پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۷

کد خبر : 162483

صادرات پرندگان و حیوانات اهلی و وحشی به ۹ کشور دنیا

به گزارش هم نوا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی، امیرحسین بهداد اظهار داشت: در جریان سال ۹۶، بیش از ۲ هزار تن انواع فرآورده‌های خام دامی خوراکی و غیرخوراکی با نظارتهای بهداشتی کارشناسان این اداره کل به کشورهای مقصد صادر شده است.

وی افزود: این مقدار فرآورده پس از بررسی‌های کارشناسی تخصصی و صدور ۸۴ فقره گواهی بهداشتی دامپزشکی به مقصد کشورهایی نظیر ترکیه، گرجستان، ویتنام، تایوان، چین، عمان، لبنان، مالزی، عراق و پاکستان صادر شده است.

بهداد گفت: بر همین اساس صادرات پودرگوشت به وزن یک میلیون و ۱۲۷ هزار کیلوگرم، پا و پنجه‌ی مرغ به وزن ۴۶۳ تن و شیرخشک به وزن ۲۱۶ تن درصدر بیشترین فرآورده‌های خام دامی صادر شده قرار داشته و عسل، وت‌بلوی گاوی، سالامبور گوسفندی و پَر، جمعاً به میزان ۲۷۳ تن در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بهداد با اشاره به نظارت بهداشتی این اداره کل بر صادرات دام زنده نیز اظهار داشت: ۷۲ هزار قطعه جوجه یک روزه، ۵۶۰۰ قطعه ماهی، ۵۰ رأس گوساله و سایر پرندگان و حیوانات اهلی و  وحشی به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، هلند، آلمان، کانادا، ایتالیا، قبرس و دانمارک صادر گردیده است.

وی افزود: با توجه اینکه محموله‌های ترانزیتی نیز پس از نظارتهای بهداشتی دامپزشکی به کشورهای مقصد حمل می‌شوند، بر این اساس در سال گذشته، بر ترانزیت بالغ بر ۵ هزار و ۸۸۰ تن انواع فرآورده‌های خام دامی خوراکی و غیر خوراکی با صدور ۱۷۳ فقره مجوز دامپزشکی، نظارتهای کارشناسی مربوطه صورت پذیرفته است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی اضافه کرد: پوست خام گاوی به مقدار ۱۵۶ هزار جلد و وزن ۵ هزار و ۴۸۰ تن، پوست خام گوسفندی به مقدار ۹۶۰۰ جلد و وزن ۴۸ تن و آلایش خوراکی گوسفندی به مقدار ۱۶۰ هزار گیلوگرم بیشترین فرآورده‌های ترانزیت شده به کشورهای مقصد تحت نظارتهای این اداره کل بوده است.

دکتر بهداد خاطر نشان کرد: با نظارتهای بهداشتی دامپزشکی بر فرآورده‌های خام دامی و تضمین بهداشتی بودن این محصولات، بازار صادرات فرآورده‌های خام دامی پر رونق تر خواهد شد.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار