جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

بهمن ۲۴ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 156016

سکونت ۱۱ میلیون ایرانی در مناطق “حاشیه‌نشین”

معاون مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور از سکونت ۱۱ میلیون نفر از جمعیت ایران در مناطق حاشیه‌نشین خبر داد و گفت: تشکیل ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی نشان‌گر کمرنگ‌شدن نقش ریش‌سفیدان و آموزه‌های دینی در جامعه است.

به گزارش هم نوا، رضا محبوبی در همایش تخصصی مدیریت آسیب‌های اجتماعی ویژه فرمانداران و مدیران کل استان آذربایجان‌شرقی که در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد، اظهار داشت: مهم ترین مشکلات مناطق حاشیه‌نشین در کشور، فقدان نظارت‌های اجتماعی و عدم دسترسی به خدمات اجتماعی است.

وی وجود ۳ میلیون بیکار، ۶۰۰ هزار زن بی‌سرپرست و طلاق گرفته و ۳ میلیون نفر معتاد را از جمله آسیب‌های اجتماعی کشور در طول سال های اخیر دانست افزود: متاسفانه سالانه ۵۰۰ هزار نفر به هر نحوی راهی زندان‌های کشور می‌شوند این نیز جزو آسیب‌های اجتماعی به‌حساب می‌آید.

معاون امور اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور با اشاره به اینکه تشکیل ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی نشان‌گر کمرنگ‌شدن نقش ریش سفیدان و آموزه‌های دینی در جامعه است، ادامه داد: سال گذشته تعداد زنان سرپرست خانوار که این بانوان غیر از طلاق هستند به ۳ میلیون نفر در کشور رسیده و از طرفی دیگر اینکه بیکاری آسیب اجتماعی محسوب می‌شود طی سال های گذشته تا حدودی دولت توانسته بیکاری را کنترل کند.

مشاور وزیر کشور یادآور شد: کارکرد ساختارهای اجتماعی در جامعه نامناسب بوده و این کارکرد نامناسبت باید به ساختارهای اجتماعی و نهادها ارجاع داده شود.

وی بابیان اینکه فراگیری آسیب اجتماعی منجر به تبدیل آن به مسئله اجتماعی می‌شود، گفت: جوانی که با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند یقیناً خودِ جوان بیکاری را برنگزیده بلکه شرایط جامعه این معضل را به جوانان تحمیل می‌کند و این مهم می‌طلبد تا ریشه این معضلات را در جامعه پیدا کنیم.

محبوبی بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های نخبگان دارای گرایش فکری در راستای حل مسئله اجتماعی تأکید کرد، گفت: برای حل مسئله اجتماعی نباید تنها از یک بعد نگاه کنیم بلکه در این زمینه استفاده از روش های علمی و ارائه راه‌حل‌های مناسبت با تکیه‌بر اطلاعات و آمار چاره‌اندیشی کنیم.

معاون امور اجتماعی مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور با ذکر اینکه استفاده از توانایی‌های مردم، سازمان های مردم‌نهاد و نهادهای غیر دولتی می‌تواند در حل مسئله اجتماعی موثر باشد، ابراز داشت: مقام معظم رهبری بعد از بحث انرژی هسته‌ای و افزایش توان دفاعی کشور بر حل مسئله اجتماعی تأکید دارند ازاین‌رو می‌طلبد تا با استفاده از عناصر دینی، روحانیت و ذی‌نفعان قدم در راه مبارزه جدی با آسیب‌های اجتماعی وارد شویم.

وی از سکونت ۱۱ میلیون نفر از جمعیت ایران در مناطق حاشیه‌نشین خبر داد، خاطرنشان کرد: سکونت این میزان جمعیت از کشور در مناطق حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی یقیناً آسیب‌هایی را در پی دارد ولی آسیب‌های اجتماعی مناطق حاشیه‌نشین را با همت و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها می‌توان حل کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار