شنبه ۲۸ام مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20th October 2018

خرداد ۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 168062

مهدی لزیری هفتاد ساله شد

مردی که تئاتر مدرن تبریز مرهون ایستادگی اوست

هفتم خرداد، زادروز«مهدی لزیری» چهره شاخص هنرهای نمایشی و یکی از موثرترین چهره‌های فرهنگی تبریز در دهه‌های اخیر تبریز است.

استاد لزیری متولد ۱۳۲۷ در محله نوبر تبریز است. فعالیت تئاتر و نمایش را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد و همزمان، در دبیرستان‌های تبریز، به تدریس پرداخت. وی بیش از یک دهه مسئول اردوگاه‌های کشور هم بوده‌است. منش مهربان و تجربه سال‌ها موانست در فضای آموزشی، موجب شده، نقش این هنرمند، به عنوان چهره‌ای جریان‌ساز و تاثیرگذار در میان نوجوانان آن دوره مطرح باشد. نوجوانانی که به تاسی از بینش و دانش استاد، امروز، هر یک، از چهره‌های مهم تئاتر تبریز به شمار می‌آیند.
لزیری نمایش‌های بسیاری را در کسوت کارگردانی، بازیگری و طراحی صحنه در کارنامه هنری خود دارد که از آن جمله می توان به نمایش‌های «تو قهرمان نیستی»، «تسلیم‌شدگان» و «توی گوش سالمم زمزمه کن» اشاره کرد.
این پیشکسوت هنرهای نمایشی، در مورد فضای کلی تئاتر تبریز در آن‌ سال‌ها می گوید: «ما آن زمان حلقه‌ای بودیم بین تئاتر گذشته و تئاتر مدرنی که در حال شروع‌شدن بود. اگر تقسیم‌بندی تاریخی در تئاتر تبریز داشته باشیم سال‌هایی که ما وارد تئاتر شدیم نگاه تئاتر در حال تغییر بود. بیشتر کسانی که وارد این کار می‌شدند سواد دانشگاهی نداشتند و به‌طور تجربی، آموزش‌دیده بودند اما حالا ما صدها فارغ‌التحصیل تئاتر داریم که در رشته‌های مختلف آموزش‌دیده‌اند و انتظار من هم از این نسل بسیار بالا است. پس نمی‌توانیم مقایسه بین دو دوره داشته باشیم. آن موقع و با توجه به امکانات «گروه تئاتر امروز» که ما تشکیل داده بودیم کارهای بسیار فوق‌العاده و بی‌نظیری انجام داده بود. تا جایی که دانشجویانی از تئاتر تهران برای دیدن نمایش‌های ما به تبریز می‌آمدند.»
ایرج راد، بازیگر شاخص تئاتر کشورمان، در مصاحبه‌ای، لزیری را شاگرد خلف گذشتگان می‌خواند و می‌گوید: خاطرم هست که لزیری چه دلشکستگی‌ها و مرارت‌هایی برای برپا ماندن سالن‌های نمایش تبریز کشیده است.
ابراهیم آبادی، بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون نیز با اشاره به سابقه همکاری با لزیری، یادآور می‌شود: چهره بامحبت او بود که در برخی مواقع که دلم از بی مهری می گرفت، تسکین می‌داد. رفتار بزرگوارانه او، مرهم دردهای تئاتر بود. لزیری در سال‌هایی که تئاتر با مشکلات بسیار مواجه بود، «آچار فرانسه تئاتر تبریز» بود. او فرشته‌ای است که قدم به سرزمین پرافتخار آذربایجان گذاشته تا نماد شایسته یک هنرمند متعالی باشد.
این‌ سطرها تنها، توصیفاتی اندک از مقام و منزلت هنرمندی است که به تعبیر سیدقاسم ناظمی، اگر تبریز را به حال خود رها می‌کرد و کوچ را بر می‌گزید، امروز روز و روزگاری دیگر داشت، اما او از نام و نان گذشت و ماند تا فرصت ذوق ورزیدن در این دیار گسترش یابد.
سخن را با پرسشی کوتاه از سوی حاج بهزاد پروین‌قدس به پایان می‌بریم که در چکیده‌ای، نوشته‌است: سوال اینجاست که آیا مادرانی خواهند بود که همچو خلف صالح «مهمی لزیری» به جهان آورد که وجودش بهره بر دیگران داشته باشد، نه برای خود؟!
زادروز هنرمند وارسته و عزیز، استاد مهدی لزیری را خدمت ایشان صمیمانه تبریک می‌گوییم.
ذوق اندیشه و مهربانی‌تان مستدام استاد لزیری!

 

منیع : روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار