پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

آذر ۱۶ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 146683

کاهش ۳۱ درصدی موارد انسانی ابتلا به تب مالت در آذربایجان شرقی

به گزارش هم نوا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی، دکتر امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: پیرو انجام واکسیناسیون گسترده و هدفمند جمعیت دامی استان در مقابل بیماری مشترک تب مالت، به استناد آمار دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تعداد موارد انسانی ابتلا به تب مالت در شش ماهه اول سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۵ مورد کاهش یافته است.

وی اظهار داشت: بر این اساس تعداد مبتلایان به بیماری تب مالت در جمعیت انسانی در شش ماهه اول سال ۹۶ در مقایسه با شش ماهه نخست سال ۹۵ از ۶۳۱ نفر به ۴۳۶ نفر کاهش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی تصریح کرد: از ابتدای سالجاری تا کنون بیش از یک میلیون رأس دام سبک و سنگین برعلیه بیماری تب مالت تحت واکسیناسیون قرار گرفته‌اند که از این میزان ۸۸۴ هزار رأس آن در دام سبک و ۱۲۸ هزار رأس آن در دام سنگین صورت پذیرفته است.

وی همچنین اظهار داشت: بر همین اساس در سال ۹۵ نیز ۸۹۸ هزار رأس دام سبک و ۲۴۴ هزار رأس دام سنگین تحت پوشش واکسیناسیون بیماری تب مالت قرار گرفته‌اند.

دکتر بهداد خاطر نشان کرد: پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون تب‌مالت در جمعیت دامی روستاهایی است که موارد انسانی این بیماری در آنها گزارش شده است، یکی از اصلی‌ترین الویتهای کاری این اداره کل خواهد بود.

بیماری تب مالت یا بروسلوز یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌گردد. باکتری بروسلا که مسبب این بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران را مبتلا می‌سازد. این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار