دوشنبه ۳۰ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 22nd October 2018

بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 155194

شورای شهر خرد جمعی یا نمود فردی

اگر دید ما نسبت به شورا به جای جمع افکار، به سوی فردیّت سوق پیدا کند خطا کرده ایم . طرح سوالات آنچنانی به دلیل نظر سنجی غیر علمی و غیر فراگیر که به جز اختلاف بین اعضای شورا حاصل دیگری را به دنبال نخواهد داست فاقد ارزش و اعتبار است.

سید رضا علوی

بر حسب عادت روزانه سایت های مختلف خبری را مرور می کردم که به یک  نظر سنجی عجیب در مورد افراد شورای شهر تبریز برخوردم .پایگاه محترمی با طرح این سوال که؛ «عملکرد کدامیک از اعضای شورای شهر تبریز را بهتر از بقیه ارزیابی میکنید ؟» از مخاطبین خواسته بود تا در این خصوص نظر بدهند .

وقتی شورای مطرح می شود، بالطبع نظر  جمع شورا باید نمود پیدا کند و نظر فردی در تظاهر نتیجه آرا چندان حائز اهمیت نیست! چرا که طرفداران شورا به خرد جمعی اعتقاد دارند نه فردی، در حقیقت محوریت شورا اکثریت آراست. هر یک از اعضای شورای شهر برای ردّ یا تصویب مصوّبات قوانین و مقرارات شورایی نظر داده و دلایل خود را در صحن شورا و یا کمیسیون‌های مختلف مطرح ودر نهایت براساس نظر اکثریت قانونی موضوعی ردّ ویا تصویب می شود و پس از تصویب، احترام به نظر جمع شرط اوّلیه عقلی است .

سوال پرسیدن از عملکرد تک تک افراد در شورا بی معنی و فاقد منطق می باشد. طبیب در بررسی احوالات شخص تنها به سراغ قلب و مغز و یا سایر اعضای بدن نمی رود و در بررسی اوّلیه حال عمومی و وضع عمومی  را بررسی می کند. اگر سوالی هم در خصوص شورا مطرح شود باید عملکرد کل شورا مورد سوال قرار گیرد نه  فردیت افراد! مگر این که عمل فرد خارج از چار چوب وظایف شورایی او مورد بررسی قرار گیرد. مثلا فلان  عضو شورا چقدر توانسته از قدرت حاصله در نتیجه رای مردم سو استفاده کند و تعدادی را به استخدام شهرداری در بیاورد و در فلان طرح عمرانی نفر خود را مطرح کند.

اصولا افراد شورا قانون گذار و ناظر هستند و قدرت اجرایی ندارند و کسی که فاقد قدرت اجرایی است چگونه مورد ارزیابی قرار می گیرد. به عبارتی  میزان سنجش موفقیت یک فرد در شورا بر اساس کدام معیار است؟!

معیار اصلی مجموعه قوانین مصوّب و نظارت بر اجرای صحیح آنها است که در این معیار برای فردیّت نمی‌توان جایگاهی متصوّر شد، مگر در مواردی که فرد از وظیفه اصلی خود عدول و در فاز اجرایی دخالت مستقیم نماید .

مصداق این موضوع در اتفاقات نامیمون شورای چهارم شهر تبریز است که برخی از افراد شورا دچار خطا و تخلف شده بودند اما تمامیّت شورای شهر تبریز مورد انتقاد قرار گرفت. برخی از افراد شورا حرکات فردی و اصلاح طلبانه را آغاز کردند، اما چون شورا مجموعه از افراد  است نتوانستند کار مثبتی در راستای مبارزه با فساد بوجود آورند، هر چند که افراد در آن دوره به سالم و غیر سالم تقسیم شدند اما عملکرد شورا موضوعی واحد بود و تکثر نداشت؟

اگر دید ما نسبت به شورا به جای جمع افکار، به سوی فردیّت سوق پیدا کند خطا کرده ایم . طرح سوالات آنچنانی به دلیل نظر سنجی غیر علمی و غیر فراگیر که به جز اختلاف بین اعضای شورا حاصل دیگری را به دنبال نخواهد داست فاقد ارزش و اعتبار است.

بی شک اگر پایگاه خبری دیگری همان نظرسنجی را از مخاطبین خود داشته باشد، حاصل متفاوت خواهد شد .

این گونه حرکات تبلیغاتی برنامه ریز ی شده است که پرداخت به آن در این فرصت نیست و دوستان می‌توانند از این نوع شیوه تبلیغاتی در آستانه انتخابات استفاده نمایند. بهتر این است که سوالات ما از مجموعه شورا و کمیسیون ها باشد و در پی مطرح کردن فرد و افراد مختلف نباشیم .

برچسب‌هادیدگاهها (۰)آخرین اخبار