جمعه ۲۹ام تیر ۱۳۹۷ , Friday 20th July 2018

آبان ۲۲ام, ۱۳۹۶

کد خبر : 142570

دانشگاه تبریز آماده همکاری بین‌المللی مسائل زیست محیطی است / تبریز مهد تمدن علم و فناوری

به گزارش هم نوا، محمدرضا پورمحمدی ظهر امروز در همایش مدیریت پیوند آب – انرژی – غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در این دانشگاه اظهار کرد: تبریز شهر قدیمی و مرکز تمدن است به طوریکه در ۷۰۰ سال قبل دانشگاه بین‌المللی ربع رشیدی با دارا بودن همه رشته‌های زمان تاسیس شده بود و دانشگاه تبریز نیز در ادامه همان روند به فعالیت پرداخته و به زودی هفتادمین سال تاسیس آن را هم جشن خواهیم گرفت.

وی گفت: این دانشگاه به عنوان دومین دانشگاه قدیمی کشور در حال حاضر با داشتن ۲۱ دانشکده، ۱۰ قطب علمی و پژوهشکده، مراکز رشد، چند دانشکده اقماری، ۸۰۰ نفر هیات علمی، بیش از ۲۴ هزار دانشجو به عنوان یکی از دانشگاه جامعه و برتر کشور است که بخشی از این توانمندی‌ها در راستای محیط زیست، انرژی، آب و غذاست.

رئیس دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره بر اینکه ظرفیت‌های خوبی در دانشکده‌ها در خصوص محیط زیست و منابع طبیعی در این دانشگاه وجود دارد، اخیر پژوهشکده محیط زیست به عنوان مرکزی بین رشته‌ای در دانشگاه تبریز ایجاد شده است، افزود: توسعه دانش محیط زیست در ایران و کشورهای مجاور با رویکرد استفاده از تجربیات بین‌المللی، تسهیل ارتباط دولت، مردم و تشکل‌های محیط زیستی برای هم‌افزایی دانش، ارائه شیوه‌های پایدار برای تغییر الگوهای رفتاری ناسازگار با محیط زیست و انجام پژوهش‌های کاربردی و عملیاتی در این بخش از جمله ماموریت‌های این پژوهشکده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه این دانشگاه آماده هرگونه همکاری بین‌المللی در خصوص مسائل زیست محیطی است، اضافه کرد: در ده‌های اخیر با توجه به توسعه صنعت و کشاورزی در نقط مختلف جهان و در این زمینه با بهره‌برداری بی‌رویه از ظرفیت‌های زیست بوم و منابع طبیعی این حوزه با مشکلاتی روبه رو شده، از این رو ضروری است با همفکری و انتقال تجربیات هم‌دیگر و به ویژه با برپایی چنین نشست‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌هایی در سطح منطقه‌ای و جهانی مسائل آینده را پیش‌بینی کرده و برای رفع آنها آمادگی داشت.

رئیس دانشگاه تبریز در خاتمه سخنان خود در این همایش مدیریت آب را برای استفاده حداکثری از آن و تضمین برای نسل‌های آینده ضروری دانست.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور نیز در این همایش ضمن تقدیر از تشکیل این کارگاه تخصصی در حوزه آب، غذا و انرژی در دانشگاه تبریز گفت: این مولفه‌ها با هم ارتباطی ناگسستنی دارند و ما باید همه این‌ها را به صورت یک سیستم کل در نظر گرفته و برنامه‌های خویش را در این خصوص داشته باشیم.

کاوه مدنی، تغییرات اقلیمی را عامل مهمی از مسائل زیست محیطی دانست و افزود: با برنامه‌ریزی و اقدام هماهنگ در مقابل تغییرات اقلیمی می‌توان بسیاری از مشکلات این حوزه را نیز برطرف کرد.

دانش‌آموخته سابق دانشگاه تبریز اضافه کرد: ما باید ضمن بهره‌برداری مورد نیاز خود از منابع، طوری آنها را مدیریت کنیم که کم‌ترین آثار زیست محیطی داشته و نسل‌های بعد نیز بتوانند از آن بهره‌مند شوند، در این باره نیز سازمان محیط زیست و وزارت نیرو با تجربه مدیریت بین‌المللی در پی این سیاست و تعیین رفتارهای گذشته است.

گزارش حاکی است، همایش مدیریت پیوند آب – انرژی – غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال حاضر با همکاری دانشگاه سازمان ملل و دانشگاه تبریز به میزبانی دانشگاه تبریز در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط :دیدگاهها (۰)داغ ترین خبرها
  • No posts liked yet.
آخرین اخبار