شنبه ۳۱ام شهریور ۱۳۹۷ , Saturday 22nd September 2018

اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 163957

هیچ کس جواب بدهد!

ـ اگر قرار بود کسانی مشخص از رئیس جمهور سوال بپرسند، چرا جلسه گذاشتید و وقت ما را گرفتید؟

سید رضا علوی*

       تلفن زنگ می زند… از من انکارکه وقت ندارم  و ازآن سوی خط تلفن اصرار، که این امر حیاتی است! پس از ساعتی در اتاق جلسه اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی دور میز جلسه نشسته‌ایم. اعضای سه تشکل مطبوعاتی و دوستانی از استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، حضور دارند.

 موضوع جلسه مربوط به کنفراس خبری ریاست محترم جمهور است. بحث وجدل شروع می شود؛ چه کسانی سوال بپرسند؟ چه نوعی سوالاتی پرسیده شود که به نفع استان آذربایجان باشد؟ پس از ساعتی تصمیم جمعی این می‌شود که نفراتی از روزنامه های محلی و پایگاه های خبری استانی  سوالات خود را با سمت و سوی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که  اصلی ترین دغدغه مردم است، بپرسند. نفرات بر اساس قرعه از بین افراد حائز شرایط انتخاب می شوند و مقرر می‌شود که برای جلوگیری از تکراری بودن سوالات، آنها هماهنگی لازم بین خودشان ایجاد کنند.

امروز در حال تماشای کنفراس خبری از شبکه خبر بودم، افرادی که منتخب جلسه بودند سوال به دست منتظر نشسته‌اند. مجری محترم افراد دیگری را برای پرسش از ریاست محترم جمهوری  دعوت می‌کند!  هنوز منتظر هستم که شاید منتخبین جلسه تشکلات مطبوعاتی نیز دعوت شوند که مجری محترم با عجله کنفرانس را به اتمام می‌رساند.

زنگ موبایلم به صدا در می‌آید. کسانی که باید سوال می‌کردند از ارزش وقت خود برایم می‌گویند. راستی «ارزش وقت» افراد برای مسئولین محترم چگونه محاسبه می شود؟ کیلوئی؟ یا  تُنی؟!

 اصلا مفهوم «وقت» برای مسئولین مهم است یا نه؟! مسئولین را نمی‌دانم اما وقت برای من ارزش دارد، نه برای من، بلکه برای تمام دوستان مطبوعاتی‌ام .جلسه برای شما مسئولین شاید توجیه و رفع تکلیف باشد، اما برای ما چنین نیست! تصمیمات جلسه شاید برای شما بی‌ارزش باشد، اما برای ما ارشمند است.

 «صداقت» مفهوم دیگری است که برای ما ارزشمند است. نمی‌دانم چگونه وارد بحث صداقت شوم. شاید بهتر آن باشد که وارد بحث صداقت نشوم که باید از الفبا  شروع کنم .

حالا چند سوال بسیار ساده از هیچکس و شاید از هر کسی که خود را مسئول این رفتار و رفتارهای از این نوع  می‌داند. آن شخص می‌تواند استاندار محترم، معاونت امنیتی سیاسی، مدیر کل روابط عمومی استانداری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا هر شخص دیگری باشد. امیدوارم جوابی را دریافت کنم .

ـ اگر قرار بود کسانی مشخص از رئیس جمهور سوال بپرسند، چرا جلسه گذاشتید و وقت ما را گرفتید؟

ـ اگر کسانی هستند که قادرند مسیر تصمیمات جلسه را تغییر دادند، چرا ایستادگی نکردید و اگر زورتان با این که حق بودید به آنها نرسید چرا به خاطر ناتوانی‌تان استعفا نمی‌دهید؟

ـ چرا از اهالی مطبوعات استان عذر خواهی نمی‌کنید؟

ـ چه کسی پاسخگوی دوستانی هستند که به آنها بی احترامی شد؟

ـ اگر قرار بود سوالات مهندسی و از پیش طراحی شده مطرح شود که همان ابتدا این موضوع را می‌گفتید تا بین رسانه‌هایی قرعه‌کشی انجام می‌شد که صِرف حضور در چنین جلساتی برایشان جذابیت دارد، نه مطالبه از مسئول!

و سوال آخر این که جایگاه تشکل صنفی از نظر دولت چیست؟آیا مسئولین محترم انجمن مدیران  مسئول مطبوعات استان، انجمن صنفی خبرنگاران و خانه مطبوعات را به رسمیت می شناسد یا نه؟ و آیا اصولا برای آنها جایگاهی مفروض هست یا خیر؟

 

* رییس انجمن صنفی مدیران مسئول استان آذربایجان شرقی

برچسب‌ها, ,دیدگاهها (۰)آخرین اخبار