شنبه ۲۸ام مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20th October 2018

بهمن ۹ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 154078

طنز/ امّا

امّا و اگر، شروطی هستند که در قانون با ماده تبصره‌ها تعریف شده است و برخی از ما بهتران را از ملّت غیور و شریف ایران مستثنی نموده است و البته باب تخلف را نیز باز کرده است! ای کاش قانون برای همه حتی پسر خاله و پسر دایی و دختر عموهای مسئولین یکسان بود.

سید رضا علوی

در دستور زبان شاید بدترین دستور، حروف شرطی بخصوص «امّا» است.

 دهه پنجاه:

پدرم بادی به غبغب می‌انداخت و چهره روشنفکر مابانه می‌گرفت و می‌گفت: پسرم تو آزادی هر کار دلت خواست بکنی امّا، باید درس‌هایت را بخوانی، دوست ناباب نداشته باشی و سر وقت خانه باشی وظهر در کوچه گل کوچک بازی نکنی و هیچ وقت به دختر همسایه کتاب درسی قرض ندهی! حالا این مورد آخر خیلی شرط سختی بود. همه دل خوشی ما دهه پنجاهی‌ها این بود که کتابی به دختر همسایه بدهیم و دو تا شعر عاشقانه هم می‌نوشتیم، مثلا برای خودمان و در حقیقت برای او! و اگر پی‌نوشتی از دختر همسایه دریافت می‌کردیم، پر در می‌آوردیم. یک بار دختر همسایه زیر شعر خیّام نوشته بود: از خیام بدم می‌آید، پسر همسایه همان شب مادرش را فرستاده بود خواستگاری!!

 دهه نود:

بادی به غبغب می‌اندازم وبه دو قلوها می‌گویم: شما آزادید که هر کاری بکنید، امّا حق ندارید تلگرام داشته باشید، اینستاگرام و این کوفت و زهر مار هم نباید داشته باشید! بازی کامپیوتر محدود باید باشد. حق هم ندارید برای موبایلتان رمز بگذاریدتا من هر روز کنترل کنم.

سیاست:

مردم حق دارند مطالبه داشته باشند و برای برخی موارد اعتراض کنند، امّا نباید این اعتراض تظاهر بیرونی داشته باشد. شعار و این چیزها خوب نیست، مقاله و نقد بد است، اعتراض طوری باید باشد که موجب رنجش مسئولین خدوم  نشود. امّا معترض حق دارد معنی‌دار به مسئول نگاه کند، مسئولین ما آن‌قدر فهمیم هستند که معنی نگاه‌ها را بفهمند. حتی مردم می‌توانند عکس از چهره معنی‌دار خود گرفته و به جای ارسال به شبکه‌های تلویزیونی خارج! به دفتر مسئولین بفرستند تا چاره‌جویی کنند. یک بار من به یک نماینده در یک موقعیت پیش آمده نگاه معنی‌دار کردم، هفته بعد در مجلس مصوّب شد که: «مطالبات معوّقه ده ساله معلّمان به زودی پرداخت خواهد» امّا اگر آموزش وپرورش پول داشته باشد. این معوّقه معلمان واقعا یک نعمت بزرگ است که هر وقت دولت بخواهد به ملّت دلگرمی بدهد از پرداخت قریب‌الوقوع مطالبات معوّقه در آینده نزدیک خبر می‌دهد.  مردم باید یاد بگیرند چگونه نگاه کنند. نه این‌که با اعتراض دل مسئولین را به درد بیاورند.

 اقتصادی:

هرکس بخواهد از بانک وام بگیرند ولو یک میلیون باید دو تا ضامن معتبر کارمند داشته باشند، امّا اگر طرف پارتی گردن کلفت  داشته باشند تا ده میلیارد و بیشتر می‌گیرد و نیازی به ضامن و عودت پول نیست. همچنین او می‌تواند پول را برداشته و به خارج کشور رفته و برای خود و خانواده‌اش هزینه کند.

اجتماعی:

برای حفظ آرامش اجتماعی در زمان‌های حساس، شبکه اجتماعی از دسترس عموم مردم خارج می‌شود، امّا اگر مردم فیلترشکن داشته باشند می‌توانند مانند دوران غیرحساس  از آن استفاده کنند. راستی گفتم: فیلترشکن! نمی‌دانم چرا تمام سایت‌های نزدیک و متعلق به دولت و سازمان‌های لشکری و کشوری از ساعت اوّلیه فیلتر در تلگرام و در کانال خود مطلب ارایه می‌دادند. مگر به این‌ها اطلاع نداده بودند که تلگرام فیلتر است و قابل دسترسی نیست. اصلا چه معنی دارد آدمِ دولت فیلترشکن داشته باشد؟!

امّا و اگر، شروطی هستند که در قانون با ماده تبصره‌ها تعریف شده است و برخی از ما بهتران را از ملّت غیور و شریف ایران مستثنی نموده است و البته باب تخلف را نیز باز کرده است! ای کاش قانون برای همه حتی پسر خاله و پسر دایی و دختر عموهای مسئولین یکسان بود.

«امّا» شرط بسیار بدی است که همیشه‌ی خدا طبقه اجتماعی و فاصله طبقاتی ایجاد کرده و می‌کند. اصلا این همه فاصله بین من و او به خاطر اگر و امّا است. اگر تلگرام برای فرزندان من بد است حتما برای من و مادر بچه ها هم بد است. ای کاش مسئولین فرهنگستان با بودجه اخذ شده امّا و اگر را حذف کنند و به فینال برسند.

منبع: ستون ماغازا/ هفته نامه آذرپیام شماره ۵۶۰ 

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار