دوشنبه ۳۰ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 22nd October 2018

خرداد ۳ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 167386

تولیدات سینمایی به سمت فرهنگ بومی هدایت شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: برای بهره مندی مطلوب مردم از صنعت تصویر و سینما، تولیدات سینمایی باید به سمت فرهنگ بومی هدایت شود تا با تغییر ذائقه‌ی مردم تولیدات هم پرمحتوا شود.

به گزارش هم نوا، محمد محمدپور چهارشنبه شب در نخستین نشست اعضای شورای فرهنگی توسعه صنعت تصویر و سینمای استان افزود: به این منظور باید از مرحله تولید تا پخش و استفاده‌ مردم از این صنعت برنامه ریزی شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار داشت: باید تولید ما از محتوای بومی برخوردار باشد و با جهت دهی به تولیدات، تشکل ها شکل یابند و سرمایه بخش خصوصی به این سمت سوق یابد.
محمدپور افزود: سازمان سینمایی کشور با توجه به اهمیت موضوع و اینکه سهم خود را در هنر صنعت سینما به دست بیاوریم شورای فرهنگی توسعه صنعت تصویر و سینما را ایجاد کرده است.
وی، بهره‌گیری از ظرفیت فرهنگ و هنر اقوام ایرانی و هویت‌سازی بومی، تقویت وحدت ملی و هویت یکپارچه ایرانی، حمایت و تقویت آفرینش‌های سینمایی،‌ گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان، تقویت اقتصاد صنعت تصویر و سینما و ایجاد زیرساخت‌های صنعت تصویر و سینما را از اهم اهداف این شورا اعلام کرد.
وی با تاکید بر افزایش سرانه فضای نمایش سینما با مشارکت دستگاه های مرتبط افزود: تمرکز زدایی از برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های سینمایی و تولیدات تصویری، شکل‌گیری بازارهای جدید محصولات سینمایی و تصویری و متشکل کردن فیلم‌سازان و تولید کنندگان آثار سینمایی و تصویری در استان از اهداف و برنامه های این شوراست.
محمدپور، تقویت فعالیت‌های مشترک در حوزه صنعت تصویر و سینما و راهبری برنامه ملی حوزه صنعت تصویر و سینما در استان با مشارکت دستگاه های مرتبط را از دیگر اهداف شورای فرهنگی توسعه صنعت تصویر و سینما اعلام کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه این شورا مهمترین نشست سینما و تصویر استان است و استراتژی های سینما در آن پیگیری می شود، اظهار داشت: حمایت عمومی از انجمن‌ها و تشکل‌های حوزه صنعت تصویر و سینما برنامه ریزی و نظارت کلان بر اجرای رویدادهای این حوزه در استان از برنامه های این شوراست.
محمدپور ادامه داد: ایجاد جریان تولید محتوای تصویری در استان، تنظیم و اجرای سیاست حمایت از تولید محتوای تصویری، هدایت منابع مادی و معنوی استان به سمت فعالیت های سینمایی، تبیین و تبلیغ فعالیت و تولیدات تصویری استان، حمایت از ارایه ملی و بین‌المللی آن ها، تشکیل نشست های علمی و تخصصی و انجام پژوهش های کاربردی استان از اهداف این شورا است.
وی گفت: این شورا در راستای دستیابی به اهداف صیانت، احیا و تعالی فرهنگ،‌ تمدن و هویت دینی و ملی و افزایش سهم در بازار پیام تصویری جهان و تحقق توسعه و نگرش عدالت فرهنگی در استان تشکیل شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، بهره‌گیری از قابلیت‌ها،‌ امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی استان برای توسعه صنعت تصویر و سینما، هماهنگی و گسترش همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط و تعمیق نهضت تولید محتوا در کشور را از دیگر دلایل تشکیل این شورا اعلام کرد.
محمدپور، توسعه‌ فرهنگی را اساس توسعه در تمام زمینه‌ها دانست و افزود: اگر کشوری در دنیا مراحل رشد و ترقی را طی کرده بدون شک به خاطر این است که گفتمان فرهنگی در آن کشور گفتمان غالب شده است.
وی یادآوری کرد: بر همین اساس باید در تمامی عرصه‌ها توسعه فرهنگی، مرکز و مدار برنامه ریزی‌ها و مورد توجه مسوولان و مردم قرار گیرد و گفتمان فرهنگی رونق یابد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: سینما و تصویر به خاطر چند وجهی بودن این هنر می‌تواند تحرک بخش گفتمان فرهنگی باشد چرا که ابعاد مختلف هنر در این هنر – صنعت نمود یافته است.
محمدپور ادامه داد: دنیا از هنر و صنعت سینما در حوزه‌ اقتصاد بهره می‌برد و ما بهره‌ی کمی از این حوزه داریم؛ ‌هر چند در سال های اخیر جهش‌ها و حرکت هایی اتفاق افتاده اما هنوز مطلوب نیست.
ترکیب اعضای شورای فرهنگی توسعه صنعت تصویر و سینمای آذربایجان شرقی شامل مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری و سینمایی اداره کل به عنوان دبیر شورا، رییس مرکز صدا و سیما، مدیر حوزه هنری، مدیر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، مدیر دفتر انجمن سینمای جوان و ۲ تن از شخصیت‌های فرهنگی و سینمایی استان است.

منبع: ایرنا

 

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار