یکشنبه ۱ام مهر ۱۳۹۷ , Sunday 23rd September 2018

آذر ۵ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 145002

دزدان سرمایه اجتماعی

به گزارش هم نوا، سرمایه علی الاصول چیز بدی نیست، شاید که نه یقینا سرمایه لازمه تداوم حیات اجتماعی در عصر حاضر است و البته که مقصود از سرمایه در این نوشته تنها از نوع مالی و پولی اش نیست. نیک واضح و مبرهن است که انواع سرمایه را داریم مالی، پولی، انسانی و مهم تر اجتماعی.
در باب اهمیت سرمایه اجتماعی کتاب های زیادی نگاشته شده و البته ظرفیت توجه بسیار زیاد تری را نیز دارد.
در فقره اخیر زلزله غرب کشور شاهد هجوم مردم برای امداد و کمک رسانی بودیم که در نگاه اول خبر مسرت بخشی بود چرا که نشان از زنده بودن حس نوع دوستی مردم ما داشت ولی در نگاهی عمیق نگران کننده بود. به هر نقش دولت ها و نهادهای حکومتی و اجتماعی در این مواقع تعریف شده است و علی القاعده با مدیریت و نیروهای حرفه ای در این مواقع بهتر و مطلوبتر می توانند کمک رسانی کنند اما چرا مردم حاضر به پذیرش نقش آفرینی این نهاد ها نشدند؟؟؟؟؟!!!!
به نظر می رسد اتفاقاتی سبب آسیب به اعتماد عمومی شده است که در بلند مدت یقینا نگران کننده می تواند باشد و علمای اجتماعی و سیاسی و…. باید به دنبال چاره اندیشی باشند.
سکوت در برابر کسانی که به لطایف الحیلی به انبار سرمایه اجتماعی مردم هجوم برده اند تحت هر مصلحتی جایز نیست.
گذر به مردم سالاری بالاخص از نوع دینی و زیست در جامعه مدرن از مسیر تکنولوژی امکان پذیر نیست بلکه از راه توسعه انسانی مقدور است که آن را با هیچ ارزی نمی توان وارد کرد.
کلام آخر : هر فردی و در هر جایگاهی می تواند به سادگی به اعتماد عمومی آسیب رساند و یا آنرا تقویت کند، کافی است به فاصله شعار و عملکرد خود نگاهی کرد.

توسط: محمدعلی برزگری

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)آخرین اخبار