دوشنبه ۲ام مهر ۱۳۹۷ , Monday 24th September 2018

دی ۲۱ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 151556

آغاز لوله گذاری خط اتیلن غرب کشور به تبریز

عملیات اجرایی ساخت و لوله گذاری خط اتیلن غرب کشور از میاندوآب به پتروشیمی تبریز امروز آغاز شد.

به گزارش هم نوا، این طرح به طول ۱۵۴ کیلومتر و با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن و با سرمایه گذاری بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی اجرا می شود.
با بهره برداری از این طرح و ایجاد واحدهای توسعه ای و جدید اتیل بنزن، استایرن منومر، استایرن و پنتان ۲ ، ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی تبریز ۲ برابر می شود و با ۳۵۰ هزار تن افزایش به بیش از ۷۰۰ هزار تن در سال می رسد.
ظرفیت کنونی تولید مجتمع پتروشیمی تبریز ۳۷۰هزار تن در سال است.
اجرای خط لوله اتیلن از میاندوآب تا تبریز سبب ایجاد ارزش افزوده برای محصولات و بهره برداری کامل از ظرفیت تولیدی شرکت خواهد بود.
شرکت پتروشیمی تبریز به منظور جبران کمبود خوراک اتیلن مورد نیاز در واحدهای مجتمع، احداث خط لوله انتقال اتیلن از میاندوآب به تبریز و اتصال به شبکه خط لوله اتیلن غرب کشور را در دستور کار خود قرارداد.
پیش بینی می شود این طرح تا سال ۹۹ به بهره برداری برسد.
همچنین با آغاز عملیات لوله گذاری خط انتقال اتیلن غرب کشور از میاندوآب به تبریز ، نخستین گمرک منطقه ای پتروشیمی کشور هم در داخل خود مجتمع افتتاح شد.
هدف از احداث گمرک پتروشیمی، تسهیل در امور گمرکی، تسریع در روند تشریفات گمرکی و نیز حذف فاصله چند کیلومتری گمرک اصلی تا خود پتروشیمی است.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از تلاشگران عرصه تولید ، این طرح را مایه افتخار ، برکت و اشتغالزایی برای استان دانست.
مجید خدابخش استاندار نیز گفت : اجرای خط لوله اتیلن از میاندوآب تا تبریز سبب ایجاد ارزش افزوده برای محصولات و بهره برداری کامل از ظرفیت تولیدی شرکت خواهد شد.
پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز این طرح را برای استان فرصتی مغتنم برشمرد و تسریع در روند اجرای آن را خواستار شد.
مجتمع پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار در جنوب غربی شهر تبریز واقع شده است.
خوراک مجتمع ، نفتای سبک و سنگین و گاز مایع است که بخش عمده آن از پالایشگاه تبریز تامین می شود.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار