پایگاه خبری تحلیلی هم نوا / هم صدا با ملت
آبان ۲۹, ۱۳۹۷ / November 20, 2018

مطالبه، نسخه ۲۰۱۸ را پیچید

برنامه مطالبه دیشب که با حضور محمدصادق پورمهدی، معاون استاندار آذربایجان شرقی، از شبکه سهند پخش شد؛ حاوی نکات بسیار مهمی درباره ساختار مدیریتی شهر بود. مدیرانی که تمام گذشته و آینده شهر را در قدم گردشگرانی می بینند که قرار است از رهگذر تبریز 2018 به شهر ما بیایند؛ مدیرانی که درهای بسته کارخانه ها را نمی بینند و صدای خسته کارگران حقوق نگرفته را نمی شنوند.

مهین تبریزی / اختصاصی همنوا

برنامه مطالبه دیشب که با حضور محمدصادق پورمهدی، معاون استاندار آذربایجان شرقی، از شبکه سهند پخش شد؛ حاوی نکات بسیار مهمی درباره ساختار مدیریتی شهر بود. مدیرانی که تمام گذشته و آینده شهر را در قدم گردشگرانی می بینند که قرار است از رهگذر تبریز ۲۰۱۸ به شهر ما بیایند؛ مدیرانی که درهای بسته کارخانه ها را نمی بینند و صدای خسته کارگران حقوق نگرفته را نمی شنوند. مهمان محترم در یاد نداشته که ساخته شدن مرکز همایش ها برای شهری که در موسیقی، ادبیات، شعر و انواع هنرها نیازمند فضای مناسب بوده چندان منتی ندارد و باید خجل باشیم اگر چنین اتفاقی از صدقه سر تبریز ۲۰۱۸ برجسته می شود.
روح الله رشیدی مجری برنامه مطالبه، خود را در مقابل مسئولی یافت که همه چیز را، حیات و ممات شهر را؛ در قبال تبریز ۲۰۱۸ می دید اما سر بزنگاه گفت: ما قرار نیست معجزه کنیم! بخش خصوصی برود و گردشگر بیاورد. مسئولی که از حضور ۳۰ یا ۴۰ نفر توریست اهل ترکیه خوشحال شود مشخص است که آینده گردشگری تبریز را تنها در افق کوتاه و نزدیک تبریز ۲۰۱۸ خواهد دید.
الگوی مطلوب مهمان محترم جلسه در جذب گردشگر هم کشور پاکیزه هندوستان بود! حقیقت این است که گویا سود عایدی از حضور گردشگران برای مسئولان محترم کافی است و قرار نیست روال حضور گردشگر در شهر اتفاق مثبتی را در نظافت عمومی، پیشرفت وضعیت کسب و کار و… ایجاد کند. برای آقای معاون تنها همین کافی است که تعداد تابلوهای راهنما در شهر زیاد شده است اما دیگر مهم نیست که کسانی که از این راهنمایی ها استفاده می کنند از وضعیت شهر راضی خواهند بود؟! گویا آقای پورمهدی فراموش کرده اند که در روزگار کلیک به سر می بریم و گردشگران اگر از شهری راضی باشند با یک کلیک مُبلّغ آن شهر خواهند بود و اگر راضی نباشند با همان کلیک معایب و زشتی های شهر را برملا خواهند کرد. کافی بود با چشم دل و کمی دور از پافشاری های مدیرانه به نتیجه نظرسنجی برنامه نگاه می کردند و میدیدند که شهر نمونه گردشگری سال ۲۰۱۸ هنوز در چشم ساکنانش چندان نمونه نیست! چرا که ۸۹ درصد از مخاطبان برنامه در پاسخ به این سوال که «رویداد تبریز ۲۰۱۸ چقدر توانسته برای شهر مفید باشد؟» گزینه کم را انتخاب کرده بودند.
اگرچه مسئولان شهری و استانی، در محافل مختلف از همدلی و مودّت آنچنانی در سطح مدیریت سخن می‌گویند، اما برنامه شب گذشته نشان داد که استان ما از نوعی آشفتگی مدیریتی رنج می‌برد. حالا این آشفتگی، یا معلول ساختار جزیره‌ای مدیریت‌ها است یا معلول منیّت‌های برخی مسوولان. به هر حال، مطالبه شب گذشته، این آسیب را از دریچه تبریز ۲۰۱۸ به خوبی نشان داد. مدیر ارشد ستاد تبریز ۲۰۱۸، از طرفی، از ساختار سیستماتیک و منسجم این ستاد سخن می‌گوید، و از سوی دیگر، از سفر خارجی دو عضو ستاد، با عجز و استیصال، اعلان برائت می‌کند.
با گذشت چند ساعت از مصاحبه محمد صادق پورمهدی عمده واژه هایی که از سخنان ایشان در ذهنم باقی مانده است عبارت است از: توریست، گردشگری، ترکیه، برلین، هتل، رستوران، هلدینگ و واژه هایی از این دست. حتی پخش گزارش مردمی با آن حرف های دردناک هم نتوانست ادبیات مدرن آقای مدیر را کمی تلطیف کند و به سمت مردمی شدن ببرد. این در حالی است که اساسا پور مهدی را مدیری با صبغه مردمی میشناسیم. اما به هر حال استحاله «گفتمان مدیریتی» انگار ایشان را نیز با خود همراه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *