریتی ها اعتماد کرد؟ آیا یک ماه دیگر از نرفتن به مهمانی پشیمان نخواهند شد و درباره اش پست های اینستاگرامی و توئیتری نخواهند نوشت؟ آیا هشتگ بعدی « یک بار دیگر افطاری بگیرید این بار خواهیم آمد» نیست؟

برچسب‌ها, ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار