جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

بهمن ۲۳ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 155862

نیازی به اعتراضات خیابانی نیست، تمام مجاری استان برای طرح انتقاد باز است

معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان شرقی می گوید: ربط دادن درگیری های خیابانی ماه گذشته در برخی شهرها و آرامش نسبی در تبریز به اتفاقات دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی، ساده کردن ماجراست و محلی از اعراب ندارد.

به گزارش هم نوا، دکتر شهرتی فر، معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان شرقی در پاسخ به سوالی در خصوص اتفاقات ورزشگاه آزادی تهران در دیدار تراکتورسازی و پرسپولیس و رابطه آن به رویدادهای خیابانی برخی شهرهای کشور به جز تبریز گفت: وقتی تمامی مجاری برای انتقال انتقادها و حتی اعتراض ها نسبت به مسایل موجود در استان باز است ضرورتی برای خیابانی کردن اعتراضات که زمینه را برای برخی سوء استفاده ها باز می کند وجود ندارد.

شهرتی فر با مناسب خواندن شاخص امنیت استان گفت: خوشبختانه فضای امنیتی استان، در سطح مطلوب است. این فقط اعتقاد شخصی بنده نیست بلکه آمار وارقام و شاخص هایی که دستگاه های ذیربط کشوری از شرایط امنیتی کلیه مناطق کشور اعلام می کنند نشان می دهد که در سایه فرهنگ بالای مردم، وجود تعامل و همدلی قابل تقدیر در سطوح مختلف تصمیم گیری استان و همکاری کلیه ارگان های نظامی وانتظامی وامنیتی شرایط استان از منظر امنیتی به حول وقوه الهی در سطحی مطلوب است و تلاش ما این است که این شرایط حفظ وحتی تقویت شود.

وی با اشاره به اعتراضات خیابانی ماه های آذر و دی ماه در برخی شهرها گفت: عوامل مختلفی دست به دست هم داد که در برخی شهرها برای چند روز شاهد بروز برخی ناآرامی ها باشیم که کالبدشکافی و تحلیل علل و زمینه های آن به نوبه خود بحث مجزا و مفصلی است. ولی اینکه آیا حواشی تاسف آور دیدار پرسپولیس و تراکتورسازی باعث شد که در استان شاهد چنین مساله ای نباشیم به نظرم کمی ساده کردن ماجراست.

شهرتی فر، با عادی دانستن حواشی دیدارهای فوتبال گفت: در مورد اخیر هم از طرف استانداری و هم از طرف اداره کل ورزش و جوانان عکس العمل های جدی در جهت محکومیت اهانت های صورت گرفته توسط برخی تماشاگرها صورت گرفت که امیدوارم دیگر شاهد چنین صحنه های ناپسندی در ورزش کشور نباشیم.

وی افزود: تحلیل بنده این است که شرایط فرهنگی و اجتماعی استانها ضرورتا مشابه یکدیگر نیستند که تصور کنیم باید واکنش های مردم هر استان به تحولات هم باید یکسان باشد. در آذربایجان شرقی ارتباط صمیمانه ای میان مسئولین استان با اقشار مختلف مردم وجود دارد که نمونه های آن را در حضور مستمر استاندار و نماینده محترم ولی فقیه در استان در کنار مردم و رویدادهای فرهنگی و هنری، ورزشی می توان مثال زد.

شهرتی فر با اشاره به پایگاه اجتماعی دولت تدبیر و امید نیز محبوبیت دولت رادر استان قابل توجه خواند و گفت: این استان در انتخابات اخیر جزو استانهایی بود که بیشترین رای را به دکتر روحانی داد. رفتارشناسی مردم آذربایجان نیز مبتنی بر اعتدال و فرهنگ محوری و تعامل است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری با استقبال از طرح انتقاد از مسئولان استانی گفت: وقتی تمامی مجاری برای انتقال انتقادها و حتی اعتراض ها نسبت به مسایل موجود در استان باز است و همیشه مسئولین خود را موظف می دانند که با روی گشاده و شرح صدر مسایل را پیگیری کنند و نتیجه را به گوش مردم برسانند ضرورتی برای خیابانی کردن اعتراضات که زمینه را برای برخی سوء استفاده ها باز می کند وجود ندارد.

دریاچه ارومیه، مهمترین چالش استان

شهرتی فر، در پاسخ به سوال دیگری در مورد مهمترین چالش امنیتی استان گفت: ما در استان مساله امنیتی جدی که بتوان آن را چالش یا تهدید امنیتی نامید نداریم. برخی مشکلات عادی وجود دارد ولی با همکاری خود مردم و تلاش فرزندان همین مردم در دستگاه های مختلف پی گیری می شود و فضایی برای تبدیل شدن به چالش و تهدید پیدا نمی کند. به هر حال بحث کاهش تراز آب دریاچه ارومیه، پایین آمدن میزان نزولات جوی، آلودگی هوا و مشکلات نقدینگی در تعدادی از واحدهای تولیدی وجود دارد ولی همانگونه که مشاهده می شود از بدو تشکیل دولت تدبیر وامید برای هر کدام از این موضوعات تمرکز شده است و هیات ها وکارگروههایی در سطح استان وکشور تشکیل شده است که نهایت تلاش خود را برای رفع مشکلات بکار می بندند. ولی طبیعی است که برخی مشکلات چند وجهی، پیچیده و در نتیجه کم توجهی های چندین سال و یا چندین دهه به وجود آمده است و بصورت منطقی نمی توان انتظار داشت که بحثی مانند دریاچه ارومیه با فعالیت چند ساله به سرعت به شرایط قبلی برگردد.

وی در ادامه افزود: برخی عوامل نیز در اختیار و کنترل دولت نیست و بسته به عوامل طبیعی مانند شرایط آب و هوایی و میزان نزولات جوی دارد. ولی امید دارم دراین استان چنان ظرفیتی وجود دارد که اگر مردم همت کنند ومسئولین نیز به ظرفیت این مردم باور داشته باشند این مسایل راحت تر از آنچه در ابتدا به نظر می رسد قابل حل است.

 

افزایش تعداد نمایندگان استان

شهرتی فر همچنین در مورد احتمال افزایش تعداد نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفت: در این حوزه وظیفه وزارت کشور و استانداری احصای شرایط تخصیص کرسی نمایندگی، تکمیل پرونده و ارسال آن به کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی است که این کار در گذشته صورت گرفته است و پیشنهادات استان برای افزایش نمایندگان مجلس استان همراه با مستندات جمعیتی و تقسیمات کشوری ارسال شده است. ولی در این خصوص اختیار و تصمیم در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار داده است. تا جایی که در جریان هستم بسیاری از استانها نیز در شرایطی مشابه ما هستند وتقاضای افزایش سهمیه در نمایندگان مجلس را دارند و اقدامات و مصوباتی نیز در کمیسیون تخصصی مجلس در این راستا صورت گرفته است ولی تا کنون در صحن علنی تبدیل به مصوبه ای لازم الاجرا نشده است که امیدواریم این موضوع نیز در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

منبع: آذر قلم

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار