یکشنبه ۲۹ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21st October 2018

بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 154474

سطح آب دریاچه ارومیه امسال از ۱٫۵ میلیارد متر مکعب پایین تر نرفته است

استاندار آذربایجان غربی از افتتاح ۴۵۱ طرح عمرانی و تولیدی در آذربایجان غربی همزمان با دهه فجر خبرداد.

به گزارش هم نوا، محمدمهدی شهریاری در تشریح برنامه‌های دهه فجرافزود: همزمان با دهه فجر امسال ۴۵۱ طرح عمرانی و اقتصادی با ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال هزینه در جای جای این استان به بهره برداری می‌رسد که ۳۹۶ طرح از این تعداد عمرانی و ۵۵ طرح دیگر تولیدی و صنعتی است.

وی با بیان اینکه همزمان با دهه فجر سال جاری، ۸۳ طرح با سه هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده در استان کلنگ‌زنی می‌شود، گفت: مجموع اعتبارات طرح‌های افتتاحی و کلنگ زنی در دهه فجر امسال به ۹ هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال می‌رسد که رقمی قابل توجه در راستای توسعه استان به شمار می‌رود.

شهریاری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی از جمله استان های کم برخوردار کشور در بهره مندی از نعمت گاز طبیعی است، ادامه داد: در حال حاضر ۱۲۷ روستای این استان در آستانه بهره مندی از گاز طبیعی است.

به گفته وی، طرح گازرسانی به ۲۷۳ روستا در دست اجرا بوده و گازرسانی به ۴۵۰ روستا نیز در حال مطالعه است که با اضافه‌شدن این روستاها، شاخص بهره مندی از گاز طبیعی بسیار بالاتر از میانگین کشوری خواهد بود.

وی گفت: در حال حاضر میزان بهره مندی از گاز طبیعی در روستاهای آذربایجان غربی کمتر از ۵۰ درصد و بسیار پایین تر از متوسط کشوری است.

وی از اتمام طرح عمرانی و ریل گذاری راه آهن مراغه – ارومیه خبر داد و افزود: این طرح اوایل اسفند سال جاری به شرکت رجا واگذار شده و از اوایل سال آینده نیز بخش مسافری آن راه اندازی می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اهتمام ویژه وزارت راه و شهرسازی و مدیریت استان برای بهبود وضعیت راه‌های روستایی به ویژه در مناطق محروم اضافه کرد: در سال آینده با مشارکت ۵۰ درصدی وزارت راه و شهرسازی و ۵۰ درصدی استانداری، ۸۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت می‌شود.

شهریاری همچنین آذربایجان غربی را یکی از استان‌های دارای نقاط حادثه خیز زیاد و تلفات قابل توجه جاده‌ای دانست و اظهار کرد: در سال آینده ۲۰ نقطه حادثه خیز در استان ایمن سازی می‌شود که حدود نیمی از کل نقاط حادثه خیز را در بر می‌گیرد.

وی آذربایجان غربی را استانی ترانزیتی عنوان کرد و با بیان اینکه راه های استان استاندارد لازم را ندارد که برای حل این مشکل، برنامه ریزی‌های لازم برای استفاده از اعتبارات دولتی در کنار فاینانس داخلی و خارجی انجام شده است، بیان کرد: در این راستا ۷۰ کیلومتر مسیر رازی – خوی به عنوان یکی از راه‌های تاثیرگذار ترانزیتی آذربایجان غربی با استفاده از یکهزار و ۴۰۰ میلیارد ریال فاینانس خارجی احداث می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به سهم ۲٫۲۵ درصدی استان از مساحت کشور، از وجود ۱۲ درصد معادن فلزی ایران در این استان خبر داد و گفت: با وجود این ظرفیت قابل توجه، کار خاصی در این خصوص صورت نگرفته و تنها پنج هزار اشتغال در این بخش ایجاد کرده‌ایم؛ در حالی که این رقم می‌تواند به بیش از ۵۰ هزار نفر اشتغال مستقیم ارتقا یابد.

وی شروع طرح‌های سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف در آذربایجان غربی را منوط به اتمام مطالعات آمایش سرزمین استان دانست و اضافه کرد: این طرح می‌تواند در شناساندن ظرفیت‌های بالقوه استان، نیازها، ظرفیت‌های بالفعل و همه موارد مربوط به استان کمک کار مسئولان و سرمایه گذاران باشد و باید در سریع ترین زمان ممکن به اتمام برسد.

وی رتبه درآمد آذربایجان غربی را در بین ۳۱ استان کشور، ۲۶ اعلام کرد و ادامه داد: با ظرفیت و ثروت‌های قابل توجه این استان، این درآمد سرانه قابل قبول نیست.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: یکی از مشکلات مهم استان، واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال است ولی بخش مهمی از این واحدها حتی با تزریق اعتبار نیز امکان ادامه کار ندارند.

شهریاری بیان کرد: اکثر واحدهای مشکل دار از تکنولوژی فرسوده استفاده می‌کنند و از فناوری روز برخوردار نیستند که کمک اعتباری و تسهیلاتی به این افراد برای هیچ کس مقرون به صرفه نیست.

وی مصوبه ۳۰۰ هزار میلیارد ریالی برای اعطای تسهیلات راه اندازی دوباره واحدهای راکد در کشور را یادآوری کرد و افزود: مصوبه‌های لازم برای ارائه بخشی از این تسهیلات در قالب وام‌های حوزه اقتصاد مقاومتی در استان انجام شده ولی برخی از بانک‌ها در این خصوص خوب عمل نکرده‌اند که در حال حل این مشکل هستیم.

شهریاری در خصوص دریاچه ارومیه اظهار کرد: نگرانی دریاچه ارومیه یک نگرانی ملی است و دولت تدبیر و امید تمام توان خود را برای احیای این دریاچه به کار بسته است که استفاده بی حد از آب در بخش کشاورزی یکی از عوامل مهم خشکی دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: میزان مصرف در این بخش هنوز بسیار زیاد است و با وجود الزام ستاد احیا برای کاهش هشت درصدی مصرف آب در این بخش در سال‌های گذشته، قدمی در این خصوص برداشته نشده است.

وی از وجود ۶۰ هزار هکتار باغ سیب به عنوان یک محصول کشاورزی آب بر در حوضه دریاچه ارومیه در استان خبر داد و گفت: در کنار مصرف آب زیاد، راندمان این باغ ها نیز بسیار کم است و طبق استانداردهای بین المللی باید از این میزان باغ بیش از سه میلیون تن سیب برداشت شود، در حالی‌که میزان تولید تنها ۱٫۳ میلیون تن است.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در صورت کاهش ۸ درصدی مصرف آب در حوضه دریاچه ارومیه از محل ارتقای راندمان و بهبود کشت می‌توان سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه تزریق کرد.

وی میزان آب دریاچه ارومیه در دی ماه امسال را حدود ۱٫۵ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: این دریاچه در کمترین سطح خود در سال ۹۳ حدود نیم میلیارد مترمکعب آب داشت و بر خلاف برخی گفته‌ها در دی ماه امسال در کمترین میزان خود نبود.

وی از سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریالی دولت در طرح انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: تونل مربوط به این طرح ۴۰ کیلومتر طول دارد که برای اتمام آن، ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر مورد نیاز است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه با اتمام کار این تونل تا سه سال آینده، سالانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه می‌ریزد، اظهار کرد: در صورت اتمام همه طرح‌های انتقال و احیا و همچنین بهبود راندمان بخش کشاورزی، سالانه ۲ میلیون مترمکعب آب به دریاچه می‌ریزد.

وی بخش گردشگری را یکی از بخش‌های مهم توسعه ای آذربایجان غربی برشمرد و بیان کرد: در این بخش نیز نقصان‌هایی با وجود ظرفیت بالقوه وجود دارد که برای توسعه باید از آنها بهره ببریم و در این باره نیز باید از سرمایه گذاران حمایت کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌هادیدگاهها (۰)آخرین اخبار