یکشنبه ۱ام بهمن ۱۳۹۶ , Sunday 21st January 2018

دی ۱۴ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 150528

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز:

شهرداری تبریز از نظر مالی و ساختار اداری در بحران است

فرج محمد قلیزاده اظهار داشت: که شهرداری تبریز نه تنها از نظر مالی با بحران مواجه است،بلکه به لحاظ اخلاق حرفه ای و ساختار اداری نیز دچار بحران است.

به گزارش هم نوا، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز اظهار داشت: متاسفانه این بحران به تدریج آثار خود را نشان خواهد داد. مگر اینکه قبل از  بروز  آثار گرانبار این  بحرانها، تدابیر درست و دقیق با استعانت از علوم و یافته های تجربی بشر اندیشیده شود. در غیر این صورت باید منتظر آثار بسیار تلخ آن ماند. توضیح مطلب این است که اولا، بر اساس گزارش رسمی مدیران ارشد شهرداری به شورای شهر ،شهرداری تبریز بیش از هزار و  صد میلیارد تومان ۱۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان) به اشخاص حقیقی، پیمانکاران، بانک ها ،بیمه و دارایی و…بدهکار است. شهرداری برای اکثر این مبالغ نیز سی درصد سود و زیان پرداخت می کند.

وی گفت: به عبارت دیگر، میزان این بدهی روز به روز به صورت وحشتناک افزایش مى یابد.

قلیزاده افزود: ثانیا؛ روز به روز در آمد شهرداری کاهش پیدا می‌کند. چون منشاء  اکثر در آمدهای شهرداری از محل تغییر کاربری اراضی شهری، فروش تراکم و جرایم ماده صد . مضاف بر اینها، خرید و فروش املاک با رکود مواجه شده. از سوی دیگر، در شهر تبریز دیگر باغی نمانده تا تغییر کاربری داده شود. همچنین در حال حاضر  شهر تبریز به لحاظ اماکن مسکونی و تجاری اشباع شده است. علاوه بر این، به تدریج مجلس نیز سهم کلان شهرها را از مالیات و در آمدهای عمومی کاهش  می دهد. دولت نیز به تدریج  نسبت به سرنوشت کلان شهرها بی تفاوت می شود، چرا که کمک های مالی خود را کاهش می دهد.

وی گفت: گویا اصلا این شهرها مشکلی بنام ترافیک ،آلودگی،حاشیه نشینی ،بافت های فرسوده ،حمل و نقل عمومی و….ندارند.  ثالثا؛ بر اساس گزارش رسمی  شهرداری  به شورا،در سال های گذشته با کمال بی رحمی و ….، ۱۲۶۰۹ نفر در شهرداری  استخدام کرده‌اند که ماهانه حدود چهل و پنج میلیارد تومان حقوق،  بیمه و مالیات باید به این افراد پرداخت شود،(البته من این را واقعی نمی دانم ،بر اساس اطلاعات بنده تعداد این نیروها حدود پانزده هزار نفر است. )

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز ادامه داد: رابعا ؛چیزی به نام مدیریت علمی هزینه ها، در سازمان شهرداری وجود ندارد. به عنوان مثال، همانطور که نوشتم در سازمان شهرداری بیش از دوازده هزار نیرو جذب شده،با این حال خیلی از کارهای عمرانی، خدماتی، اداری فن آوری و …برون سپاری شده،در نتیجه  شهرداری  میلیاردها تومان از این بابت باید به ارائه کنندگان  این خدمات پول پرداخت کند، در صورتی که خیلی از نفرات استخدام شده بیکارمی گردند.

وی گفت: علاوه بر اینها، به دلیل چاقی مفرط سازمان شهرداری، فرسوده و سنتی بودن سیستم اداری ، بیش از حد پایین بودن بهره وری،عدم تناسب تخصص خیلی از  کارکنان و مدیران با فعالیت سازمان، نبود نظارت و ارزیابی اثر بخش، تعطیلی  پاسخگویی،شکل گیری باندهای تبهکاری ، نهادینه  و فراگیر شدن تخلف( البته حساب کارکنان و مدیران پاک و دلسوز از این قشر رانتی و متخلف جداست)،تحمیل هزینه های زیاد از سوی سازمان ها و نهادهای دیگر بر شهرداری و…..باعث شده تا تعادل مورد نیاز بین درآمدها و هزینه های شهرداری به کل مختل شود. حتی در بعضی مواقع هزینه چند برابر در آمد باشد(بدهی ها بر این ادعا شهادت می دهند) سازمانی که  خروجی تصمیم گیری کلان آن اجرای پروژه پرهزینه میدان آذربایجان،احداث پل میدان افلاک نما ، کمیت و کیفیت و شروع و اتمام مترو،فروش  سهم شهرداری در لاله پارک ،مرکز جهانی فرش ،آیسان و….دریافت وام با درصد بالا برای پرداخت هزینه های جاری یا برای اجرای پروژه هایی مانند پل میدان افلاک نما …استخدام غیر قانونی هزاران نیرو از اقوام ،بستگان ، اعضای ستادها و نیروهای با ژن خوب و… پرداخت میلیارد ها تومان از جیب مردم به آنان …و سلاخی مردم و تحمیل  حداقل یک میلیون و پانصد هزار تومان هزینه ماهانه  نگهداری و مدیریت شهری ،بر هر شهروند  ( تامین بخش اعظم این پول از طریق فروش شهر و تقلیل دادن کیفیت زندگی شهروندان) و…..

وی گفت: حاصل این همه جز ورشکستگی و بحران و نا رضایتی عمومی و نابود شدن سرمایه اجتماعی  چیز دیگری نخواهد بود. بنابراین  باید تمامی کسانی که در قبال انسانها، همچنین در برابر سرنوشت نسل های  بعدی احساس مسئولیت می کنند،وضعیت فعلی را دریابند، در غیر این صورت آینده خوبی را نباید انتظار بکشند.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار