جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

اردیبهشت ۲۶ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 166377

آقای وزیر! زبان بخشنامه‌پذیر نیست

لیلا حسین نیا / اختصاصی همنوا

سید عباس صالحی وزیر محترم ارشاد روز چهارشنبه در جدیدترین اظهارنظر خود در صحن علنی مجلس در پاسخ به سوال علی مطهری درباره عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه در اماکن عمومی، گفت: «استفاده از کلمات فارسی و عدم استفاده از کلمات بیگانه دغدغه ارزشمند و جدی است و این مساله برای ما ملی است. ما در سال‌های گذشته کارهای مشخصی انجام دادیم. اصلاح آیین‌نامه استفاده از کلمات، تشکیل کارگروه پاسداشت زبان فارسی و تشکیل شورای حمایت زبان فارسی، تشکیل بانک اطلاعاتی از واژگان مجاز فارسی و همچنین اصلاح آیین‌نامه و دستورالعمل متن تابلو‌های تحقیقاتی از لحاظ نوشتاری را آماده و اجرا کردیم.»

در سخنان آقای وزیر آنچه مشهود است نگاه ابزاری به زبان است. نگاهی ماشینی  و بخشنامه پذیر که حاصل بی اطلاعی از موجود زنده ای به نام زبان است. موجودی که با فعالیت اهالی اش تغییر می یابد و زمینه فرهنگی سخنورانش باعث ادامه حیات او می شوند.

زبان به عنوان یک موجود زنده مدام در حال تغییر و تحول است. استفاده از زبان در اماکن عمومی مانند سر در مغازه ها، بیلبوردها و بنرها بازتاب استفاده از زبان در رسانه ها و کتاب ها است. به عبارت دیگر مردم خوراک فکریی را که تناول کرده اند بازتاب می دهند.  عموم مردم آنچه را که می شنوند  و به مذاقشان خوش می‌آید را تکرار می‌کنند.

بهتر است آقای وزیر به جای بررسی دقیق تابلوهای اصناف به بررسی دقیق نوع سخن گفتن در صدا و سیما به عنوان رسانه فراگیر ملی بپردازد، به نوع سخن گفتن در اخبار دقت کند که تا چه حد کوچه بازاری است. به نوع رفتار مجریان و استفاده درست و نادرست آنها از کلمات دقت کنند و به جای اخطاریه فرستادن برای کسبه ای که برخوردی عادی و روزانه با زبان دارند به محریان برنامه ها اخطار دهند که برای جذب مخاطب هر اصطلاح من در آوردی را برجسته نکنند.

آقای وزیر باید به جای بررسی تابلوهای سر در مغازه ها، کتاب ها را بازخوانی کنند تا هر نویسنده ای به بهانه نوآوری دست در دستور زبان و رسم الخط نبرد.

آقای صالحی در پایان سخنانشان گفته اند : « ویژگی مدیریت هوشمند و سیستم سامانه جدید این است که همه متصل به سامانه هستند و در این شرایط جدید هر تابلویی در هر خیابانی در ایران قابل مشاهده است که اگر مطابق با واژگان مجاز باشد مشروع و اگر نه جرم قابل پیگیری است.» نمی دانم زبان مردم به سامانه ای وصل است یا نه اما نگاه سامانه مدار و جرم انگارانه به مقوله فرهنگ هرگز جواب نخواهد داد. رود زلال زبان فارسی از جای دیگری کدر شده است. از جایی که آموزش متون اصیل زبانی به کودکان تنها به چند صفحه در کتب درسی بسنده شده است، از جایی که نوجوانان نوشته های موسیقی های رپ را بیشتر از شعرهای شاعران معاصر در حافظه دارند و… این ایرادات در هیچ سامانه ای قابل تشخیص نیست.

 

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار