یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 162691

تصویب دوفوریت لایحه احداث و بهره‌برداری نیروگاه آبی رودخانه ارس بین ایران و ارمنستان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه‌ای موافقت کردند که با تصویب نهایی آن جمهوری اسلامی ایران سهم خود برای احداث نیروگاه آبی بر روی رودخانه ارس را انجام و طرف ارمنی نیز تعهدات خود را در این زمینه عملیاتی می کند.

به گزارش هم نوا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه‌ای موافقت کردند که با تصویب نهایی آن جمهوری اسلامی ایران سهم خود را برای احداث نیروگاه آبی بر روی رودخانه ارس انجام داده و طرف ارمنی نیز تعهدات خود را در این زمینه عملیاتی می کند. این تقاضا با ۱۲۸ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر به تصویب رسید.
محمد حسن نژاد نیز در موافقت با این درخواست گفت: براساس این لایحه چهار نیروگاه در خاک جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان احداث خواهد شد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: به دلیل شیب زیاد رودخانه ارس نمی توان روی این رودخانه سد احداث کرد اما از طریق توربین‌ های بزرگی که در قسمت پرشیب رودخانه توسط ایران و ارمنستان ساخته می شود از نیروی آب استفاده بهینه می شود بی آنکه لطمه‌ای به محیط زیست وارد شود.
وی افزود : اگر به صورت دو فوریتی به این لایحه رسیدگی نکنیم ، از عواید و منافع انرژی تجدیدپذیر رودخانه ارس چشم پوشی کرده‌ایم و این یعنی بی‌تدبیری اقتصادی.
حسن نژاد افزود: نخجوان اجرای سهم خود را از شش سال قبل آغاز کرده و در حال ساخت سهم خود در این پروژه مشترک است اگر ما اقدامی نکنیم عملا از عواید حاصل از این طرح چشم پوشی کرده‌ایم.
برخی نمایندگان هم معتقد بودند از آنجا که دولت ارمنستان در رود ارس در حال ساخت سد و نیروگاه های آبی است باید دولت هم در زمان مناسب و سریعترین زمان، فرصت احداث نیروگاه در آنجا را به ویژه با توجه به مشترک بودن این رود میان دو کشور داشته باشد.
رود ارس پرآب ترين رودخانه شمالی آذربايجان شرقي به طول ۱۰۷۲ کیلومتر است که از ترکیه سرچشمه گرفته و در مرز ايران ، جمهوری آذربايجان و ارمنستان واقع است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار