پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۲, ۱۳۹۷ / November 13, 2018

تبریز مرا به یاد زادگاهم می اندازد/ قدرت شعری شاعران تبریز شایان توجه است

به گزارش همنوا  نشست «هلال ماه» عصر چهارشنبه با حضور مهمانان برجسته کشوری، شاعران جوان و پیشکسوت تبریزی و سرپرست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برپا شد و شاعران به شعر خوانی با رویکرد عاشقانه، اجتماعی و طنز به زبان فارسی و ترکی پرداختند.

به گزارش همنوا  نشست «هلال ماه» عصر چهارشنبه با حضور مهمانان برجسته کشوری، شاعران جوان و پیشکسوت تبریزی و سرپرست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برپا شد و شاعران به شعر خوانی با رویکرد عاشقانه، اجتماعی و طنز به زبان فارسی و ترکی پرداختند.

در این نشست سرپرست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ضمن خیرمقدم به شاعران و مهمانان این محفل شاعرانه گفت: شهر تبریز در سالهای اخیر شاهد فاصله میان نخبگان و هنرمندان و فرهنگ دوستان خود است که ضروریست این فاصله ها را برداشته و نخبگان را در کنار هم گردآوریم.

میکاییل نظری ضمن درخواست  از هنرمندان و شاعران خواستار همراهی اهالی هنر با این سازمان شد و گفت : نوید این را می دهم که با همراهی دوست داران شعر و ادب تبریزی ، چراغ خط سوم پر فروغ تر شود و کاستی ها را به نقطه قوت ها تبدیل کنیم تا خط سوم شاهد روزی باشد که شاعران دیگر شهرها برای چهارشنبه های خط سوم، مهمان تبریز شوند.

سعید بیابانکی نخستین مهمان این جلسه بود که به شعرخوانی دعوت شد. این شاعر اصفهانی در ابتدای شعرخوانی خود گفت: من تبریز را بسیار دوست دارم چرا که به شدت شبیه به زادگاهم اصفهان است. تبریز همیشه مرا به یاد اصفهان می‌اندازد چون اصفهان و تبریز مشترکات زیادی در حوزه تاریخ و فرهنگ و هنر دارند.

مهمان دیگر برنامه «هلال ماه» شاعر پرآوازافغانی‌الاصل محمدکاظم کاظمی بود. شعرخوانی کاظمی با اسقبال بی‌نظیر مخاطبان روبرو شد و دوستداران شعر و ادب حاضر در جلسه با اشعار درخواستی خود کاظمی را به ادامه شعرخوانی دعوت کردند.

محمدکاظم کاظمی در حاشیه این جلسه به خبرنگار همنوا گفت: حضور شاعران جوان در جلسات شعر نشان‌دهنده امید به آینده شعر و ادب در هر شهری است. هرجا که شاعران جوان از شاعران پیشکسوت بیشتر باشد نوید رشد و بالندگی شعر خواهد بود. امروز شعرهای بسیار خوبی شنیدم. من با تبریز به واسطه دوری مسافت ارتباط کمتری داشتم ولی امروز شعرهای بسیار خوبی شنیدم.

کاظمی در پاسخ به سوالی در باب اینکه قدرت شاعری و زبانی شاعران تبریز را چگونه می‌بیند؛ گفت : زبان فارسی میراث مشترک همه ماست و قوت و مایه زبانی شاعران تبریزی شایان توجه است. کاظمی درباره قدرت شاعری شاعران تبریز تصریح کرد: چه در شاعران نسل های گذشته و چه در شاعران جوان تسلط بر زبان فارسی شایان توجه است.

سعید بیابانکی از شاعران مطرح پس از انقلاب در قالب کلاسیک فارسی و در حوزه طنز اشعاری دارد.

سعید بیابانکی متولد ۴ مهر ۱۳۴۷ در شهرستان خمینی‌شهر استان اصفهان است. بیابانکی شاعری را از سال ۱۳۶۲ آغاز کرد و به تدریج با ورود به انجمن ادبی سروش و انجمن ادبی صائب اصفهان در شاعری پیشرفت کرد.  اولین کتاب شعرش در سال ۱۳۶۹ توسط حوزه هنری منتشر شد. او سال ۱۳۷۲ در رشته کامپیوتر از دانشگاه اصفهان فارغ التحصیل شد. کتاب‌های چاپ شده این شاعر «ردپایی بر برف»، «نیمی از خورشید»، «نه ترنجی، نه اناری»، «نامه‌های کوفی»، «سنگچین»، «یلدا»، «هی شعر تر انگیزد» (مجموعه شعر طنز)، «سکته ملیح»، «چقدر پنجره» (گزیده غزل)، «جامه دران» و «لبخندهای مستند» (نثرهای کوتاه طنز) هستند. او در قالب‌های سنتی و سپید شعرهای زیادی دارد ولی در قالب غزل و چارپاره آثار قابل توجه‌تری خلق کرده و در زمینه شعرهای عاشقانه، آیینی، اجتماعی و طنز نیز آثار مشهوری دارد.

محمدکاظم کاظمی ( زاده ۱۳۴۶، هرات) شاعر و نویسنده افغان است. کاظمی عضو گروه علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است وی در سال ۱۳۹۵ به عنوان دبیر علمی یازدهمین جشنواره شعر فجر انتخاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *