جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 155250

تبریز میزبان مسابقات بین المللی کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی

امروز و فردا تبریز میزبان برگزاری مسابقات بین المللی کشتی آزاد جام جهان پهلوان تختی است.

به گزارش هم نوا، این رویداد، فرصتی است تا نام تبریز به بهانه یک رقابت ورزشی در رسانه ها و محافل خارجی برده شود و شاید فرصتی باشد برای معرفی تبریز ۲۰۱۸.

اینکه می گویم، شاید! به این دلیل است که تاکنون هیچ یک از متولیان رویداد تبریز ۲۰۱۸ به طور جدی در رابطه با این رویداد ورزشی و نقشی که می تواند در معرفی تبریز ۲۰۱۸ و جاذبه های گردشگری آن داشته باشد، پرداخت نکرده اند. اهمیت این رویداد ورزشی برای تبریز، حضور ۱۷ تیم خارجی در مسابقات بین المللی کشتی است.

به هر نحو اگر از اصل ماجرا دور نشویم، بهمن امسال برای جامعه ورزشی تبریز، روزهایی پر هیجان رقم خواهد زد و لذت این هیجان دو چندان می شود، اگر همراه با برد شیرین ملی پوشان کشورمان در تبریز باشد. نائب رئیس فدراسیون کشتی ایران با اشاره به حضور ۱۷ تیم خارجی در مسابقات بین المللی کشتی در تبریز افزود: سی‌ و‌ هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی کشتی جام تختی در دو رشته آزاد و فرنگی برگزار می شود.
حمید بنی تمیم، با اعلام اینکه مسابقات جام تختی در رشته آزاد در روزهای ۱۹ و ۲۰ بهمن ماه در تبریز برگزار می شود، خاطرنشان کرد: این مسابقات‌ یکی از معتبرترین رقابت‌های جهان محسوب شده و هر ساله با حضور کشتی‌گیران مطرح ایران و جهان برگزار می‌شود.
بنی تمیم گفت: رقابت‌های امسال نظر به طرح رنکینگ سیستم اتحادیه جهانی کشتی ‘فیلا’ به‌صورت انفرادی خواهد بود.
مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی نیز با اعلام اینکه تبریز آمادگی کامل را برای میزبانی این دوره از رقابتها دارد، خاطرنشان کرد: تبریز ۲۰۱۸ فرصت بسیار مناسبی برای توسعه ورزش آذربایجان شرقی است.
جمشید نظمی اضافه کرد: تبریز ۲۰۱۸ بهترین فرصت برای بهره‌مندی از کلیه پتانسیل ها و معرفی جاذبه‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مختلف در این شهر، در حوزه‌های چون گردشگری، تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و به‌ویژه توسعه زیرساخت‌ها و امکانات ورزشی و در رأس آنها توجه به توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای است.
نظمی اظهارکرد: تبریز ۲۰۱۸ فرصت بسیار طلایی است برای ورزش استان که باید از آن بهره‌مند شویم و وزارت ورزش و جوانان و فدراسیونهای ورزشی با تمام توان در کنار مدیران استانی است تا شور و نشاط و هیجان ورزشی را در این رویداد مهم ایجاد کند.
مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: ۱۰ رویداد ورزشی علمی و پژوهشی بین المللی و آسیایی برای تبریز ۲۰۱۸ نهایی شده است.
وی اعلام کرد: مسابقات بین المللی کشتی جام تختی بهمن ماه ۹۶ ، جشنوراه بین المللی بومی و محلی ، لیگ جهانی والیبال نشسته ، همایش ۱۵۰ هزار نفری پیاده روی خانوادگی و همگانی ، مسابقات والییبال نوجوانان قهرمانی آسیا ، همایش ۵ هزار نفری کوهروی خانوادگی ، همایش ۱۰ هزار نفری دوچرخه سواری همگانی ، تور دوچرخه سواری بین المللی آذربایجان، همایش علمی و پژوهشی بین المللی و مسابقات هندبال جوانان آسیا در سال ۹۶ و ۹۷ با رویکدر تبریز ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد.
نظمی در پایان گفت: موضوع تبدیل شدن آذربایجان شرقی و تبریز به‌عنوان قطب گردشگری جهان اسلام رویداد بسیار مهمی است که حوزه ورزش و جوانان توجه جدی به این مقوله دارد و وزارت ورزش و جوانان و اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی یکی از دستگاه های اجرایی پیشرو در این مقوله است.

رقابت های بین المللی کشتی جام تختی در سال ۲۰۱۸ میلادی به صورت مجزا و تفکیک شده در سه رشته آزاد، فرنگی و پهلوانی به میزبانی شهرهای تبریز، ماهشهر و یزد برگزار می شود.

رقابت های جام تختی که یکی از معتبرترین تورنمنت های کشتی بزرگسالان جهان محسوب می شود و جزو سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی به حساب می آید.

پس از آنکه اتحادیه جهانی کشتی از طرح سیستم رنکینگ کشتی گیران برای حضور در رقابت های جهانی و در نهایت المپیک ۲۰۲۰ توکیو خبر داد، فدراسیون کشتی ایران، موفق شد رقابت های بین المللی جام تختی را به عنوان یکی از مطرح ترین و قدیمی ترین تورنمنت های بین المللی کشتی دنیا از سال ۲۰۱۸ میلادی در طرح رنکینگ و سیستم سیدبندی قرار دهد.
شایان ذکر است/ رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام جهان پهلوان تختی در مقایسه با جام ایوان پادوبنی از نظر کمی، کیفی و حضور کشور های خارجی در سطح بسیار بالاتری برگزار شد. رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام ایوان پادوبنی روسیه روزهای ۲۹ دی تا اول بهمن ماه در شهر کراسنودار روسیه برگزار شد. از نکات جالب توجه این مسابقات، می توان به حضور پر تعداد کشتی گیران روس و حضور کم رنگ کشتی گیران خارجی اشاره کرد به طوری که تنها ۲۵ کشتی گیر از هفت کشور خارجی در این مسابقات شرکت کردند که نفرات شاخصی در میان آنها دیده نمی شد.گواه مطالب این که ۳۹ مدال از ۴۰ مدال این تورنمنت به روس ها رسید.

در این رقابت‌ها که روس ها  سرمایه‌گذاری زیادی برای آن کرده اند، بیش از ده کشتی گیر روس در هر وزن حضور داشتند.
اما رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام جهان پهلوان تختی ایران روزهای پنجم و ششم  بهمن ماه در بندر ماهشهر برگزار شد. در این مسابقات که رنکینگ سیستم اتحادیه جهانی نیز محسوب می شد، تنها سه کشتی گیر از کشورمان در هر وزن حضور داشتند. از سوی دیگر ۹۷ کشتی گیر از ۱۰ کشور خارجی در این مسابقات شرکت کردند که حدود ۳۰ کشتی‌گیر از کشورهای همچون ترکیه، قزاقستان، آذربایجان، گرجستان، بلغارستان، قرقیزستان و کوبا صاحب عناوین المپیک، جهانی و قاره ای  بودند.
در سی و هشتمین دوره جام تختی از ۴۰ مدال، ۲۸ مدال به کشتی گیران خارجی رسید و سهم نمایندگان ایران سه مدال طلا، یک مدال نقره و هشت مدال برنز بود.

رییس فدراسیون کشتی در مصاحبه با ایسنا گفته با بیان اینکه سطح کیفی این دوره از رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی نسبت به ادوار گذشته بالاست، گفت: قرارگرفتن این مسابقات در سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی باعث افزایش سطح فنی و جذابیت این مسابقات شده است.

رسول خادم افزود: خوشبختانه همین امر نیز باعث استقبال بیش از پیش عنوان داران کشتی جهان از جام تختی شده و سطح کیفی مسابقات را بیش از پیش افزایش داده است، به گونه ای که سطح فنی و جذابیت این دوره بالاتر از دوره های قبلی جام تختی بوده و تماشاگران و کارشناسان نیز از دیدن رقابت ها ابراز رضایت دارند.
ساناز شهابی

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار