جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 163034

مهم ترین اتفاق فرهنگی تبریز در سال گذشته چه بوده است؟

هر سال با نزدیک شدن به سال نو ذهن هر فعال فرهنگی مشغول این نکته خواهد بود که در سال گذشته چه اتفاقی در حوزه فرهنگ همه نگاه ها را به خود معطوف داشته و جسم بی رمق فرهنگ و هنر را تکانی داده است؟

اختصاصی هم نوا

هر سال با نزدیک شدن به سال نو ذهن هر فعال فرهنگی مشغول این نکته خواهد بود که در سال گذشته چه اتفاقی در حوزه فرهنگ همه نگاه ها را به خود معطوف داشته و جسم بی رمق فرهنگ و هنر را تکانی داده است؟ این که بازتاب سالی که گذشت چه بوده و تلاش چهره های فرهنگی در اعتلای فرهنگ و هنری تبریز تا چه اندازه موفق بوده، سئوالی است که باید از طرف نهادهای مربوط به مدیریت فرهنگی پرسیده شود تا عیار نظارت و ارزیابی مدیریت فرهنگی هم مشخص شود. اما در بازار مدیریت های بی نظارت، بار این مسئولیت هم به عهده رسانه هایی خواهد بود که رسالت خود را پرسشگری می دانند.

به گزارش هم نوا؛ در آستانه سال ۹۷ پایگاه خبری تحلیل همنوا از مخاطبان خود پرسید «مهم ترین اتفاق فرهنگی تبریز در سال ۹۶ چه بود؟» در مجموع ۷۸۳ دیدگاه در پاسخ به این سوال ثبت شده است.

حضور حضرت آیت الله آل هاشم در مقام امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان با ۷۰۲ رای بیشترین نظر مثبت را به خود جلب کرده بود و عموم مخاطبان این نظرسنجی  حضور ایشان را بزرگترین و مهم ترین اتفاق فرهنگی سال ۹۶ دانسته بودند.

از مجموع آرا ماخوذه ۳۸ رای نیز رونق تئاتر تبریز را مهم ترین اتفاق فرهنگی سال دانسته اند و معتقد بودند که این رونق می تواند عنوان برجسته ترین واقعه را به خود اختصاص دهد.

اکران سراسری فیلم «ائو» دیگر واقعه فرهنگی سال گذشته بود. ۲۲ رای این اکران را مهم ترین واقعه فرهنگی سال دانسته بودند. نکته حائز اهمیت برای این انتخاب اکران سراسری آن با زبان ترکی و زیرنویس فارسی در شهرهای مختلف کشور بود.

موفقیت جهانی برادران ارک با فیلم حیوان در جشنواره فیلم کن از جمله اتفاقات فرهنگی سال گذشته بود. این موفقیت از نظر ۱۱ نفر از مخاطبان مهم ترین وقعه فرهنگی سال گذشته بود.

جشنواره بین المللی اربعین با ۵ رای دیگر اتفاق فرهنگی سال ۹۶ بود که مخاطبان این نظرسنجی از آن یاد کرده اند.

افتتاح پردیس سینمایی ستاره باران و افزایش تعداد صندلی ها برای مخاطبان هنر هفتم با ۲ رای از دیگر اتفاقات فرهنگی مورد توجه مخاطبان بود.

جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم تبریز، شروع رسمی آموزش شهروندی در مدارس تبریز برای اولین بار و مراحل پایانی مرکز همایش های بین اللملی و کانال طنز خلیل بحران هرکدام با یک رای،  قسمتی از این نظرسنجی را تشکیل داده اند.

 

غفلت های فرهنگی سال ۹۶

این گزارش می افزاید؛ در ادامه این نظرسنجی، با پیشنهاد فعالان فرهنگی تبریز از مخاطبان خواسته شد تا به غفلت های فرهنگی تبریز در سال ۹۶ نیز اشاره کنند.

در پاسخ به این سوال ۱۹۷ دیدگاه ثبت شده است. از مجموع این تعداد ۱۲۸ رای، فرصت سوزی تبریز ۲۰۱۸ را مهم ترین غفلت فرهنگی تبریز در سال ۹۶دانسته اند.

عدم توجه به فرهنگ بومی و زبان مادری با ۵۶ رای در مقام دوم غفلت های فرهنگی تبریز در سال ۹۶ جا گرفته است.

سومین غفلت بزرگ حوزه فرهنگ با ۱۳ رای، به زعم مخاطبان در تبریز سال ۹۶ مدیریت نابلد در عرصه فرهنگ بوده است.

 

امید که سال ۹۷ سالی پر رونق برای فرهنگ و هنر تبریز باشد، شهری که از دیرباز جایگاه بلندی در فرهنگ و هنر داشته است.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۱)  • احمدی

    این بررسی باید مورد توجه مدیران مدعی فرهنگی تبریز قرار بگیرد

آخرین اخبار