یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 162617

تفکر بتن‌زده و برچیدن صندوق های صدقات از سطح شهر

روح الله رشیدی، فعال رسانه‌ای و فرهنگی در یادداشتی که در کانال شخصی خود منتشر کرده است، با انتقاد از برچیدن برخی صندوق های صدقه در شهر تبریز، این اقدام را نشات گرفته از «تفکر بتون‌زدۀ حاکم بر شهر» خواند.

به گزارش همنوا ،متن یادداشت این فعال رسانه ای به شرح ذیل است : 

مدیران شهرداری تبریز، با تلقی و تفسیری سطحی از شهر مدرنِ آرزوهای خود، از چند ماه پیش، با پُتک و کلنگ، افتاده‌اند به جان صندوق‌های صدقاتِ کمیتۀ امداد؛ با این بهانه که صندوق‌های کمیتۀ امداد با ایجاد اغتشاش بصری، چهرۀ شهر را زشت می‌کند. این اقدامات، البته با دستاویز قرار دادن تبریز ۲۰۱۸، شدت بیشتری پیدا کرده است. آن چنانکه به هیچ توصیه و توجیه و توضیحی اعتنا نکرده‌اند و کارشان را با قدرتی بولدوزری ادامه می‌دهند.
تفکر بتون‌زدۀ حاکم بر شهر، که از رفع معضلات اساسی شهر (ترافیک، حاشیه‌نشینی، آلودگی هوا، تخریب باغات و…) ناتوان مانده، با چنین نمایش‌های پرهزینه‌ای، می‌خواهد ادای مدیریت‌های نواندیش و نوگرا را دربیاورد! که مثلاً دارند شهر را مدرن می‌کنند! همین اندیشه بود که پیشنهاد داد تا منازل مسکونی حاشیۀ شهر را رنگ بزنند تا از خشونتِ معماری فرسوده و آزاردهندۀ حاشیۀ پرجمعیت شهر، کاسته شود!
مدیریتِ مثلاً نوگرا و نواندیشِ شهر، می‌توانست همین نظامِ صدقه و دستگیری از مستضعفان را که میراث انقلاب اسلامی است، به‌عنوان یکی از مزیت‌های فرهنگی این شهر، به رخ گردشگر خارجی بکشد! آن‌وقت دیگر صندوق صدقه را اسباب شرم و خجلت خود فرض نمی‌کرد تا آن‌ها را پشت دار و درخت‌ پنهان سازد.
آنچه اسباب شرم است، رشد سرسام‌آور تعداد فقرا در این شهرِ به‌اصطلاح مدرن است؛ شهری که صدها هزار فقیر در حاشیه و متنش دارد و مدیرانش دارند با بتونه، لعابش می‌کنند و رنگش می‌زنند!
در گیرودارِ پُزگرایی و گنده‌گویی‌های توخالیِ مسئولان شهر، همین صندوق‌های کمیتۀ امداد است که سفرۀ مستضعفان را با نان و نمکی زینت می‌دهد.
اگر آقایان از انبوهیِ صندوق‌ها در شهر شرمنده می‌شوند و اگر خود را خیلی مدیر می‌دانند، بروند با فقر مبارزه کنند، با تبعیض مبارزه کنند، با فساد مبارزه کنند. کَندن صندوق صدقه که کاری ندارد.

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار