جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 156118

شیوع مواد مخدر در بین کارگران آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشور است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: شیوع مواد مخدر در بین کارگران آذربایجان شرقی بالای ۲۵ درصد و بالاتر از میانگین کشور است.

به گزارش هم نوا، محمدعلی نصرتی در همایش تخصصی مدیریت آسیب‌های اجتماعی ویژه فرمانداران و مدیران کل استان آذربایجان شرقی که در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد، اظهار داشت: مواد مخدر و اعتیاد به آن جزو اولویت‌های نخست مسائل اجتماعی کشور محسوب می‌شود ولی شرایط کنونی طوری است که به چالش تبدیل‌شده است.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ قرار گرفتن در کانون تولید مواد مخدر بیش از سایر کشورها در معرض تهدید مواد مخدر قرار یافته است، افزود: این طور می‌توان گفت که در جهان منطقه‌ای نیست که عاری از مواد مخدر و معتاد باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، اعتیاد و مواد مخدر را چهارمین عامل مرگ و میر در کشور عنوان کرد، ادامه داد: متاسفانه علت زندانی شدن ۶۵ درصد زندانیان ناشی از مواد مخدر و اعتیاد بوده و حتی ۵۵ درصد طلاق‌ها نیز از این سو نشات می گیرد البته مواد مخدر آثار و تبعات متعدد دیگری هم برای جامعه دارد.

نصرتی بابیان اینکه شیوع مواد مخدر در استان آذربایجان شرقی نسبت به آمار و اطلاعات کشور به‌مراتب کمتر بوده است، تصریح کرد: دو سال پیش آمار شیوع مواد مخدر در کشور ۵.۴۰ درصد بود و در آذربایجان شرقی این آمار ۱.۲۲ درصد بوده و این آمارها نشان می دهد که شیوع مواد مخدر استان به‌مراتب کمتر از میانگین کشوری است.

وی آمار شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان آذربایجان شرقی در سال ۹۴ حدود ۰.۴۴ درصد اعلام کرد، گفت: میزان شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان کشور بالای ۲ درصد بود اما در استان ما شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان کمتر از نیم درصد بود و در بین دانشجویان نیز با ۴.۴ درصد کمتر از میانگین کشوری قرار داریم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با ذکر اینکه شیوع مواد مخدر در بین کارگران آذربایجان شرقی بالای ۲۵ درصد است، تأکید کرد: متاسفانه این آمار در میانگین کشوری ۲۲.۳ درصد بوده که با ابراز تاسف می‌توان گفت وضعیت شیوع مواد مخدر در بین کارگران استان بدتر است.

نصرتی در پایان با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم شهر اولین‌ها مجدداً معتاد متجاهر به خود ببیند، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی مرکز ماده ۱۶ تمامی معتادان متجاهر را در این مرکز نگهداری و آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهیم به‌طوری که تا به امروز قریب به ۲ هزار نفر در مرکز ماده ۱۶ تبریز از آموزش‌های مهارتی و حرفه‌آموزی بهره‌مند شده اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار