یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 155102

تسریع در پروژه‌های بهسازی و عملیات مرمتی اماکن و محوطه‌های تاریخی آذربایجان‌شرقی

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی بر تسریع در پروژه‌های بهسازی و عملیات مرمتی اماکن و محوطه‌های تاریخی استان تاکید کرد.

به گزارش هم نوا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، محمد فتحی به ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته معاونت میراث فرهنگی در بخش فعالیت‌ها، پژوهش و امور موزه‌ها در سال‌جاری پرداخت.

مرمت و بازسازی مسجد تاریخی کریم خان تبریز

در راستای حفظ و صیانت از اماکن و محوطه‌های تاریخی و آمادگی هر چه بیشتر برای میزبانی از گردشگران، پروژه‌های بهسازی و عملیات مرمتی توسط اداره کل و معاونت میراث فرهنگی استان همواره مورد توجه و تاکید قرار گرفته است، در همین راستا طی سال‌جاری هشت کارگاه در مرکز و  ۲۲ کارگاه در شهرستان‌ها در جهت بازسازی و مرمت میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی مشغول به فعالیت بوده‌اند.

وی ادامه داد: در اجرای این پروژه می‌توان به مرمت بخش‌هایی از موزه آذربایجان، موزه قاجار، مسجد کبود، پشت بام بازار، مسجد جامع اهر، عمارت اربابی وینق، مسجد شیخ شهاب‌الدین اهری، گنبد کبود مراغه و … اشاره کرد.

فتحی در ادامه، با اشاره براهمیت رسیدگی به ابنیه تاریخی و قرارگیری اصلاحات حرایم بناهای حاضر در اولویت‌کاری معاونت میراث فرهنگی استان، تعداد حرایم ثبتی استان را طی سال‌جاری، چهار مورد اعلام کرد و از خانه سلطان قرایی، خانه لاله‌ای، خانه کمپانی و میدان چایی، از طرح‌های مطالعه و اصلاح حریم شده یک سال اخیر نام برد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان، مرمت و بازسازی مساجد تاریخی تبریز را بخش مهمی از فعالیت‌های معاونت میراث فرهنگی استان عنوان کرد و گفت: بی‌شک “مسجد کریم خان” تبریز را با قدمتی ۲۰۰ ساله، می‌توان یکی از ارکان مهم تاریخی تبریز در حوزه معماری و طراحی اسلامی بیان کرد، با توجه به اینکه این مسجد، طی پروژه قطار شهری تبریز در میدان شهید بهشتی، دچار خساراتی شده بود، از این رو اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای مرمت و بازسازی آن اقدام کرده و طی سال‌جاری مراحل این پروژه را به پایان رساند.

فتحی در ادامه، “بررسی طرح جامع تبریز و طرح تفضیلی مناطق” را طی ۳۰ جلسه در کمیته فنی ماده پنج تبریز، بازدید ۲۰۰ موردی از استعلامات شهرداری و اداره گاز، بررسی بافت های شهری و تفکیک ابنیه ثبتی و حفاظتی، برگزاری ۲۰جلسه در ارتباط با تغییرات طرح های هادی استان و برگزاری جلسات کارگروه تخصصی امورزیربنائی وشهرسازی استان را از اهم فعالیت های معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در سال جاری، عنوان کرد.

ثبت ۲۰ اثر آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی

وی افزود:در راستای حراست و حفاظت از آثارارزشمند تاریخی– فرهنگی و جلوگیری از وقوع جرائم عرصه میراث فرهنگی ،معاونت میراث فرهنگی استان طی سال ۹۶ ، استعلامات، کارشناسی و بررسی حفاری‌های غیرمجاز خود را طی بازدید از ۳۵۰ مورد، انجام داده و زیرساخت‌های لازم را جهت ایجاد فضایی امن در راستای کاهش جرایم حوزه میراث فرهنگی فراهم ساخته است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: در راستای حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی و حفاظت از ابنیه و محوطه‌های تاریخی، ۱۰ اثر تاریخی غیرمنقول از جمله کلیسای انجیلی‌ها، پناهگاه صخره‌ای روستای خلجان و رونق، حمام تاریخی لیقوان، حمام قدیمی باسمنج شهرستان تبریز، حمام دیزج خلیل شهرستان شبستر، حمام قدیمی متنق شهرستان بستان آباد، گورستان تاریخی النجق شهرستان مرند، مقبره امامزاده سلطان پیراحمد (مقبره قتانلو) شهرستان هوراند، حمام قدیمی روستای هفت چشمه وکاروانسرای آلقو شهرستان آذرشهر پس از طرح در شورای ثبت استانی و تایید شورای ملی ثبت آثار تاریخی غیرمنقول، در فهرست آثار ملی جای گرفت.

فتحی با اشاره به اهمیت ثبت آثار طبیعی استان در راستای حفظ گونه‌های ارزشمند طبیعی گفت: در حوزه ثبت طبیعی، پرونده شش درخت کهنسال از شهرستان‌های کلیبر، خداآفرین، مراغه و ورزقان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: حفظ و نگهداری از آثار معنوی و غیر ملموس استان، همپای دیگر آثار و ابنیه تاریخی و باستانی ارزشمند و ضروری است و قطعاً ثبت این گونه آثار، به باز‌شناسی هویت فرهنگی و حفظ آنها کمک شایانی خواهد کرد. هر کدام از این مهارت‌ها و دانش‌ها، از پیشینه‌ای کهن و ارزشمند برخوردار است و در جای خود حائز اهمیت فراوان است و ثبت ملی این آثار معنوی اقدامی شایسته در راستای حفظ و انتقال آیین‌های کهن و بومی استان به نسل‌های آینده به شمار می‌رود.

فتحی در ارتباط با ثبت آثار معنوی و غیر ملموس استان اظهار کرد: در این راستا پرونده ۱۲ اثر معنوی اعم از «داستان عاشیقی “عاشیق غریب و صنم”»، «مهارت ساخت ساز “قوپوز” تبریز»، «مهارت سنتی منبت چوب تبریز»، «مهارت سنتی آهنگری بازار تبریز»، «مهارت فنون سنتی چاقو سازی در شهر بناب»، «تبریز خاستگاه خط نستعلیق»، «رسم چهارشنبه خاتون “چهارشنبه ننه در روستای آق منار شهرستان ملکان”»، «مهارت پخت نان محلی “کوکه” شهرستان خامنه»، «مهارت پخت فطیر سنتی بستان آباد»، «مهارت سنتی پخت آش قوروت قیله»، «مهارت تهیه کفش سنتی و دست دوز تبریز» و ثبت “عاشیق سلجوق شهبازی”  به‌عنوان «گنجینه زنده بشری در موسیقی ایرانی» در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره‌کاران)، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

انتهای پیام/

برچسب‌هادیدگاهها (۰)آخرین اخبار