یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 156163

کسب ۲۵ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی توسط هنرمندان آذربایجان شرقی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در سال جاری هنرمندان استان 25 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را کسب کردند.

به گزارش هم نوا، فرشاد به آفرین روز چهارشنبه در گفت و گویی افزود: هنرمندان استان در ۱۳ رشته از جمله معرق چوب، ساخت سازهای سنتی، تولیدات دست دوز چرمی، بافته های داری، باتیک و چاپ کلاقه ای، پوشاک سنتی، سفال و سرامیک، نقاشی روی سفال، مینای خانه بندی، ملیله و ساخت زیورآلات، کفش چرمی و حکاکی روی فلز نقره و مس موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت شدند.
وی اظهار کرد: برنامه نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی هر ۲ سال یک‌بار برگزار می‌شود که در این دوره ۳۵ اثر هنرمندان آذربایجان شرقی پس از ارزیابی داوران بومی در مرحله استانی به مرحله کشوری ارسال شدند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی یادآوری کرد: معمولا آثاری که نشان ملی کسب می کند جزو کاندیداهای نشان جهانی یونسکو قرار می‌گیرد.
به آفرین ادامه داد: داوران این دبیرخانه آثار هنرمندان را از لحاظ مرغوبیت، اصالت، نوآوری در طرح و اجرا، قابلیت حضور در بازارهای ملی و بین المللی، سازگاری با محیط زیست و قوانین جاری کشور مورد بررسی و داوری قرار داده اند و دارا بودن این شرایط دال بر منحصر بفرد بودن این آثار ارزشمند است.
آذربایجان شرقی با وجود ۸۰ رشته صنایع دستی ظرفیت بالایی در این حوزه دارد.

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار