جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

آذر ۲۳ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 147636

چرا وضع درست نمی شود؟!

فرهاد باغشمال

به گزارش هم نوا، در دوران دانشگاه استادی داشتیم که یک درس بدرد نخور تدریس می کرد. خوشبختانه بخش اعظمی از وقت کلاس را هم به جای آن که با آن درس بدرد نخور تلف کنیم، حرف می زدیم و حرف می زد! و من گاهی از لابلای آن حرف زدن ها، یادداشت برمی داشتم. یکی از آن یادداشت ها، شرح این بود که چرا وضع ایران درست نمی شود؟ چرا هر روز فَشَل تر از روز قبل! در این باب، مثال هم به میان می آمد و برخی از همکلاسی ها مثلا از اروپا و مدرنیته و غیره ذلک سخن می‌گفتند والخ…
استاد که خود در فرنگ درس خوانده بود، در جواب همه این حرف‌ها مکثی کرد و گفت: نه! قبله آمال من فرنگ نیست! اما به یک موضوع کاملا ایمان دارم و این که در اروپا همه رفتارهای خوب از مسئولین شروع و به مردم سرایت می کند و حال این که در ایران مسئولین خود کار نیک نمی کنند ولی از مردم انتظار آن هم از نوع دستوری! دارند که آن را انجام دهند! نمونه هایش زیاد است از مسایل اخلاقی مثل «دروغ نگفتن» بگیرید تا مباحث سیاسی و اجتماعی که شما بهتر از من می دانید.
مصداق این موضوع را امروز صبح شاهد بودم؛ در این هاگیر واگیر گرانی، تورم، رکود، فشار اقتصادی، شایعات و حرف و حدیث های شاخ دار که همه مردم گیج و ویج شده‌اند، برای تبریز محدوده هوای پاک تعریف کرده‌اند و اتومبیل های بدون معاینه را به مرکز شهر راه نمی دهند، اما در سوی دیگر تعدادی از اتوبوس های شرکت واحد که دود اگزوزشان آدمی را یاد کوره های آجرپزی دهه شصت می اندازد، در همان محدوده ممنوعه به راحتی در تردد هستند و هیچ کسی را یارای سوال از آنها در مورد معاینه فنی نیست و اصولا انتظار آن هم از نوع دستوری! فقط از مردم عادی است و بس.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار