جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 163089

استاندار حرف تازه‌ای ندارد!

فرهاد باغشمال / اختصاصی همنوا

در چهارشنبه گذشته مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی در نشست با خبرنگاران رسانه‌های استان به بررسی سفر رئیس جمهور به تبریز پرداخت. برجسته‌ترین ویژگی این جلسه که آفت جان خبرنگاران استان شده است، تاخیر بیش از ۴۰ دقیقه‌ای آقای استاندار در جلسات پرسش و پاسخ است. ۴۰ دقیقه‌‎ای که می‌شد در آن به سوال حداقل ۴ خبرنگار پاسخ داده شود. این تاخیر در کنار روند پاسخگویی آقای استاندار باعث ایجاد این سوال در ذهن اصحاب رسانه می شود که آیا تمام این جلسات و نشست و برخاست ها تنها یک نمایش برای سرگرم کردن اهالی خبر است؟! آنچه از مجموع چندین نشست و مصاحبه‌های اخیر استاندار می‌توان دریافت این است که آقای استاندارد به نحوی می‌خواهند همه سوال‌ها را به نرم‌ترین و بی ارتباط‌ترین حالت ممکن پاسخ ‌دهند.
تاکید جلسه بر رویداد ۲۰۱۸ و دوری از هر سوال دیگر در مورد استان از ویژگی های این بحث بود. به نحوی که هیچ یک از خبرنگاران نتوانستند درباره نحوه چینش مدیران در ساختار جدید استانداری سوال کنند و حتی سوال یکی از خبرنگاران درباره اتلاف آب در قنات‌های شبستر بی‌نتیجه و ابتر ماند. هرچند اهمیت تبریز ۲۰۱۸ از دید دولت محترم در سخنان آقای استاندار مشخص است، خصوصا در حوزه مباحث مربوط به بودجه: « قرار بود ٧٦٠ ميليارد تومان براي برنامه هاي تبريز ٢٠١٨ تخصيص يابد كه در نهايت ٢٠ ميليارد تومان در رديف بودجه امسال دولت مدنظر قرار داده اند. ۱۰ ميليارد تومان اين اعتبار ويژه هزينه‌هاي جاري و برگزاري مراسم‌ها و مابقي ويژه پروژه‌هاي عمراني مدنظر قرار گرفته است» آب رفتن بودجه تبریز ۲۰۱۸ هزاران دلیل موجه و غیر موجه می‌تواند داشته باشد. شاید عدم تحرک مناسب مسئولان استانی برای جلب بودجه لایق‌، یکی از هزاران دلیل باشد. به هر حال به نظر نمی‌رسد که برای بمب‌های رسانه ای که مسئولان محترم می‌ترکانند ۱۰ میلیارد کافی باشد!

 

آقای استاندار در این نشست گفت: «تمام وعده هاي سفر اول رئيس جمهور به تبريز به جز پروژه بزرگراه تبريز ـ مرند ـ بازرگان عملياتي شده‌اند.» حتی گفتند که «فرهنگستان زبان ترکی در خانه پروین اعتصامی به راه افتاده و یک کتاب هم چاپ کرده‌اند!» به نظر می‌رسد چاپ یک عنوان کتاب در نظر آقای استاندار امر بسیار شاقّی بوده است و انگار آنچه که مهم است تنها ایجاد و عملیاتی شدن وعده‌های رئیس جمهور بوده! آقای استاندار حتی نمی‌دانند که نهاد پایه‌ریزی شده در خانه پروین اعتصامی چه نامی دارد و حتی از کیفیت کار آن نهاد نیز بی‌خبرند! کافی است یک روز سر زده برای دیدار به خانه پروین بروید با جمعی از کارمندان بیکار مواجه خواهید شد که هیچ فعالیّتی در حوزه فرهنگ و ادب نکرده و نمی‌کنند. برای مثال ما سال روز بزرگداشت پروین را در سال ۲۰۱۸ از سر گذراندیم، این نهاد که خانه پروین اعتصامی را هم دراختیار دارد چه حرکت بین‌المللی یا ملّی یا دست کم استانی را در شان پروین اعتصامی تدارک دید؟ همانطور که در فاصله کمتر از شش ماه تا روز بزرگداشت شهریار و روز شعر و ادب فارسی هیچ برنامه‌ای برای این اتفاق در رویداد تبریز ۲۰۱۸ پیش بینی نشده است. عنوان بزرگ بنیاد فرهنگ، هنر و ادبیات آذربایجان برای چنین نهاد راکد و بی‌برکتی بسیار سنگین است. کاش به جای خلاصه شدن در نام‌ها به کیفیت وعده‌های انجام شده نگاه می‌کردیم .
نکته جالب سخنان استاندار مقایسه ساختار تخت جمشید با ربع رشیدی است. مقایسه تاریخ ۲۰۰۰ ساله تخت جمشید با تاریخ ۷۰۰ ساله ربع رشیدی مقایسه به جایی حداقل در حوزه تاریخ‌شناسی نیست. وسعت منطقه تخت جمشید و جایگاه آن در تاریخ بشری به عنوان یکی از نخستین نمادهای شهرسازی به اهمیت این منطقه می‌افزاید. آقای استاندار در میان کلام از دانشگاه آکسفورد هم مایه گذاشتند و گفتند که این دانشگاه تنها ۴۰۰ سال قدمت دارد در حالی که با یک سرچ ساده مشخص خواهد شد که قدمت مکتوب این دانشگاه ۹۲۲ سال است. بهتر نیست برای برجسته کردن داشته‌های خودمان از تحقیر دیگران بپرهیزیم؟
نکته بعدی در سخنان جناب استاندار تاکید بر استفاده از پتانسیل روستای کندوان است. البته ما دیگر نمی‌دانیم از کدام پتانسیل کندوان باید استفاده کرد؟! اصلا چیزی هم مانده؟ کندوان هرآنچه داشته را در صنعت گردشگری استان رو کرده است. به قول مولانا «هین سخن تازه بگو تا دو جهان تازه شود…» از اتفاقات تازه سخن بگویید بی‌زحمت! اینکه آقای استاندار گفته‌اند در کندوان غذای محلی و لباس محلی و هتل راه بیافتد باید عرض کنم که از اواخر دهه هشتاد همه این‌ها راه افتاده است! آنقدر در گوشه کنار این کشور لباس محلی و غذای محلی عرضه می‌شود که طبع گردشگر از این موارد اقناع شده است. برجسته کردن زیبایی‌های پنهان شاید مهم‌تر از تاکید بر زیبایی‌های آشکار و پر تکرار باشد.
به هرحال امروز در استان آذربایجان شرقی استانداری داریم که می‌خواهد همه چیز را بر پایه چند آمار و مقایسه به دوستانه‌ترین و خونسردترین حالت ممکن فیصله بدهد. اما مخاطب هوشمندتر از آن است که به نرمش لحن و کلام پیچاپیچ استاندار محترم اغوا شود. نگاه هوشمند مخاطب در کمین سال آینده است که سرشار از وعده آغاز شده است.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار