یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 162613

تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه برای حیات آرتمیا ۱۲۷۴.۱ سانتی‌متر است

مدیرکل بحران استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: تراز اکولوژیک دریاچه برای حیات آرتمیا 1274.1 سانتی‌متر است؛ در حالی که در پنج سال گذشته تراز آن تقریبا ثابت و حدود 1270.71 تا 1270.78 سانتی‌متر بوده است.

به گزارش هم نوا، خلیل ساعی در حاشیه بازدید خبرنگاران از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: تراز دریاچه در حال حاضر ۱۲۷۰.۷۴ سانتی‌متر است که در مقایسه با اول مهر ۴۳ سانتی متر یعنی به میزان یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزایش نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه وسعت دریاچه نسبت به اول مهر دو هزار و ۲۷۷ کیلومتر افزایش یافته است، افزود: در حال حاضر به میزان دو میلیارد متر مکعب در دریاچه آب وجود دارد.

ساعی یادآور شد: دریاچه حدود ۱۸ سال پیش و در بهترین وضعیت خود ۳۲ میلیارد متر مکعب آب داشت و تراز آن نیز ۱۲۷۸.۴۰ سانتی‌متر بود.

مدیرکل بحران استانداری آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: اگر درجه حرارت در فصول گرم سال مثل سال گذشته باشد به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب تبخیر خواهد شد و باید راهکاری برای ممانعت از این تبخیر اندیشیده شود.

این مسوول تصریح کرد: تراز اکولوژیک دریاچه برای حیات آرتمیا ۱۲۷۴.۱ سانتی‌متر است؛ در حالی که در پنج سال گذشته تراز آن تقریبا ثابت و حدود ۱۲۷۰.۷۱ تا ۱۲۷۰.۷۸ سانتی متر بوده است.

وی ابراز داشت: اگر تاکنون همه اعتبارات مربوط به دریاچه تخصیص می یافت و همه پروژه‌های احیا اجرا می‌شد تراز دریاچه به ۱۲۷۱.۱۰ می‌رسید و اگر دولت هیچ اقدامی برای احیا انجام نمی‌داد این عدد به ۱۲۶۹.۸۵ کاهش می‌یافت و دریاچه تبدیل به تالابی کوچک در حد قوریگل می‌شد.

منبع: فارس

 

انتهای پیام/

برچسب‌هادیدگاهها (۰)آخرین اخبار