یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 155048

چرا اصفهان و شیراز گوی سبقت گردشگری را از ما ربودند؟/ تبریز و مردمی که خبر از تبریز ۲۰۱۸ ندارند!

امروز اگر اصفهان و شیراز با نیمی از آثار تاریخی آذربایجان توانسته‌اند اقتصادشان را بر پایه گردشگری بنا کنند نه به دلیل ساخت برج‌های مرتفع و شهربازی‌ها بوده بلکه تنها دلیل موفقیت چنین شهرهایی جاری کردن تفکر و فرهنگ گردشگری و درآمدزایی از این توریست‌ها می‌باشد.

به گزارش هم نوا، سال ۲۱۰۸ آغاز گشته و دیگر نه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اثری از عکس‌های ستاره‌های معروف دنیای هنر و ورزش در کنار درختان کاج می‌بینیم و نه دیگر تا چشم کار می‌کند تصویری از بابانوئل‌ها در مغازه‌ها به چشم می‌خورد، شور و شوق یک‌ماهه سال نوی میلادی حتی برای ایرانی‌ها! نیز تمام شده اما پرونده میزبانی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام به ابتدای خود رسیده است.

تبریز به طور رسمی بیش از یک ماه است که میزبان رویدادی بین‌المللی است که در سال‌های گذشته بارها از آن سخن گفته شده و وامصیبتا برای بودجه آن کشیده شده( اگرچه این فریادها به هیچ‌کجا نرسیده) و تا چشم کار کرده جلسات، همایش‌ها و کارگروه برای این رویداد بین‌المللی برگزار گشته، اگرچه خروجی این حرف‌ها و جلسات بدون اغراق چیزی نزدیک به صفر بوده است.

چند روز قبل که شاهد برنامه‌ای در یکی از مدارس پسرانه تبریز بودم شهردار تبریز چندین سوال در آن مطرح کرد تا به نوعی با تشویق دانش‌آموزان برای پاسخگویی جایزه‌ای به این نوجوانان داده شود، چند سوال اول تاریخی و تا حدی به نظر سخت بود زیرا نگارنده‌ این نوشته که چند سالی از این دانش‌آموان بزرگ بود نیز تنها جواب یکی از این پرسش‌ها را می‌دانست اما مساله تاسف‌بار سوال آخر شهردار تبریز بود که از دانش‌آموزان خواسته بود هرچه درباره تبریز ۲۰۱۸ می‌دانند در دو جمله بیان کنند.

جای تعجب بود که در جمع بیش از سیصد نفری این دانش‌آموزان تنها چند نفری که تعدادشان به انگشتان یک دست هم نمی‌رسید برای پاسخگویی حاضر شدند و با توجه به شرایط سنی این نوجوانان و شور و اشتیاق آنها در چنین سن و سالی، مطمئنا هرکدام از آنها پاسخ سوال را می‌دانستند دست بلنده کرده و به دلیل خجالت سر جایشان باقی نمی‌ماندند.

این دانش‌آموزان نماینده چند هزار نفر از خانواده‌هایشان بودند و می‌توان گفت که وقتی دانش‌آموزان دبیرستانی و محصل جامعه خبری از مهم‌ترین رویداد فرهنگی و اجتماعی شهرشان ندارند نباید انتظار داشت که خانواده‌ آنها یعنی نزدیک به چندهزار شهروند تبریز دیگر نیز خبری از آن داشته باشند.

سوال اساسی اینجاست که در چند سال گذشته مسئولین فرهنگی ما چه کرده‌اند؟ اگر ساخت و بازسازی پروژه‌های عمرانی نیاز به بودجه‌ای داشت که محقق نداشت آیا فرهنگ‌سازی‌هایی از این دست نیز نیازمند خرج بودجه‌های کلان بود؟شعار تبدیل تبریز به قطب صنعت گردشگری وهمی بیش نیست زمانیکه چنین در بخش فرهنگی بی‌گدار به آب می‌زنیم.

نوجوانانی که امروز از مهم‌ترین رویداد شهرشان بی‌خبرند آیا خواهند توانست چند سال دیگر زمامدار شهری باشند که می‌خواهد با تفکرات نو در صنعت گردشگری متحول شود و یا میراث‌دار مدیرانی خواهند بود که با تفکرات مربوط به چندین دهه قبل همچنان با سیکلی معیوب به اداره شهر و کشورشان پرداخت خواهند کرد.

امروز اگر اصفهان و شیراز با نیمی از آثار تاریخی آذربایجان توانسته‌اند اقتصادشان را بر پایه گردشگری بنا کنند نه به دلیل ساخت برج‌های مرتفع و شهربازی‌ها بوده و نه به دلیل جذابیت بصری و آثار تاریخی بیشتر است بلکه تنها دلیل موفقیت چنین شهرهایی جاری کردن تفکر و فرهنگ گردشگری و درآمدزایی از این توریست‌ها می‌باشد، در این شهرها از همان ابتدا کودکان با گردشگران بیگانه نیستند و می‌دانند که آینده اقتصادی خود و شهرشان به پذیرایی مناسب از گردشگران گره خورده است.

اگر امروز از فرهنگ‌سازی در میان بازاریان تبریز سخن به میان می‌آوریم که ساعت به چهار نرسیده مغازه‌هایشان را تعطیل نکنند و یا در روزهای تعطیل کرکره مغازه‌هایشان پایین نباشد کاری غیرممکن متصور شده؛ زیرا نمی‌توان تفکرات پنجاه تا صدساله آنان را تغییر داد اما تغییر چنین تفکری در مدارس کاری به مراتب آسان‌تر می‌باشد که حتی اگر برای چندسال آتی ثمره ندهد، محصول آن را بیست سال دیگر درو خواهیم کرد زیرا بسیاری از همین دانش‌آموزان یا بعد از مدرسه کنار دست پدر یا دیگران شاگردی می‌کنند و یا در آینده میراث‌دار این بازار خواهند بود.

تبریز ۲۰۱۸ باید آغاز تحول فرهنگی و تفکرات ما در خصوص گردشگران باشد و حتی اگر چندین سال دیگر اقداماتی از این دست نتیجه دهد بهتر از آن است که باز هم به ورطه فراموشی برود و همچنان نظاره‌گر باشیم تا شهرهای دیگر گوی سبقت گردشگری را از ما بربایند.

منبع: آناج/ فرناز پورعباس

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها



دیدگاهها (۰)



آخرین اخبار