جمعه ۲۷ام مهر ۱۳۹۷ , Friday 19th October 2018

آذر ۱۱ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 145979

برای مرحوم استاد حسان

به گزارش هم نوا، تالار وحدت دانشگاه تبریز و کنگره ولایت در گستره شعر فارسی. سال ۷۲. موقف استراحت بود و همه دور او جمع بودند و او از اهل بیت می گفت و شعر می خواند. او شمع بود و باقی همه پروانه. از علامه امینی گفت و بسیار گفت از صاحب الغدیر و از سر و سرّش با او. کنگره هم در آستانه غدیر بود. و شعر خواند.
قرآن کلام ایزد و پیغام سرمد است
قرآن نشان دهنده هر نیک و هر بد است
هر جا که هست نور هدایت یقین بدان
در سایه محمّد و آل محمّد است
شب شد و جایی مهمان شدیم. مجلسی محدود و دعوتی در مسجد آیت الله انگجی که استاد آقای فاطمی نیا هم بودند. آقا بعد از شام صحبت فرمودند و آقای حسان شعر خواندند. و چشمها در عشق حضرت مولا به اشک نشست. بگذرم. در همان تلار وحدت دانشگاه خاطره ای استاد از دیدارش با استاد شهریار هم نقل کرد که واگویه عنق ارادت محض استاد شهریار به ساحت اهل بیت بود. بعدها توفیق شد صدای استاد را طریق تلویزیون بیاورم تبریز. سال ۹۰ و در برنامه مقتل.
مرحوم استاد حاج حبیب الله چایچیان متخلص به حسان بود. چرا حسان را نمی دانم اما تخلصش یادآور حسّان بن ثابت بود و هست. کتابی از او هست که اسمش زیباست و لطیف: “ای اشکها بریزید”.
عاشق اهل بیت بود و عاشق نظام و انقلاب و اهل تبریز. و مقیم تهران. ۹۴ سال زیست و در مدح اهل بیت شعر گفت و جز از ایشان نگفت. و بسیار ساده شعر سرود. شعرهایش مثل آب بود. ساده و بی تکلف و روان و همه فهم. مبلغ بود و شعر را تبلیع فضایل اهل بیت می دید.
اخیرا یکی از شعرهایش برای امام رضا (ع) را استاد کریمخانی خواند که گرفت و مشهور شد.
آمده ام ای شاه پناهم بده
خطّ امانی زگناهم بده
استاد حسان مرحوم شد. با امیدی به وسعت یک عمر به ولایت‌. خدایش بیامرزاد.

مهدی_نعلبندی / دارالولایه تبریز/ ۹ آذر ۹۶

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار