سه شنبه ۲۴ام مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16th October 2018

بهمن ۲۴ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 155915

نظام بانکی ایران زمینه‌ساز فساد اقتصادی است/ برخی دولت‌ها اشرافی‌گری را تبدیل به آرمان کردند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو بر لزوم اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور تاکید و نظام بانکی را مانع اشتغال‌زایی، تولید و توسعه توصیف کرد.

به گزارش هم نوا، محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌‌‌‌وگویی با بیان اینکه بحث کوتاهی در عدالت امروزه یک واقعیت است که در جامعه‌ی ما وجود دارد و عوامل مختلفی باعث و بانی ایجاد این مشکلات شده‌اند، اذعان داشت: ساختارهای اقتصادی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طبق چهار چوب‌‌هایی که عدالت اجتماعی و نظام جمهوری اسلامی گفته بود انجام نگرفت و افرادی هم که متخصص این کار بودند به نوعی تحت تاثیر نظامات اقتصادی غربی قرار گرفتند و به این موضوع توجهی نکردند که نظام اقتصادی جمهوری اسلامی خودش ایده‌‌های خاص و قابل تاملی دارد.

وی ادامه داد: عامل دیگر این اتفاق این است که توزیع ثروت در جامعه ما متاسفانه با آن ساز و کارهایی که برای توزیع ثروت مشخص شده بود صورت نگرفت و سومین عامل عبارت است از این که بعضی از دولت‌هایی که بعد از دوران دفاع مقدس بر سر کار آمدند بعضا مشوق یک جریان اشرافی گری شده‌اند و این عامل باعث شده که به نوعی اشرافیت به عنوان یک آرمان شناخته شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که نظام بودجه ریزی ما در کشور مشکلاتی دارد، توضیح داد: در هر دوره دولت‌‌هایی که بر سر کار آمدند، قول دادند که این مشکلات را اصلاح کنند و بودجه را عملیاتی نمایند اما متاسفانه تا به امروز هیچ کاری نتوانسته‌اند انجام دهند و این اتفاق باعث شده است که جهت گیری نظام بودجه ریزی به سمت عدالت اجتماعی نباشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اذعان مسئولان و تاکیدات رهبری مشکل فساد و تبعیض برای همیشه ریشه‌کن نمی‌شود، تصریح کرد: یک نوع بی‌‌ارادگی و سیاست زدگی وجود دارد، زمانی که کشتی‌بان احساس خطر می‌کند و دستور می‌دهد که بادبان‌‌ها را برچینید همه باید بعد از دستور کشتیبان دست در دست هم دهند و بادبان‌‌ها را برچینند، اما متاسفانه در کشور ما هیچ کس عمل نمی‌کند و فقط گفته‌ی کشتیبان را تکرار می‌کنند که بادبان‌‌ها را برچینید.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در جایی که به حرف نظام و رهبری عمل شده در آن کار موفق بودیم، خاطرنشان ساخت: از جمله موفقیت‌هایی در زمینه‌های علمی مثل نانو تکنولوژی و فناوری‌های هسته‌ای و موشکی و زمینه‌های نظامی موید این امر است، اما زمانی که به گفته‌های رهبری و نظام توجهی نکردیم و فقط داد و بیداد کردیم به جایی نرسیدیم و شکست خوردیم.

وی بیان داشت: مجلس باید ریل گذاری کند تا قطار کارها درست بر روی ریل حرکت نماید و مسیر آن حرکت به سمت عدالت اجتماعی باشد، اخیرا در رابطه با بودجه گفته می شود که مجلس چهارچوب بودجه را برهم زده لذا مجلس باید این کار خود را اصلاح کرده و تلاش کند تا همه قوانینی که مصوب می‌‌شود در جهت تحقق عدالت اجتماعی و رسیدن به آن هدف باشد.

سعیدی با اشاره به این که هم در قوانین و هم در نظامات نقص وجود دارد متذکر شد: نظامات و ساختارهایی که ما داریم و بعضا نظامات اداری مشکلاتی وجود دارد که این ها باید اصلاح شوند، به عنوان مثال نظام بانکی ما باید اصلاح شود زیرا باعث جلوگیری از تولید و کاهش صادرات می‌شوند که این مسئله به تنهایی عاملی است برای ایجاد فساد اقتصادی.

وی در پایان افزود: به عنوان مثال زمانی که شخصی برای دریافت مثلا وام ۱۰ میلیونی به بانک مراجعه می‌کند هزار جور مکافات و گیر و دار برایش به وجود می‌آید، اما اگر برای دریافت وام چند صد میلیاردی به بانک مراجعه کند خیلی راحت می‌تواند کارهای بانکی را با سرعت انجام دهد و این نشان دهنده‌ی این است که در نظام بانکداری ما مشکلی وجود دارد.

منبع: آناج

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار