شنبه ۲۸ام مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20th October 2018

خرداد ۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 168059

مالک جدید باشگاه تراکتور و بحران های پیشرو

آیا زنوزی «دو فیلم با یک بلیط» خواهد دید؟

محمدرضا زنوزی مطلق سرمایه‌دار یا به قول خودش سرمایه‌گذار مشهور تبریزی، باشگاه تراکتورسازی را هم خرید. این خبر با یک «هم» دهان به دهان می‌چرخد. یعنی زنوزی قبلا صاحب یک باشگاه دیگر بود و حالا یک باشگاه دیگر «هم» دارد. این «هم» انگار برای زنوزی با معضلات زیادی همراه خواهد بود.

اختصاصی همنوا / حسین میهنی

محمدرضا زنوزی مطلق سرمایه‌دار یا به قول خودش سرمایه‌گذار مشهور تبریزی، باشگاه تراکتورسازی را هم خرید. این خبر با یک «هم» دهان به دهان می‌چرخد. یعنی زنوزی قبلا صاحب یک باشگاه دیگر بود و حالا یک باشگاه دیگر «هم» دارد. این «هم» انگار برای زنوزی با معضلات زیادی همراه خواهد بود.
زنوی از سویی مالک باشگاه گسترش فولاد است و اکنون هم مالک باشگاه تراکتورسازی تبریز. البته فراموش نکنیم که او مالک باشگاه ماشین سازی تبریز نیز است. هرچند عدم حضور ماشین سازی در لیگ برتر کمی خیال زنوزی را راحت کرده است اما او خود خوب میداند که هواداران فوتبال تبریز در مورد تیم ماشین سازی از او توقع زیادی دارند. طبق قوانین فیفا یک مالک نمی تواند به صورت همزمان دو تیم در یک لیگ داشته باشد. در واقع مالکیت زنوزی در گسترش و تراکتورسازی مغایر با قوانین فیفا است. البته این نکته که زنوزی می‌خواهد از طریق یکی از چندین و چند شرکتش این مالکیت را رسمی کند؛ شاید در ایران و با قوانین و نظارت ایرانی مشکل را حل کند اما به نظر نمی‌رسد که بشود با این روش‌های «ایرانیزه» فیفا را دور زد.
مشکل در نگاه بعدی حتی بامزه هم هست. یعنی در لیگ برتر زنوزی برای پیروزی گسترش تلاش خواهد کرد یا پیشرفت تراکتور؟ وقتی این دو تیم با هم بازی کنند زنوزی چطور امکانات را عادلانه برای هردو تیم در نظر خواهد گرفت؟ زنوزی نیلگون های گسترش را به سمت قهرمانی و رده های بالای جدول هدایت می کند یا سرخ پوشان تراکتو را ؟ به نظر می‌رسد اگر بخواهد عادلانه رفتار کند عجالتا دو بازی از لیگ آینده را مساوی در نظر بگیرید!
بحران مدیریت فوتبال در ایران یک بحران قدیمی است. مثل همه بحران های دیگر این سرزمین که هیچ گاه حل نخواهد شد و فقط از بحرانی به بحران دیگر در حال گذاریم. در دورانی که مدیریت تراکتور در دست سپاه پاسداران بود، فوتبالیست های ایرانی برای رفع مشکل سربازی خود به تراکتور می آمدند اما اینک با تغییر مدیریت این سربازان بخت برگشته هم به بحرانی دیگر تبدیل خواهند شد. البته منتظر اظهارنظری از جانب مالک جدید باشگاه هستیم که ایا این مشکل را «هم» مانند مشکلات قبلی حل خواهد کرد؟!
تراکتور از جمله تیم های محبوب ایران است؛ با تمام حواشی و مشکلاتی که داشته. امروز هواداران این تیم از زنوزی توقع های زیادی دارند. همین کمپین «تونی برگرد» که این روزها در بین هوادران تراکتور ایجاد شده است، نشان دهنده توقع زیاد پرشورها از زنوزی است. اما آیا زنوزی خواهد توانست مشکلات سربازان را حل کند؟ ایرادات فیفا را درباره مدیریت هم زمان دو تیم از سر بگذراند؟ باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا در لیگ آینده زنوزی خواهد توانست دو فیلم را با یک بلیط ببیند؟!

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار