جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 155243

وقتی «اربعین» بهانه‌ای می شود برای خلق هنر

اینجا تبریز- 38 روز از آغاز سال 2018 میلادی می گذرد!
اینجا تبریز- دو روز مانده به چهلم تبریز 2018
اینجا تبریز 2018- برخی ها این رویداد فرهنگی را آغازی برای گردشگری تبریز می دانند، نه پایان راه.
اینجا تبریز 2018- رادیو برون مرزی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، در حال انجام دادن مقدمات برگزاری جشنواره تبریز 2018 است.
اینجا تبریز، رادیو برون مرزی؛ نه از اعتبارهای کلان دولتی خبری هست و نه از اسپانسرهای آنچنانی، نه دوربینی برای عرض اندام است و نه قلمی برای بزرگ نمایی، هر آنچه که نیست، اما رویدادی بزرگ در راه است.

به گزارش هم نوا، چرا دروغ، از زمانی که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد، هزار و یک وعده و وعید، هزار بیم و امید، هزار باید و نباید و هزار راه نرفته میهمان رسانه های تبریزی شد، اما دریغ از یک راه رفته!
با این حال این روزها که شاهد مراحل نهایی نخستین جشنواره بین المللی «اربعین» که به همت رادیو برون مرزی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی برگزار می شود، هستیم، کمی دست و دلمان گرم می شود که بله، نهایتا یک اتفاق فرهنگی که هم جنبه بین المللی داشته باشد، هم جنبه مذهبی و هم برگزاری اش منوط به سپری شدن زمستان های تبریز نباشد، در حال برگزاری در تبریزمان است.

 

 

هدف جشنواره، تقویت بار محتوایی برنامه های مذهبی است
مهدی نعلبندی، دبیر جشنواره بین المللی «اربعین» با تأکید بر اینکه هدف از برگزاری جشنواره، گسترش ارتباط با جامعه مخاطب و تقویت بار محتوایی برنامه های مذهبی است، می گوید: ادای دین به حضرت سیدالشهدا و معرفی شخصیت وی و حماسه منحصر به فرد عاشورا و تاسوعای حسینی محور اصلی این جشنواره است.
وی می افزاید: این جشنواره در بخش های شعر، پادکست (دکلمه شعر) و سرود و نغمه های مذهبی برگزار می شود و آثار ارسالی باید به دو زبان ترکی آذری و ترکی استانبولی باشد.
نعلبندی، محوریت جشنواره را در موضوعات اربعین سید الشهدا (ع)، زیارت اربعین، مراسم پیاده روی اربعین و سرزمین کربلا عنوان کرده و ادامه می دهد: استقبال از جشنواره فراتر از توقعات بوده و آثار شاخص داخلی و خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان و ترکیه به دستمان رسیده است که تاکنون در جایی رونمایی نشده اند و برای نخستین بار در جشنواره ارائه می شوند.
وی جوایز نفرات اول تا سوم در هر بخش را به ترتیب ۵۰۰، ۳۰۰ و ۲۰۰ دلار اعلام می کند

هیئت انتخاب اولین جشنواره بین المللی اربعین به کار خود پایان داد
رادیو برونمرزی آذری تبریز در مهرماه ۱۳۹۶ شمسی مصادف با ماه محرم ۱۴۳۹ قمری، اقدام به برگزاری اولین جشنواره بین المللی اربعین کرد که آثار قابل توجهی در سه بخش شعر، پادکست ادبی، نغمه های دینی و در چهار موضوع اربعین سید الشهدا (ع)، زیارت اربعین، مراسم پیاده روی اربعین و سرزمین کربلا به دبیرخانه این جشنواره ارسال گردید. آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره که از کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، ایران و برخی کشورهای اروپایی هستند توسط هیئت انتخاب داوری اولیه گردید که از میان نزدیک به سیصد اثر دریافتی ده درصد آثار به مرحله داوری نهایی راه یافتند.
اعضای هیئت انتخاب متشکل ازمجید عبدالله زاده، مهدی نعلبندی، ابولفضل علایی، مهداد کرباسی و شهریار شفیعی بودند. هیئت انتخاب اولین جشنواره بین المللی اربعین، در مورخ ۱۵ بهمن ماه به کار خود خاتمه داد و آثار منتخب به مرحله داوری نهایی راه پیدا کردند. در حال حاضر داوری آثار در حال انجام است و نتایج نهایی داوری و زمان برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره متعاقبا اعلام خواهد شد.

هیئت داوران همگی از چهره های شاخص و مطرح هستند
ابراهیم اقبالی، مصطفی قلیزاده علیار، رسول اسمعیل زاده و ترلان قلی اف برای داوری بخش شعر
مجید عبدالله زاده، احمد جانسیز، سید سعید تهامی و مهدی نعلبندی برای داوری بخش پادکست رادیویی
مهداد کرباسی، شاهرخ پناهی فرد، قادر رودکیان و ائلشن خزر برای داوری بخش نغمه های دینی
لازم به ذکر است، جلسات کمیته انتخاب آثار رسیده به دبیرخانه اولین بین المللی اربعین در رادیو برون مرزی تبریز از چهارم بهمن ماه سال جاری شروع شده است و به اذعان داوران، آثار ارسالی هم از لحاظ کمی و هم کیفی قابل دفاع هستند. آثاری که از اقصی نقاط کشور و جهان به دست دبیرخانه رسیده است، از جمهوری آذربایجان، ترکیه و حتی آلمان و…

گزارش از ساناز شهابی

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار