پنج شنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۷ , Thursday 19th July 2018

آذر ۱۶ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 146674

جشن نوروز ۹۷ در سایر کشورها با محوریت تبریز ۲۰۱۸ برپا می‌‌شود/ استفاده از ظرفیت هنرمندان آذربایجانی در اجرای برنامه‌‌های فرهنگی

به گزارش هم نوا به نقل از آناج، سعیده باقری‌‌فر در گفت‌‌وگویی در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه در معرفی فاکتورهای تبریز ۲۰۱۸ در خارج از کشور من‌‌جمله اماکنی مثل فرودگاه‌‌ها موفق عمل کرده‌‌ایم، ابراز داشت: بخش بین الملل تبریز ۲۰۱۸ بیشتر تبلیغات در فضای مجازی می‌‌باشد، می‌‌توان گفت که دوستان ما در رایزنی‌‌های فرهنگی این تبلیغات‌‌ها را در فضاهای مجازی مانند فیس بوک و توئیتر و دیگر شبکه‌‌های مجازی، از طریق دانشگاه‌‌ها و همچنین افکار عمومی جهانی آغاز نموده‌‌اند.

وی ادامه داد: همه تلاش می‌‌نمایند تا شهری به قدمت تبریز را که به عنون پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است را معرفی کنند، از طریق پوسترها و برنامه‌‌های مختلف پتانسیل‌‌های تبریز معرفی می‌‌گردد و به نوعی مخاطب جذب می‌‌شود.

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ستاد ملی تبریز ۲۰۱۸ با بیان اینکه از تمام رایزنی‌‌هایمان در خواست‌‌ کرده‌‌ایم در فعالیت‌‌های فرهنگی‌‌شان حتما تبریز ۲۰۱۸ را مد نظر قرار دهند، توضیح داد: برای مثال اگر قرار است که مراسم شب یلدا برگزار شود با محوریت شعرای تبریز باشد یا اگر در کشورهایی که رایزن فرهنگی داریم جشن نوروز برپا می‌‌گردد، محوریت تبریز مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: حدالامکان گروه‌‌های موسیقی آذری در این مراسمات شرکت کنند و اگر امکان این امر وجود نداشته باشد در کنار برنامه نوروز یک نمایشگاه جانبی از صنایع دستی تبریز برگزار شود و به نوعی معرفی تبریز با مشاهیر و آثار تاریخی این شهر انجام گیرد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا از ظرفیت تئاتر برای معرفی تبریز ۲۰۱۸ در سایر کشورها استفاده خواهد شد، اظهار داشت: ما با حدود ۷۰ کشور ارتباط فرهنگی مستمر داریم، درصد کشوهای مسلمان در این بین خیلی کم است اما بحث‌‌مان بر این نیست که کشور مخاطبمان مسلمان باشد یا غیر مسلمان، یعنی کشورهای خاص اروپایی وجود دارند که مسلمان نیستند ولی علاقه خاصی به فرهنگ ایرانی دارند و در مقابل شاید کشور مسلمانی باشد که زیاد علاقه‌‌ای به ایران نداشته باشد.

وی بیان کرد: ما قصد داریم که تاریخ و تمدن کشورمان را به دیگران بشناسانیم، خیلی از کشورها وجود دارند که علاقه مند به تمدن هستند و ممکن است که دینشان هم اسلام نباشد.

باقری‌‌فر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هزینه‌‌های این امر از کجا تامین می‌‌گردد و اگر هزینه‌‌ای گذاشته شده است چه مقدار می‌‌باشد، اذعان داشت: قطعا هزینه‌‌ها در نظر گرفته شده است ولی بنده در حال حاضر نمی‌‌توانم دقیقا آن را مشخص کنم، ولی زمانی که می‌‌گوییم رایزن‌‌های ما در بخش فرهنگی برنامه‌‌هایی دارند این مستلزم صرف هزینه می‌‌باشد.

وی تاکید کرد: ما عظم‌مان در این زمینه جدی است و در حال امضای تفاهم نامه‌ای در این خصوص با شهردار محترم می‌‌باشیم؛ به تمام رایزنی‌‌های فرهنگی ابلاغ کرده‌‌ایم تا برنامه‌‌های خود را با رویکرد تبریز ۲۰۱۸ به ما ارائه دهند.

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ستاد ملی تبریز ۲۰۱۸ و مسئول امور دانشجویان خارج از کشور در پایان گفت: هنرمندانی که جهت شرکت در برنامه‌‌های فرهنگی خارج از کشور اعزام می‌‌کنیم، می‌‌توانند بیشتر از هنرمندان آذربایجانی باشند و این بستگی به تفاهم نامه‌‌هایی دارد که ما با مسئولین ستاد تبریز ۲۰۱۸ خواهیم داشت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار