جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

آبان ۲۳ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 142677

دریاچه ارومیه قابل احیاست

به گزارش هم نوا، کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور، در حاشیه همایش مدیریت پیوند آب ، انرژی ، غذا و پساب در دریاچه ارومیه به میزبانی دانشگاه تبریز گفت : زمان فاکتور مهمی در احیای این دریاچه به شمار می رود چرا که احیای آن به سال ها زمان نیاز دارد.

وی افزود : ارائه راه حل روی کاغذ ساده است در حالیکه ورودی دریاچه باید زیاد شود تا احیا شود.

مدنی با بیان اینکه بخشی از نیاز آبی دریاچه ارومیه ، باید از طریق بارندگی ها تامین شود گفت :این میزان در سال گذشته آبی بسیار ناچیز بود، هر چند بخش اعظمی از وضع فعلی دریاچه به رفتار انسانی باز می گردد.

به گفته معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور بر این اساس باید کشاورزی را در حاشیه دریاچه ارومیه محدود کرد و مصارف آبی را در این بخش به حداقل رساند.

مدنی در تشریح نقش مردم، مدیریت و شرایط اقلیمی در وضع فعلی دریاچه ارومیه گفت: هر چند شرایط اقلیمی در این وضع بی تاثیر نیست اما عامل اصلی این وضع حاصل رفتار انسانی و تصمیمات نادرستی است که در دراز مدت اثر منفی بر روی آن گذاشته است.

به گفته وی با تمام این احوال بدون همراهی مردم نمی توان دریاچه ارومیه را نجات داد از این رو باید تفکر خود را عوض کرده و باور کنیم که با برنامه ریزی بهتر می توان هم امنیت آبی و هم امنیت غذایی مردم را حفظ و تامین کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار