پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 162492

دستی بر سر و روی مدرسه حسن پادشاه تبریز

به گزارش هم نوا، معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: با تخصیص ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار، عملیات بازسازی و ساماندهی مدرسه مجموعه بزرگ و تاریخی “حسن پادشاه” تبریز آغاز شد.
محمد فتحی با اشاره به وضع نابسامان این مجموعه تاریخی متشکل از مسجد، مدرسه، غسال خانه، میدان، عمارت هشت بهشت، باغ نصیریه، مجموعه جعفر پاشا، دارالمساکین و یک باب کلیسا افزود: با تلاش‌های انجام شده و بر اساس نظر کارشناسان، مدرسه مجموعه تاریخی حسن پادشاه که به لحاظ معماری و ساختمانی دچار آسیب دیدگی جدی است، در اولویت بازسازی قرار گرفت.
او با بیان ناکافی بودن اعتبار تخصیصی برای بازسازی و ساماندهی کامل این مدرسه گفت: برای این منظور دست کم ۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
مجموعه تاریخی حسن پادشاه واقع در میدان صاحب‌آباد تبریز با ۱۶۰ هزار مترمربع وسعت، در دوره حکومت آق قویونلوها، به دست سلطان حسن آق قویونلو ساخته شده است.
هر چند این مجموعه در گذشته از جلال و جبروت خاصی برخوردار بود، اما امروزه سایه سنگین بی مهری و بی توجهی ها، قامت آن را شکسته است.
با این حال برداشتن قدمی کوچک برای بازسازی و احیای مجموعه تاریخی حسن پادشاه تبریز در زمانی حساس که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشور‌های اسلامی در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است، می‌تواند امید‌های تازه‌ای در قلب دوستداران و دلسوزان میراث تاریخی و فرهنگی کهن شهر تبریز، روشن کند، هر چند انتظار می‌رود مسئولان، نگاه ویژه‌ای به میراث به جا مانده از نیاکانمان داشته باشند و مسئولانه از این میراث نگهداری کنند.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار