یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

بهمن ۲۴ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 156124

معدوم سازي پرندگان مبتلا به آنفولانزا موثر اما بحران زا!

در حالي که طي سالهاي اخير شيوع بيماري آنفولانزاي فوق حاد پرندگان به عنوان يک معضل جهانی، تبعات اجتماعي و اقتصادي فراواني به کشور تحميل کرده اما گزارش عملکرد مقابله با اين بيماري در سال جاري نشان مي دهد ايران در زمره کشورهايي است که با انجام اقداماتي موثر چون پايش مرغداري ها و معدوم سازي بيش از 24 ميليون مرغ آلوده طي يک بازه زماني چند ماهه توانسته شيوع اين بيماري در استانهاي مختلف را متوقف کند! آن هم در شرايطي که طبق گزارشات بين المللي سويه جديدي از اين بيماري براي اولين بار به ايران وارد شده که مستقيما زندگي انسان ها را تهديد مي کند. با اين وجود کارشناسان معتقدند انجام اقدامات گذشته براي مقابله با ويروس جديد کارساز نيست و بايد راهکار اصولي تري را در پيش گرفت.

به گزارش هم نوا، در پي شيوع بيماري آنفولانزاي فوق حاد پرندگان در استانهاي مختلف طي ماه هاي اخير انجام اقداماتي به منظور پايش مرغداري هاي صنعتي و غير صنعتي و معدوم سازي ميليون ها عدد مرغ تخم گذار در استانهاي مختلف در دستور کار قرار گرفت. راهکاري که اگرچه توانست مانع از شیوع این بیماری در سراسر کشور و ابتلای هموطنانمان به این بیماری شود اما صنعت مرغ و تخم مرغ کشور را به چالش کشاند.

تنها راهکار موجود، بحران زا شد!

با آغاز موج جديد بيماري در فصل پاييز به منظور جلوگيري از شيوع بيماري و ممانعت از تلفات انساني حدود ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه مرغ معادل ۸۲ درصد از مرغ هاي تخم گذار کشور معدوم شد و بحرانی از جنس کمبود تخم مرغ بازار را فرا گرفت . ضمن اينکه به دليل نوسات قيمت ارز و همچنين درگيري کشورهاي همسايه با اين بيماري واردات اين کالا نيز متوقف شد و افزایش بی سابقه نرخ تخم مرغ توازن بازار را به هم زد.

وضعيتي که برخي کارشناسان و مسئولان کشور آن را محتمل مي دانستند و با اين حال معتقد بودند براي مقابله با اين بيماري چاره اي جز معدوم سازي وجود ندارد! اين در حالي است که برخي ديگر از کارشناسان معتقدند بي توجهي بر پايش روستايي و اگاه سازي روستاييان و همچنين عدم تامين مالي و جبران خسارت اين قشر سبب شيوع بيماري انفولانزاي فوق حاد پرندگان در برخي استانها از جمله گیلان، مازندران و گلستان و همچنین استان های شمال غربی مانند اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی شده است و انجام اقدامات پيشگيرانه مي توانست مانع از معدوم سازي درصد قابل توجهي از مرغ هاي تخم گذار و تبعات اجتماعي و اقتصادي حاصل از آن شود! مواردي که مي طلبد مورد توجه ويژه مسئولان استانها قرار گيرد.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران با تاييد اين موضوع مي گويد: یکی از مهم ترین دلایل گسترش بیماری طي ماه هاي اخير عدم تخليه شعاع کانون آلوده و بي توجهي به پايش روستايي بود. ضمن اینکه در دو سال گذشته خسارت واقعی مرغداران به آنان پرداخت نشده بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان در گزارش بیماری پنهان کاری کردند؛ بیماری گسترش پیدا کرد و بعد خبر دادند. سید فرزاد طلاکش مي افزايد: باید در روستاها پایش انجام می گرفت، اگر تلفاتی در مرغ بومی مشاهده می شد، بلافاصله اطراف آن را خالی می کردند، ولی این کارها احتیاج به پول دارد وقتی که سازمان دامپزشکی پول ندارد این کارها را رها می کند!

بنابه گفته اين مسئول سال های گذشته وقتی واحدی معدوم می شد برای جلوگیری از گسترش بیماری، تمام واحدهای مرغداری واقع تا شعاع ۳ کیلومتری آن واحد نیز معدوم می شدند ، اما امسال به دلیل کمبود اعتبارات این کار انجام نشد! در حالي که با تامين منابع مالي کافي و توجه ويژه مسئولان دولت علاوه بر مقابله با بيماري، حفظ تعادل بازار امکانپذير مي شد! ضمن اينکه وزارت بهداشت نيز بايد براي ارائه آموزش به روستاييان استانهاي شمالي به عنوان کانون اين بيماري وارد عمل شود!

ويروس جديد به راهکار جديد نياز دارد!

به رغم افزايش سريع تعداد کانون هاي آلوده به بيماري انفولانزاي فوق حاد پرندگان از ۲۰ مورد به ۱۷۰ کانون در کشور در سال جاري اقدامات قابل توجهي براي مقابله با اين بحران صورت گرفته است. با اين حال اخبار جديد از ورود سويه جديد بيماري انفولانزاي فوق حاد پرندگان با عنوان (H۵N۶) حکايت مي کند. بيماري جديدي که به راحتي قابل انتقال به انسان است و مي تواند تهديد جدي براي هموطنان در استان هاي مختلف محسوب شود.

گويا این سویه جديد حدود ۱۲ سال قبل در دنیا شناسایی شده و تاکنون درکشورهای چین، روسیه و برخی کشورهای آسیای شرقی تلفات انساني داشته و امسال برای اولین بار وارد ايران شده است. ويروسي که مستقيما جان افرادي را که با طيور زنده سرو کار دارند را مورد تهديد جدي قرار داده است . ازاين رو انجام اقدامات اساسي تر براي دادن اموزش هاي لازم به روستاييان و مرغداران و حمايت همه جانبه اين قشر در مقابله با اين بيماري کشنده ضرورت يافته است. دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران در اين خصوص مي گويد: جهت افرادی که با طیور زنده و تلف شده سر و کار دارند، باید مراقبت های ویژه به عمل آورند؛ ضمن اینکه سد اول در این زمینه استانهای شمالی مانند گیلان، مازندران و گلستان و استان هاي اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی هستند.

طلاکش با بيان اينکه در جلسات خصوصی و مصاحبه با رسانه های جمعی اعلام کرده بودیم احتمال ورود سویه جدیدی از این بیماری به کشور زیاد است مي افزايد: این ویروس ابتدا از طریق پرندگان مهاجر وارد کشور می شود سپس در جمعیت مرغ بومی شیوع می یابد تا بتواند با شرایط کشور ما سازگار، تکثیر و تعداد آن زیاد شود؛ بعد از آن واحدهای مرغ صنعتی را درگیر می کند.

وي ادامه مي دهد :اگر قرار است ما تلفاتی مشاهده کنیم باید این تلفات را ابتدا در جمعیت مرغ بومی ببینیم؛ این اتفاق نیز ابتدا در جمعیت مرغ بومی استانهای شمالی مانند استان گیلان که بیماری نخست در آنجا گزارش شده، مشاهده می شود، بعد سایر استانها و سپس واحدهای صنعتی مرغ تخم گذار. گويا هنوز گزارشی از آلودگی به این ویروس در جمعیت مرغ بومی سایر شهرها دریافت نشده است. با اين وجود از انجا که خروج پرندگان حامل ویروس، قبل از تلف شدن مي تواند اين بيماري را به سرعت به منطقه ديگري منتقل کند انجام اقدامات پيشگيرانه با ارائه اموزش هاي لازم به افراد بومي ضرورت دارد و نمي توان اين بار به معدوم سازي اکتفا کرد!

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران در اين خصوص نيز مي گويد: اگر روند کنترل به شکل فعلی ادامه یابد، احتمال شیوع گسترده ویروس جديد وجود دارد و حتی ممکن است شاید شیوع آن در جمعیت انسانی باشیم!.

منبع: روزنامه جوان

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار